.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
کشتار غیر نظامیان غایله را پیچیده تر میسازد

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
نوشته:پوهنیار سخی منیر

کشتارغیر نظامیان

 

غایله را پیچیده تر

 

       میسازد

دو روز پیاپی نیرو های ائتلاف به رهبری ایالات متحده امریکا با بمباران های نادقیق و بی پروا باعث کشته شدن غیر نظامیان شده ، اعتراضهاي مردم اوج تازه يي گرفته است.  روز شنبه 15 سرطان این نیرو ها در دره وایگل ولایت نورستان در اثر بمباردمان جان 22 تن را گرفتند و روز یکشنبه در قریه ده بالای ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار بیش از چهل نفر را به قتل رساندند.

والی نورستان و ولسوال وایگل روز یکشنبه تايید کردند که 22 تن کشته شده گان همه غیر نظامی بوده که در میان شان زنان و كودكان نیز حضور داشتند . کشتار در ولسوالی هسکه مینه زمانی به وقوع پیوست که مردم ده بالای این ولسوالی در عروسی شرکت کرده بودند که دو فروند هلیکوپتر نیرو های ائتلاف بر آنان بمباری کرده ، جان بیش از چهل تن از زنان ، کودکان و افراد دیگر را گرفتند. مردم تا ناوقتهای شب به دنبال اجساد عزیزان شان که در زیر آوارگیر مانده بودند ، سرگردان بودند . با اینکه والی ، رئیس شوراي ولايتي و ولسوال درین دو منطقه شهادت دادند که بمباران به روی مردم غیر نظامی های بیگناه صورت گرفته است و فرد مسلحی درین عملیاتها به قتل نرسیده است ، اما سخنگویان نیرو های ائتلاف تاکید دارند که هردو عملیات شان بر ضد مخالفان  مسلح دولت و موفقیت آمیز بوده اند .

این نوع عملیات که در آن جان آدم های بیگناه گرفته میشود و هر روز اعتراض مردم علیه نیرو های ائتلاف و عملکرد آنان بالا میرود، در شرق افغانستان فوق العاده زیاد شده ، تا حال چندین بار بر مردم شینوار چنین بمباری های صورت گرفته و یا نیرو های امریکایی بدون اینکه در نظر بگیرند که داخل شدن در خانه های مردم چه پیامد هایی را به دنبال دارد ، بی مهابا وارد خانه هاي مردم شده به دستگیری های بی پروا و نا دقیقی دست میزنند که بعد از چند روز مجبور میشوند افراد دستگیر شده را رها کنند . چند روز قبل این نیرو ها در منطقه زرمت در جنوب افغانستان نیز با همین بی پروایی به خانه هاي مردم داخل شده ، 48 نفر را به قتل رساندند و بعد اجساد شانرا در چند چاه انداختند . این را نماینده این منطقه در تلویزیون اعلان کرد و از عملکرد نیرو های ائتلاف شدیداً انتقاد نمود ، ریش سفیدان و بزرگان پکتیا ، پکتیکا و خوست طی یک گرد همایی در مرکز ولایت پکتیا اعلان نمودند که اگر دولت افغانستان جلو این اعمال خارجیان را نگیرد ، آنان دست به اقدامهاي جدی خواهند زد . فردای آن در اثر عملیات دیگر نیرو های ائتلاف بازهم سه تن از مردم بی گناه و بیدفاع در زرمت به قتل رسیدند  که تظاهرات مردم را به دنبال داشت .  تظاهرات کننده گان در درگیری با پولیس سه تن تلفات دادند و به این صورت غایله بر غایله روی هم انباشت گردید . اینک هنوز مردم در مورد کشتار نیرو های ائتلاف در وایگل تبصره میکردند که این بار این نیرو ها شرکت کننده گان در عروسی را مورد حمله  قرار داده و بیش از چهل نفر را به قتل رساندند . به این خاطر بسیاری فکر میکنند که اگر وضعیت بر این منوال ادامه پیدا کند ، باید شاهد حرکت خطرناکی از سوی مردم این مناطق بر ضد نیرو های خارجی باشیم.

  امریکاییان که در شرایط کنونی اهرم اصلی قدرت در افغانستان را با مصارف و نیروی نظامی قوی شان میگردانند ، در صورتیکه چنین عملیات را همچنان ادامه دهند و قتل مردم برای شان کوچکترین اهمیتی نداشته باشد، به زودی با مقاومت های دیگری با انگیزه و رنگ وبوی دیگری مواجه خواهند گشت ، زیرا مردم تا ابد به گفته های امریکاییان مبنی برمبارزه بر ضد تروریزم گوش نخواهند داد . یکی از عوامل مهم و اساسی نارضایتی مردم و پیوستن شان به طالبان اینست که وقتی با چنین رویداد های بزرگی روبه رو شدند ، برای انتقام گیری از امریکاییان راهی جز پیوستن به طالبان برایشان باقی نمانده با تمام قوا تلاش میکنند که این انتقام را بگیرند و به روح شان آرامش ببخشندبا اینکه وزارت دفاع ایالات متحده امریکا اعلان نمود که سال جاری طالبان از قبل بیشتر نیرومند شده و عملیات شان تا بسیاری شهر ها رسیده و سال جدید بسیار خونین خواهد بود ، با آنهم نیرو های شان  دست به چنین عملیاتهای ناسنجیده و نا دقیقی زده ، این را محاسبه نمیکنند که قتل مردم بیگناه به چه پیمانه روحیه اعتراضی در میان عموم مردم به وجود می آورد . هرچه این بمباران و کشتار ها ازدیاد یابند به همان اندازه سود آنرا طالبان به دست آورده و مردم بی گناه قربانی آن میگردند . مردمی که به خاطر پیداکردن یک تکه نان شدیداً با زنده گی دست به گریبان اند و پروای زنده ماندن را هم چندانی ندارند . درصورتیکه نیروی ائتلاف به رهبری ایالات متحده امریکا بنا به گزارش استخباراتی های خود دست به کشتار بزنند و آنرا در هماهنگی با نیرو های امنیتی خود افغانستان در میان نگذارد ، ممکن نیست که جلو چنین کشتار هایی گرفته شود . زیرا این جاسوسان در منطقه با افرادی از اقوام خود و دیگران بدبینی داشته ، اختلافهاي تنظیمی در میان آنان فوق العاده زیاد میباشد که اگر این مسایل در نظر گرفته نشود و بی گدر به آبزده شود، نتایج خطرناکی به دنبال خواهد داشت . مردم مناطق جنوب ، غرب و شرق کشور ازین بابت بسیار شاکی بوده ، سخت نگران اند و تا حال چندین بار اعتراضهاي شانرا با حامد کرزی مطرح نموده اند ، ولی نه تنها جوابی به دست نیاورده و در روش خشن امریکاییان نسبت به مردم افغانستان تغییری رو نمانشده که فوق العاده افزایش هم یافته است .  چند ماه قبل نیرو های امریکایی بنا به گزارش جاسوسان وطنی شان به یک خانه که در آن عروسی جریان داشت داخل شده و به این باور که طالبان در آن منزل رفت و آمد دارند ، بی مکثی دست به تفنگ برده ، آتش کشودند که در اثر آن چندین نفر به قتل رسیدند و بعداز آنکه فهمیدند که درین خانه عروسی بوده ، از خانه برآمده و دختر خورد سالی را که سخت زخمی شده بود  با خود بردند که تا حال در یکی از شفاخانه های کابل بستری میباشد و در وضعیت بسیار بد روانی قرار دارد.

عملیات متذكره که اکنون همۀ مردم بر آنان اعتراض دارند و حتی بعضی آنرا طوری مطرح میسازند که امریکایی ها عمدا دست به چنین اعمالی زده ، تا تمسک شان برای حضور بلند مدت در افغانستان تثبیت گردد ، از یکطرف اینگونه به ناراضی کردن مردم از طریق این بمباران میپردازند و از سوی دیگر دربرابر اعتراض بر دولت پاکستان که منبع اصلی تمویل و تسلیح مخالفان دولت افغانستان میباشد، می ایستد و آقای کرزی را اخطار میدهد که چرا با سخنان تند از پاکستان انتقاد میکند . تمام اینها ازسوی مردم طوری تلقی میگردد که ایالات متحده خواهان استقرار صلح در افغانستان نبوده ، خود عامل ناامنی و بی ثباتی در کشور ما میباشد .  عملیات دو روز پیاپی نیرو های مخصوص امریکا که سبب این همه کشتار بیگناهان شد و دو ولایت نورستان و ننگرهار را با کشته شدن عزیزان بیگناه شان بر گليم غم نشاند ، بیشتر از پیش مردم را به این باور که امریکاییان کوچکترین پروایی در کشتن مردم بی گناه افغانستان ندارند، آنان را به قتل میرساند و بر بار نا رضایتی و خشم مردم می افزاید . اگر امریگا وناتو تصور کنند که با قتل مردم و ازدیاد نیروی نظامی قادر به آوردن آرامش در افغانستان و شکست طالبان خواهند شد ، این یک خیال واهی بوده ، آینده به اثبات خواهند رساند که مردم به گونه های مختلفی بی اینکه در کنار طالبان بایستند ، واکنش نشان خواهند داد و آن وقت امریکايیان متوجه خواهند شد که چه اشتباه هايي را مرتکب شده که در زمانش میتوانستند چنان اعمالی را به سر نرسانند .  

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer