.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
فرخنده باد 28 اسد سالگرد استرداد استقلال کشور عزیز ما

تقدیم به هموطنان عزیز وگرامی بمناسبت 28 اسد
تقدیم به هموطنان عزیز وگرامی بمناسبت 28 اسد
مهدی بشیر

   --------

 فرخنده

 باد

  28 

 اسد

 سالگرد

      استرداد استقلال کشور عزیز ما افغانستان

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
امروز دوشنبه  28 اسد 1387خورشیدی برابر است با 18 آگست 2008 میلادی و مصادف است با هشتاد و نهمین سالگرد استرداد استقلال کشورعزیز ما که در قدیم الایام به آریانا شهرت داشت وچندین قرن آنرا خراسان می نامیدند و بعدآ به افغانستان موسوم شد. این روز پرخاطره در تاریخ وطن ما یک روز با عظمت ، پر افتخار و فراموش ناشدنی برای هرفرد افغان از زن و مرد میباشد.

هشتاد ونه سال قبل فرزندان آزاده و فداکار مادر وطن با دادن قربانی های گرانبها توانستند استقلال سیاسی این کشور را از خطر تجاوز بیگانگان حفظ کنند و با جنبش دلیرانه خود سرمشق دیگر ملل استعمار زده مشرق واقع شوند .

در اواخر سال 1297هجری شمسی امیر امان الله خان پس از مرگ مرموز پدرش امیر حبیب الله خان  به جای او به قدرت رسید و در حالی که شمشیر برهنه ای را به کمر بسته بود در مسجد عیدگاه کابل در محضر شهروندان پایتخت ، اراکین دولت وسربازان ، افغانستان را کشوری مستقل اعلام کرد و از بریتانیا خواست تا استقلال افغانستان را به رسمیت بشناسد.

آزادی و استقلال وطن عزیز ما مفت بدست نیامده وخونهای زیادی دراین راه ریخته شده است و جانبازی و فداکاری های افغانهای قهرمان این نعمت بزرگ را نصیب ما ساخته است وما امروز از برکت فداکاری و جانبازی آنان افتخار داریم که ملتی آزاد و دارای کشوری مستقیل هستیم ، اما شیطان استعمار باز هم در کمین ماست و ما باید از بودن چنین دشمنی در کمین خود آگاه باشیم وبدانیم که بدون آزادی نمیتوان سربلند بود و بدون آزادی نمیتوان پیشرفت کرد و همچنان بدون آزادی زنده گی ننگین است . به همین علت استعمار نتوانسته است در کشور ما بصورت دوامدار و دایمی تسلط داشته باشد . بیگانگان بار ها قصد حمله بر خاک ما کردند و هربار با لشکر زیاد و تجهزات خویش به عزم تاراج وطن ما رو آوردند ولی در طول تاریخ در این مرز و بوم شیرمردانی بودند که دست غیر را به هر قوتی بوده از مملکت ما کوتاه کرده اند .

در قرن 19 کشور ما از طرف نیروهای بزرگ استعماری مورد تهدید قرار کرفت ، آنها که سرزمین هند را تحت تسلط خود داشتنه برای حفظ نمودن آن حمله به افغانستان را حتمی میدانستند به خصوص که منابع طبعیی کشور ما آنها را که دیوانه بودند ، دیوانه ترساخته بود ، آنها میخواستند ما مردمی نیازمند باشیم ، محتاج اجانب باشیم ، چشم ما به طرف دیگران باشد ، روی گنج ها راه برویم ولی جیب ما و شکم ما خالی تر باشد. آنها در این راه تلاشها کرده و هنوز هم میکنند و چنانچه تا اندازه ای در ای راه موفق هم شده اند ، اما نبرد های پیوسته و برخورد های شدید مردم آزادی دوست وطن ما آنها را متوجه این حقیقت ساخت که مردم افغانستان تسلط غیر را به خویش نپذیرفته و حس وطن دوستی و آزادی خواهی در نهاد شان نهقته و در مقابل هیچ قدرتی اجنبی از شمال تا جنوب واز شرق تا غرب جهان تسلیم نمیشوند واز کشور شان چنانچه دفاع کرده اند ، دفاع مینمایند.

 با آنهم استعمار جهانی یک بار دیگر قدرت خود را در برابر ازادیخواهان افغانستان آزمود و در نتیجه سومین جنگ بزرگ افغان و انگلیس آغاز گردید و قوای افغان به مقابل قوای استعمار از خود شایسته گی نشان داد و چنان درسی به انگلیس ها داد که تا امروز فراموش شان نشده است و در نتیجه امپراطوری بریتانیا مجبور شد درسال1300 خورشیدی یا 1921 میلادی  طی قراردادی در راولپندی به استقلال افغانستان اعتراف نماید و کشور ما را به رسمیت بشناسد وچنانچه شناخت و افغانستان بحیث یک مملکت آزاد به دنیا اعلان شد. و این خاطره فراموش ناشدنی را بایدگرامی داشت و به روح قهرمانان معرکه استقلال درود فرستاد.

 بعد از استقلال افغانستان امیر امان الله خان دست به یک سلسله اصلاحات اساسی زد که در تاریخ افغانستان بی‌نظیر بود . وی در سال 1307 خورشیدی یا 1927 میلادی کلیمه امیر را از اول نام خود حذف کرد وبجای آن شاه را اضافه نمود ( شاه امان الله )  و همراه با همسرش ملکه ثریا از ایران ، ترکیه ، مصر و اروپا دیدن کرد. وی که از دیدن تحولات در جهان و به ویژه کشورهای مسلمان همسایه ( ایران و ترکیه) متعجب شده بود، در بازگشت دست به اقدامات و اصلاحات وسیع  زد که عبارت اند از: رفع حجاب زنان، دادن آزادی برای زنان، دموکراتیزه کردن جامعه، رایج ساختن دریشی بجای پیراهن و تنبان در دفاتر و ادارات دولتی از نحستین اقدامات شاه امان الله بودند که با مخالفت رهبران مذهبی و ملاهای محافظه کار روبرو گشت، درین وقت شخصی به نام ملای لنگ در مناطق جنوبی افغانستان دست به تحریکات علنی علیه شاه امان الله زده و علیه وی فتوای جهاد داد و کشور ما یکبار دیگر دست‌خوش آشوبها و توطئه‌ها و دسایس دشمنان آزادی گشت، این آشوبها بار دیگر استقلال افغانستان را تهدید می‌نمودند. درین وقت شخصی بنام حبیب الله کلکانی ( بچه سقآ ) به کمک انگلیسها با تنی چند از یاران وفادارش از شمالی به سوی کابل به قصد تصرف تخت و تاج براه افتاد. شاه امان الله بخاطر جلو گیری از خونریزی و بی ثباتی کشور جنگ را لازم ندانسته تخت و تاج را رها کرده به قندهار رفت و ار آنجا به اروپا  و بقیه سی سال عمر خود را در اروپا گذراند . و باید گفت که بعد از استرداد استقلال کشور وطن ما نسبتآ رو به ترقی و آرامی قدم برداشت و مردم ما در فضای نسبتآ صلح ، امنیت و برادری زنده گی مینمودند که یکباره طوفانهای مدهشی وارد کشور و زنده گی مردم ما شد و یک تعداد از وطنفروشان بنامهای مختلف وتشکیل احزاب ها و تنظیم ها و جمع کردن تعدادی از دزدان و جنایتکاران مسلح به پیروی از سیاست خام وتاریک ملای لنگ از صداقت و راستی مردم ما که همه زیر یک سقف برادر وار زنده گی میکردند استفاده نموده و وطن عزیز و دوستداشتنی ما را طی سه دهه اخیر چنان که خواست باداران این وطنفروشان بود به ویرانه ها مبدل کردند وملیون ها هموطن ما توسط این جانیان و وطنفروشان کشته و آواره شدندوهنوز هم دست از این همه جنایات بر نمیدارند ، زیرا به با داران خود وعده نابودی مردم و کشور را داده اند و باید بیاد داشته باشند که مردم افغانستان در مراحل مختلف از ادوار تاریخ کشور شان فراز و نشیب فراوان دیده و سپری نموده اند ، خط زرین از مبارزات آزادیخواهی این سرزمین همیشه در دل تاریخ و اذهان ملت قهرمان افغانستان و جهانیان ثبت است وبهتر است بجای خشونت و بی اتفاقی در حفظ استقلال ، وحدت ملی ، تامین صلح و امنیت ، ترقی و پیشرفت دایمی ، سعی و تلاش نمایند به امید آنروز. 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer