.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
مشاوران پول میبلعند

نویسنده مضمون
نویسنده مضمونن
نوشته:پوهنیار سخی منیر

مشاوران پول میبلعند

بسیاری از کشور های ثروتمند جهان به اندازه ا ی افغانستان در بخشهای مختلف مشاور نداشته ، بسیاری معتقد اند که برخی از کمک های خارجی در افغانستان به وسیله يي این مشاوران بلعیده میشوند وتعداد آنها در کشور ما با ارقام نجومی برابری مینماید . در ابتدای تشکیل دولت موقت و بعد انتقالی یکباره گراف این مشاوران در ارگ بالا رفت و این باور نزد مردم به وجود آمد که رئیس جمهور کوشش میکند تا برای عده يي به نام مشاور ارشد و نا ارشد کاریابی کند و به این خاطر هرروز مشاور و یا مشاورانی برایش مقرر میسازد . درحالیکه هیچکس نمیداند که این مشاوران چه وظایفی دارند و از چه مدرکی برای شان معاش پرداخته میشود .با اعلان اخیر آقای اتمر وزیر معارف افغانستان مبنی بر اینکه 400 مشاور دارد همه را به تعجب واداشت .

زیرا موجودیت چهار صد نفر مشاور که مطمئنا با پول های بلند دالری استخدام شده اند ، این اعتقادرا بیشتر از گذشته در اذهان مردم متبارز میسازد که چگونه وبر طبق کدام قانون یک وزارت میتواند این همه مشاور داشته باشد و آیا آقای اتمر اگر کوشش کند که مثلا این مشاوران را ببیند در سال چند بار برای همه نوبت خواهد رسید . چنانچه که گفته میشود رئیس جمهور به ماه ها قادر به دیدن مشاورانش نمیشود . در تمام کشور ها مروج است که رئیس جمهوران در بخشهای مختلفی مشاور دارند و این مشاوران افرادی اند که در همان رشته يي که به مشاوریت گماشته میشوند دارای تجربه ، تحصیل و تخصص بوده ، بخشی از کارهای رئیس جمهور را تنظیم کرده با او همکاری مستقیم دارند ، اما مشاورانی که در افغانستان استخدام میگردند ، اکثر شان از سواد نسبی در مواردی که به مشاوری گماشته میشوند برخوردار نیستند که معلوم نیست چه مشوره هایی را برای مقامی که به مشاوریت گماشته میشوند ، داده میتوانند.

علاوه به مشاوران داخلی در افغانستان بخش اعظم پولهای امدادی به مشاوران خارجی پرداخته  میشوند . این مشاوران که بنا به روابط خاصی به افغانستان می آیند ، چند برابرمزد در کشور های خود شان در افغانستان پول میگیرند و از مدرك گوناگون دیگری هم ضمن انعقاد قرارداد های اقتصادی و کار های عمرانی برای شان زمینه های استفاده جویی را مساعد میسازند و به این خاطر این مشاوران بیشترین پولهای کمک شده به افغانستان را به جیب  خود زده دوباره به کشور های شان انتقال میدهند .که اگر چنین نباشد مطمئنا کار ها بر طبق دلخواه پیش برده خواهند شد .

در کشور ما از سالهای دور مشاوران امریکایی ، فرانسوی ، آلمانی و روسی مصروف کار بوده ، نهاد های دولتی افغانستان خود کار و وظيفه هاي این مشاوران را تعیین میکردند و مطابق به اندازه کار و ضرورت آنها برای شان پول داده میشد ، اما امروز به عکس آن روز ها سطح کار و اندازه معاش این مشاوران را خود خارجی ها تعیین میکنند و دولت افغانستان مکلف به پرداخت معاشات تعیین شده بوده و از آن تخلف کرده نمیتواند و اگر مخالفت بکند در تمویل پروژه ها برایش مشکلات و موانع بسیاری ایجاد میکنند  . اینکه این مشاوران در کدام سطح تحصیلی قرار دارند و آیا برای آبادانی افغانستان کاری انجام داده میتوانند یا خیر از مسایلی است که خود خارجیها آنها را در نظر میگیرند و تعیین میشوند .  تجارب کار این مشاوران با اینهمه پولیکه درین هفت سال گرفته اند به روشنی نشان میدهد که اینان نه تنها قادر نشده اند که قدمی در راه بهبودی افغانستان و بهروزی مردم آن بگذارند که بخش اعظم پولهای ارسالی به افغانستان را بلعیده اند  . افغانستان با اینکه درین مدت مبلغ 15 ملیارد دالر از جامعه جهانی کمک گرفته و مقداری هم عاید خود را داشته است، اما میبینیم که نتیجه کار کمی بالاتر ازصفر میباشد و مردم ازین بابت سخت در عذاب به سربرده ، همه معترض و ناراضی میباشند. زیرا اکثر این مشاوران که صلاحیت اصلی کار و رهبری پروژه ها را به عهده دارند ، نه وضعیت کشور مارا میفهمند و نه به فکر بهروزی مردم افغانستان میباشند . پس چه دلیلی میتواند وجود داشته باشد که وضعیت افغانستان رو به بهبود برود و مردم هم راضی باشند .  

سنجش تعادل کار و مشاوران یکی از اساسی ترین مسایلی است که در هر کشوری باید آنرا در نظر گرفت ، ولی در افغانستان این تعادل اصلا مطرح نبوده یک وزیر میتواند چهارصد نفر مشاور داشته باشد ، بدون اینکه از سوی هیچ مرجعی مورد بازخواست و یا انتقاد قرار بگیرد. پس معلوم میشود که در تقرری مشاوران خارجی و داخلی در کشور ما معیار لازم و قابل قبولی وجود ندارد . این همه پولهای که به این مشاوران پرداخته میشود ، چیزی شبیه باد کردن پول با شاخیست و به باد دادن پولهای باد آورده میباشد . این درحالیکه کشور های کمک کننده پیوسته بر افغانها منت میگذارند که به فلان و بهمان پیمانه پول به افغانستان کمک میکنند ولی این را نه هیچ مرجعی سنجیده میتواند ونه صلاحیتی نزد دولت افغانستان وجود دارد که ازین مشاوران بازپرس بکند که بالاخره این پولها به کجا رفت و آیا با وضعیتی که ما داریم این لازم است که برای این مشاوران به این پیمانه پولهای کلان دالری پرداخته شود ؟ این از پرسش های است که نزد اکثر افغانها وجود دارد ولی تا حال از هیچ جایی پاسخ خود را نیافته ، مردم به دنبال آن سرگردان میباشند .

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer