.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
تأملی بر یکی از نا رسایی ها

نوشتهء: ر- رنجدیده

            تأملی بر یکی از نا رسایی ها

دریکی از نوشته های که در همین سایت به ان توجه شده بود ، مسأله فرار مغز ها و یا مهاجرت و بیجا شدن کدر های تحصیل یافته افغانستان بود که متاسفانه مشکل اساسی وطن ما را در قبال داشته و هنوزهم سیاستمداران و دست اندر کاران دولتی کشور به آن توجه نداشته و اصلآ بنا بر میراث شوم روش های مطلق العنانی ، ارزش به آن نمیدهند.

واقعیت تلخ و درد ناکی است ، آنانیکه به هر نحوی به زمام قدرت سیاسی وطن ما دست یافته اند فقط توجه به گروه بخصوصی و یا تیم بخصوص خود نموده اند و منافع اکثریت و ارزش های ملی و وطنی را فراموش کرده و میکنند.

از جانب دیگر مشکل درد ناک دیگری ، همانا نبودن سواد همگانی و اکثریت شمول در جامعه ما است و این مشکل درد و رنج وطن ما را متأثر و روز افزون ساخته است. 

با وجود آنکه مردم ما از نعمت سواد بهره کافی ندارند ، آن عده محدودی ازروشنفکران ، بخصوص کدرهای تحصیل یافته نیز از فعالیت باز مانده و یا قصدآ و بنابر شرایط مسلط در جامعه ما از سهم گیری در امور دور نگهداشته شده اند.

یکی از مسایل عمده و اساسی وظیفه دولت جابجا ساختن کدرها در همه شؤون زندگی و اجتماعی جامعه بدون در نظر داشتن تفاوت های سیاسی و اجتماعی است. همین اکنون مثال های برجسته و فراوانی موجود است که هر کدام بیانگر نواقصی است که باعث کندی روند پیشرفت جامعه و عدم قوام یابی اعتماد میان مردم و دولت است.

تشکل و ایجاد یک اردوی ملی واقعیت دیگری است که با نحوی از انحا با مسأله چگونگی کدر های تحصیل یافته مرتبط است.

اکنون سعی ورزیده میشود یک اردوی ملی که بتواند از مرز و بوم و ارزش های وطنی و ملی ما دفاع کند ، ایجاد گردد. گزینش افراد جدید در سطوح مختلف اردو از سطح افراد عادی در صفوف آن الی افسران عالی رتبه یکی از مشکلات سر راه دولت است. در حالیکه این معضله چندان دور از امکانات حل آن نبوده و نمی باشد.

جای تردید نیست که ما در ادوار گذشته دارای اردوی قوی بودیم ، اینکه چرا از هم پاشید واقعیت تلخی است که دلایل آن برجسته ، مبرهن و واضح میباشد . ولی اکنون از همان اردوی از هم پاشیده شده هزاران تن افسر تحصیل یافته و ورزیده در داخل و خارج کشور پراگنده موجود اند. آنها افراد و زادۀ همین وطن اند . اگر در صفوف هر نظامی و در هر مقطع خاصی خدمت کرده باشند ، واقعآ جرمی را مرتکب نشده اند .آنها بنام  وطن و بخاطر وطن در اردو مصروف خدمت بوده اند و بار دیگر میتوان از توان و انرژی آنها بسود جامعه و وطن استفاده کرد . فکر میشود انگیزه بخصوصی نخواهد بود جز اینکه  آنها در نظام های گذشته خدمت کرده اند و این جرم و گناه شمرده نخواهد شد. ضرور نیست که برای تشکیل یک اردوی نو ، تنها در جستجو وتعلیم و تربیه افرادی نوی باشیم. این مساله وقت و حوصله بیشتری بکار دارد تا نسلی را جدیدآ به اردو جذب و تعلیم و تربیه کرد. هنوز هم دیر نشده ، منسوبین اردوی ملی در گذشته ، اکثرآ فاقد اندیشه های بخصوص سیاسی و فلسفی بوده اند. آنها عناصر وطنپرستی اند که مردانه در هر شرایطی و لو آنکه مورد شک و تردید در سطوح رهبری هر نظام متزلزل سیاسی وطن ، قرار داشتند ، در خدمت مردم بوده اند و آنها هزاران مرتبه بهتر و سزاوار تر از آنعده از افرادی اند که بنا بر ملحوظات خاص امروزی در اردو جذب میشوند . آنها سرمایه ملی وطن اند. جذب آنها در اردو از ضایعات بزرگ مادی میکاهد .

اکنون دیده شده که در اردوی نو ، یا تعدادی از افسران شناخته شده که اغلبآ فاقد تحصیل اند از گروپ های تنظیمی یا بقایای افسران سالخورده نظام های گذشته که عمری را در خارج زنده گی کرده اند و توان مقابله را با شرایط کنونی ندارند جذب شده اند.

تنها کافی نیست که به رسم گذشته و با تکرار اشتباهات و بنا بر عدم گرفتن عبرت از نواقص چند دهه گذشته باز هم ، رتبه های عالی اعزازی و نشان های عا لیرتبه نظامی غیرحق به افراد مورد نظر اعطا شود ، در حالیکه هیچ تأ ثیری بر وضع ندارد جز مورد تمسخر تاریخ قرار گیرد. اگر چشم بصیرت است ، یکبار دیده شود ، آنعده افراد یکه در هر مقطع تاریخ وطن ما بنا بر ملحوظات ، با اعطای القاب غیر استحقاق چون جنرال ، مارشال ، سترجنرال و غیره تقدیر شده اند و بالاخره قهرمان ها . آیا درد و رنج این ملت را دوا کرده و یا خیر ؟ اینکه حتی تا هنوز نتوانسته ایم تا امروز هم مشت محکمی بر دهن تجاوز گران پاکستانی بکوبیم . این مسایل نمیتواند اردوی ملی قوی را برای ما ایجاد کند . جز اینکه به واقعیت های جامعه بنگریم و واقعآ بخاطر ایجاد اردوی ملی بکوشیم .

باورمندی به این است که افسران دور شده از اردو که عمدتأ در سنین جوانی قرار دارند و بنا بر تغییرات بی بنیاد سیاسی و اجتماعی و بوجود آمدن کودتا های نام نهاد چند دهه اخیر ، در بی اعتمادی دولتمردان کنونی قرار دارند و یا اینکه عمدآ از جذب آنها جلوگیری میشود .

آیا تحصیل در کشور های اروپای شرقی و یا خدمت در اردو های گذشته چه از زمان مرحوم داوود خان ، الی دوره مجاهدین ، گناه شمرده میشود ؟ افغانستان کشور ما مهد سوسیالیزم یا کمونیزم نبوده . اگر منظور از بلوک شرق بود ، آنهم به تاریخ سپرده شده و نام و نشانی از آن باقی نیست و اگر هم است ، خود چاکران بیش برای کشور های غربی نیستند . اکنون همان کشور های شرقی دیروزه دوستان خوب کشور های سرمایه داری اند و روابط عمیق بین المللی دارند ، حتی کشور های غربی حاکم بر سرنوشت سیاسی آنها اند . اما جای تعجب این است که کفاره این همه را ، مردم بی گناه ما میدهند و بنام های مختلفی نه تنها از سیاست بلکه از همه فعالیت های دولتی باز مانده اند و یا در عقب دروازه های دولتی و یا در کشور های همسایه  وخارج به حالت غربت بسرمی برند و متاسفانه عدۀ هم بی خبر و نا آگاهانه ، بنا بر علل ذکر شده میان همدیگر مصروف جنگ و ستیز اند که واقعآ شرم آور است . بجای صرف ایام و فرصت های مساعد شده برای اعمار و باز سازی کشور و ایجاد اتحاد و اتفاق و همگرایی بسوی یک جامعه مرفه ، گزافه گویی های کنونی عده یی از روشنفکران در رسانه های تلویزیونی و یا سایر نهاد های سیاسی ، گناه نابخشودنی است که مناسب به شرایط فعلی نبوده و نیست .

این پدیده شوم ، از چندین دهه است که گریبانگیر دست اندر کاران سیاست وطن ماست که باعث گردیده تا مداخلات دوامداراجنبی ها در امور کشوری وطن ما ، جامعه ما را از سالمیت مانع گردد و مردم ما زخم های خونین و درد آوری را متقبل گردند .

در قرن کنونی شگوفایی علمی و ترقی اجتماعی ، کهنه ترین و عقب رو ترین اندیشه ها ، متاسفانه در وجود عناصر چون طالب ها کم کم گویا به واقعیت می گراید و بحیث نیروی فزاینده جامعه افغانی را به فاجعه خیلی ها خطرناکی مواجه ساخته و متاسفانه این خلای است که از برکت تنازع و اختلافات ذات البینی روشنفکران بوجود آمده و زاده زوق و سلیقه سیاست بازی های متاسفانه تعدادی از تحصیل یافته ها و روشنفکران ما است که به دامن این و آن بیگا نگان چنگ زده و خاک وغیرت و ننگ افغانی را فراموش کرده و می کنند .

پس ما حصل این بحث ، ما را به این نتیجه میرساند که یکبار دیگر همه بایست از خواب غفلت بیدار شویم و با بیگانه پرستی و یا در فرجام با از خود فرورفتگی وداع کنیم و به وطن و آرمانها و ارزش های آن بیندیشم و در راه بوجود آوردن وفاق ملی بکوشیم تا باشد که اگر بتوانیم کشتی شکسته و توفانی جامعه افغانی را به ساحل نجات بکشانیم و از بدبختی نجات یابیم . در غیر آن این فاجعه تا قهقرا پیش خواهد رفت و ذلت و خواری بیش از این دامنگیر ما خواهد شد.

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer