.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
خبرنگاران افغان تحقیر میشوند
نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
نوشته:پوهنیار سخی منیر

خبرنگاران افغان

  تحقیر میشوند

بااینکه رئیس جمهور و اکثر بلند پایگان دولت افغانستان ، آزادی بیان را یکی از دستاورد های مهم شان در شش سال اخیر میدانند ، اما از جهات گوناگونی امنیت خبرنگاران با خطر رو به رو بوده و روز تا روز احساس مصونیت میان شان از بین میرود . مخصوصا که امنیت ملی کشور بدون اینکه تمسک قانونی در دست داشته باشد ، به گرفتاری خبرنگاران  میپردازد و به این صورت به آنچه رئیس جمهور مباهات میکند ، لطمه وارد کرده ، این رکن اساسی دموکراسی را ضربه میزند .  خبر نگاران درحالیکه از سوی جنگسالاران ، طالبان و نیرو های بین المللی زیر فشار طاقت فرسایی قرار دارند ، اینک از سوی مقامهای خود دولت افغانستان  نیز مورد اهانت قرار میگیرند.  

نصیر فیاض گردانندة برنامه حقیقت تلویزیون آریانا  که یکی از پر بیننده ترین برنامه های این تلویزیون است بعد ازان که توسط نیرو های امنیت ملی دستگیر شد   با عده يي از وزيران درین برنامه گفتگو نمودو این نشان داد که وزيران کشور فراتر ازقانون اند و ابزاری چون امنیت ملی را در دست دارند که هروقت بخواهند هرکسی را تهدید و دستگیر میکنند  . در حالیکه امنیت ملی برطبق قانون رسانه های همگانی صلاحیتی در دستگیری خبرنگاران  ندارد . در صورتیکه رسانه يي تخلفی بکند  برطبق قانون رسانه ها کمیسیون رسیده گی به تخلفات رسانه يي ، این تخلف را ارزیابی کرده ، در صورتیکه مشکل در کمیسیون حل شد ، غایله در همانجا پایان می یابد واگر چنین نشد دوسیه به څارنوالی ارجاع میگردد تا از طریق عدلی آن حل گردد .  اما آقای فیاض بدون اینکه به این کمیسیون برده شود، مستقیما به امنیت ملی برده شده و بعد از دو شبانه  روز تحقیقات دوباره رها گردید . گفته میشود که عده يی از وزيران شکایت داشتند که نصیر فیاض از آنان تقاضای باج نموده و به این خاطر دستگیر شده است . علاوتا او را به توهین نمودن وزيران درین برنامه نیز متهم کرده اند . آقای فیاض بعد از رهایی خواهان آن شد تا به څارنوالی برود و این اتهام را سفید بسازد .

 این اقدام امنیت ملی در مورد دستگیری خبرنگاران به اثبات رساند  عوض اینکه آزادی بیان در شرایط کنو نی  در پرتو تبلیغات دولت مبنی برتلاش در جهت رفع مشكلهاي آنان  و حمایت های غربی ها ، از وضعیت بهتری برخوردار گردد ، اما این دستگیری های غیر قانونی نه تنها چهره يي امنیت ملی را به شدت استبدادی نشان خواهد داد که در مجموع سیمای دولت را سیاه و کدر به نمایش خواهد گذاشت . اگر فشار و انتقادهای رسانه های همگانی در کشور نمیبود ، فساد حکام که هیچ مرزی را برای ناحق کردن حق و به عکس آن نمیشناسد ، چندین برابر افزایش می یافت و شکا یات مردم به اوج خود میرسید ، اما این مقامهای غیر مسئوول دولتی است که اینگونه بی سنجش اقدام به دستگیری این خبر نگاران مینمایند و به این صورت در شرایط حساس کنونی جبهه دیگری را بر ضدش باز مینماید . در کشور های که مقامهای دولتی آن فاسد اند ومردم از آنها ناراضی میباشند تلاش مینمایند به هر طریقی شده راه آزادی بیان و مخصوصا رسانه ها را سد شوند تا فساد شان رسوا نشود ، مخصوصا اگر برنامه انتقادی باشد بیشتر تلاش صورت میگیرد تا آنرا در نطفه خنثی کنند و این کار ممکن نیست تا قانون زیر پا گذاشته نشود . کاریکه در دستگیری آقای نصیر فیاض کاملا آشکار میباشد .

 درین دستگیری ضعف جدی وزارت اطلاعات و فرهنگ کاملا هویدا بود ، زیرا کاریکه که باید این وزارت انجام میداد ، ریاست امنیت ملی آنرا انجام داد واگر قرار باشد بعد ازین تمام مسایل از طریق امنیت ملی حل کردد ، ضرورت بسیاری از وزارتخانه ها ازمیان میرود که باید آنها را منحل کرد ، وزارت اطلاعات و فرهنگ باید در همان وهله اول اعتراضش را ازین بابت بلند میکرد و در کنار خبرنگاران می ایستاد . توام با دستگیری آقای فیاض شورای وزیران نیز فیصله کردند که بعد ازین تمام كمك هاي که از سوی دونر ها برای رسانه ها  صورت میگیرد ،  ابتدا به کمیته خاص دولتی داده شود و بعد ازآن به  رسانه ها تحویل گردد و برای این کار باید ابتدا منابع مالی این رسانه ها به ارزیابی گرفته شود . تا جاییکه مردم افغانستان میدانند ، چنین طرحی جنبه عملی نداشته ، همانطور که خود آقای کرزی گفت که تصمیم داشت جنگسالاری را دستگیر کند ، اما یکی از کشور ها از آن حمایت و دولت افغانستان را درین دستگیری ناکام گذاشت ، آیا درین مورد هم با توجه به اینکه کشور های بسیاری به رسانه های خاصی پول میدهند و کمک مستقیم مینمایند ، در همچو حساب و کتابی دست دولت را نخواهند گرفت ؟ و بازهم همان رسانه های که کس و کوی ندارند زیر شلاق بازخواست نخواهند رفت ؟  بهترین راه جلوگیری از بی تعادلی نشرات فقط قانونیست که پارلمان آنرا به تصویب رسانده و در آن به صراحت آمده است که هرکس در هر جایی تخلفی میبیند باید به کمیسیون بر رسی تخلفات رسانه يي مراجعه کنند و ازین طریق کمبود ها رفع گردد و به خاطر این کار ضرورت جدی به فعالیت وزارت اطلاعات و فرهنگ دیده میشود که نه بر اساس خواهشات فکری این وزارت که بر اساس ضابطه های که در قانون قید است قضایا را به بررسی بگیرد . در آن صورت حق به حقدار میرسد و این را نمیتوان با تصامیم لحظه یی غیر عملی حل کرد  برای هیچکسی پوشیده نیست که اکثر رسانه های فعلی قادر به حل مشکلهای مالی شان نیستندو از منابع خاصی پول میگیرند و این با اندک  بلد بودن در موضعگیری های همسایگان و کشور های حاضر در افغانستان فهمیده میشود که کدام رسانه با پول کجا واز کدام همسایه و یا کمی دورتر و یا دوستان اروپایی و یا امریکایی ما می چلد . اول باید با این دوستان تصفیه  حساب کرد و آنان را قناعت داد که به رسانه های خاصی پول ندهند  وپول طبق فیصله دولت افغانستان باید به این دولت داده شود که فکر نمیشود فایده بکند و بعد به این کار بلند بالا دست بزند.

 نصیر فیاض بالاخره رهایی یافت ولی اگر در برابر این کار امنیت ملی ایستاده گی صورت نگیرد و وزارت اطلاعات و فرهنگ با ریاست جمهوری خاموش باشند و یا خود شریک جرم باشند ، این وضعیت در آینده هم ادامه پیدا خواهد کرد و هر طرح بلند بالایی فقط روی کاغذ خواهد ماند وبی قانونی همچنان ادامه  خواهدداشت ، فقط همه انتظار دارند که آقای فیاض این را بگوید که چرا دستگیر شده ، چه اعتراضی دارد و در امنیت ملی با او چگو.نه برخورد شده است و حال عكس العمل وزارت اطلاعات و فرهنگ چیست ؟ .

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer