.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
هنری و فرهنگی
هرات همچنان نگین آسیا
  مصاحبه کننده : ویس احمد حکمت

هرات همچنان نگین آسیا

 ویس احمد حکمت
ویس احمد حکمت
از آنجائیکه شمولیت هرات در لست میراث های فرهنگی جهانی در نظر است، بدین مناسبت نو جوان عزیز و همکار سایت ۲۴ ساعت ، ویس احمد حکمت  مصاحبۀ با محترم استاد نعمت الله سروری رئیس عمومی اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات انجام داده است که خدمت شما تقدیم میګردد :

حکمت : قراراست آبدات تاریخی هرات شامل لست میراث های فرهنگی یونسکو گردد، این آثار تحت چی شرایطی قرار خواهند گرفت؟

استاد سروری:  به باور من اسناد و شرایط شمولیت هرات در لست میراث های فرهنگی جهان نهایی گردیده و به تحقق این مأمول

استاد نعمت الله سروری
استاد نعمت الله سروری
مهم آبدات شامل این لست در بهترین وضعیت بازسازی قرار خواهد گرفت. هر آبدۀ شامل این لست در مقام میراث مشترک جهانی که هر یک آن منحصر به فرد و یادگار از هنر معماری و استعداد گذشته گان است، مورد حمایت موسسات حامی، مدنیت های قدیم و اشخاص مستقل فرهنگ دوست به ویژه سازمان ملل متحد قرار می گیرد و این خود رونق و گشایش مهم در صنعت و بازار توریزم و معرفت چهره های مثبت و فرهنگی مردم و گذشتگان ما خواهد بود.

ادامه مطلب...
 
اقتتاح دومین سالون ادای نماز حاجی بریالی
Image
 
اقتتاح دومین سالون ادای  نماز حاجی بریالی  

در مرکز شهر ونکوور کانادا

محترم حاجی بریالی خدایار تاجر ملی کشور به مقصد تبلیغ و ترویج دین مقدس اسلام قسمتی از تعمیر خویش را در مرکز شهر ونکوور (داون توان)که در ازدحام ترین نقطه شهرونکوور است به خدمت نماز گزاران قرار داد.

در مراسم که به همین مناسبت روز دوازدهم نوامبردر آن نمازگاه (مصلی) ترتیب یاقته بود ، تعداد زیادی از هموطنان مسلمان ما شرکت کرده بودند .

حاجی بریالی در جواب سوال گفت !(درین مصلی ماه مبارک رمضان را با ادای نماز تراویح در جماعت و اشتراک در ختم قرآن شریف طعام افطار میزبان برادران مسلمان خود بودم از خداوند استدعا دارم تحفه مرا به درگاه خود قبول، روح گذشته گان ما را شاد و در وطن ما صلح و آرامش بر قرار گرداند.)

ادامه مطلب...
 
نمایش پوسترهای نقاشی شده نقاش مستعـد افغانستان

نمایش پوسترهای نقاشی شده

نقاش مستعـد افغانستان

در کنفرانس صلح ونکوور، کـانادا 

Imageدر آستانه برگزاری، روز گرامیداشت از خاطرۀ قربانیان جنگ جهانی به ابتکار سازمان  (Stop War) ، روز هشتم نوامبر، کنفرانسی به اشتراک نمایندگان سازمانهای اجتماعی صلح و دفاع از حقوق بشر از کشورهای کانادا، امریکا  در شمال ونکوور برگزار گردید.

دراین کنفرانس، سخنرانان در رابطه به جنگ و عاقبت های ناگوار آن، صحبت  نموده به خصوص ادامه جنگ در افغانستان وشرق میانه را تهدیدی در رونــد ترقی و تعالی عصر خوانده یکبار دیگر از عاملان جنگ طلبیدند که به جنگ و تباهی، این بلای عصر خاتمه دهند.

همجنان ،بیست  پوستراز نقاشی های محترم ستار صبوری نقاش مستعد کشور ما برای سه روز به نمایش گذاشته شده که مورد توجه اشتراک کنندگان و رسانه های همگانی قرار گرفت ، که بیانگر واقعیت های دلخراش و ناگوار جنگ بالای مردم ستمدیده و آوارۀ افغانستان بودند.

ادامه مطلب...
 
شب نشینی جوانان افغان در ونکـوور، کانادا

شب نشینی جوانان افغان در ونکـوور، کانادا

از راست به چپ : فاطمه نجفی ، اسحاق ثنا ، سلطان میر و مجید قیام
از راست به چپ : فاطمه نجفی ، اسحاق ثنا ، سلطان میر و مجید قیام

به ابتکار کمیتۀ جوانان خانـۀ فرهنگی "مولانا"، انجمن فرهنگی "مـوج" و کانون ایرانیان مدافع صلح، آزادی وعدالت اجتماعی و به اشتراک شاعـران، نویسندگان، هنرمنـدان و فرهنگ دوستان مقیم ولایت بریتش کلمبیا، روز هفتم نوامبر، محفــل شب نشینی باشکوه و ماندگار در سالون حاجی بریالی واقع در شهر برنابی برگـزار شـد.

در این بزم پـرخاطره و مجلل، بعد ازآنکه چند آیت از قـرآن شریف توسط قاری جوان، مهدی فصیحی تلاوت گردید؛ مجید قیام، رئیس خانـۀ فـرهنگی "مـولانـا"، تشریف آوری میهمانان را خوش آمدید گفته فرهنگیان مهـاجـر و هـم فرهنگ ما را به همسویی و همدلی در راه رفــاه و سعادت آینده جوانان با فرهنگ و کلتور ملی و آبایی شان دعوت نموده افزود: "یگانه وسیله حفظ ادبیات فرهنگ و تاریخی ما، در دوستی و همبستگی ما با عشق وعلاقه به مردم و ملت ماست. باید دست محبت و اخوت را به همدیگر به مقصد بقای گنج معنوی خویش بفشاریم."

ادامه مطلب...
 
شب پرخاطـره و ماندگار
از راست به چپ محترمین مجید قیام ،حاجی مفسر ونسرین جمالزاده
از راست به چپ محترمین مجید قیام ،حاجی مفسر ونسرین جمالزاده
شب پرخاطـره و ماندگار 

بزم شعـر و غـزل در شهر ونکوور،کانادا

  به ابتکار مـریدان خانۀ فرهنگی "مولانا"، این گنجینۀ فرهنگ و ادبیات کشور ما، به اشتراک شاعران، نویسندگان، هنرمندان، مهمانان از ایالت واشنگتن امریکا و کشور ازبکستان، کمیتۀ فرهنگی ایرانیان مقیم ونکوور، نماینده سازمان اجتماعی ضد جنگ و دفاع از حقوق زنان و بسیاری علاقمندان شعر و ادب و غـزل مولانای بزرگ، جلال الدین محمد بلخی شام ۲۴ اکتـوبر در سالون حاجی بریالی واقع در سرک ادمانـز برنابی، برتیش کلمبیا، محفل هیجان انگیز و پرشکوه با قرائت چند آیـۀ مبارک قرآن شریف با تلاوت محترم حاجی مفسر، برگزار گردید.

در این محفل، مجید قیام، رئیس خانـۀ فـرهنگی "مـولانا"، تشریف آوری میهمانان را خوش آمدید گفته و به سه تن فعـّالین خانـۀ فرهنگی "مـولانـا" هریک محترم اسحاق ثنا، با مـدال افتخاری ازجانب تلویزیون "نـور"، محترمه شفیـقه نـورزی با مـدالی از جانب تلویزیون "نـور" و محترم امان معاشر، با تقـدیـرنامه "روز بین المللی صلح" از افغانستان، که براساس خدمات فـرهنگی شان، مفتخر به دریافت آن شده بودند، دسته های گل اهـدا نمودند.

ادامه مطلب...
 
دومين سیمينار تبادل تجارب برای بانوان
Image

گزارش خبری

ارسالی صالحه وهاب واصل

دومين سیمينار تبادل تجارب برای بانوان

و چهارمين سيمینار اتحاديهء انجمنهای افغانها

در هالند طی سال۲۰۰۹

به سلسله سیمينار ۴ و ۵ جولای ۲۰۰۹  دومين سیمينار برای ارتقای سطح آماده گی بانوان افغان طبق برنامهء مشترک اتحاديهء انجمنهای افغانها درهالند وارگان Stavoor بتاريخ ۱۰ و۱۱ اکتوبر سالجاری در Hotelconferntieoord zonheuvel واقع شهرک Doorn  به اشترک ۱۴ تن از بانوان به نماينده گی انجمنها وکانون های هموند اتحاديه انجمنهای افغانها در هالند تدوير يافت، محترم ولی محمد شاهپور مسوؤل مالی اتحاديهء انجمنهای افغانها در هالند ورئيس انجمن آرنهم ضمن معرفی اشتراک کننده ها، از ارگان  Stavoor ابراز قدردانی بعمل آورد،وی معلومات داد که طبق پلان تدابيراتحاديه درنظر است که سیمينار بعدی برای عموم کتگوری ها (  آقايان، بانوان وجوانان) بتاريخ ۲۸ و۲۹ نوامبر ۲۰۰۹ وهمچنان سیمينار ديگر بتاريخ ۵ و۶ دسامبر برای جوانان درهمين هوتل برگذار شود،همچنان در پلان است تا آخرين سیمينار  سالجاری برای بانوان در ۱۲ دسامبر ۲۰۰۹ برای يکروز در شهر آرنهم تدوير يابد، مراتب يکبار ديگر به آگاهی رسانيده ميشود تاانجمنهای ذيعلاقه ازهمين اکنون کانديدان شانرا معرفی نمايند.

ادامه مطلب...
 
افتتاح تارنمای (سایت) خانـه فرهنگی "مولانـا"

افتتاح تارنمای (سایت) خانـه فرهنگی "مولانـا"

در شهر ونکوور، کانـادا  به سه زبان

دری، پشتو و انگلیسی در یک وقت 

از راست به چپ : محترم عثمانی ، محترم سدید و محترمه نسرین
از راست به چپ : محترم عثمانی ، محترم سدید و محترمه نسرین
 

اعضای خانه فـرهنگی "مولانـا" طی محفل شانداری روز بیست وپنجم سپتامبردر شهر ونکوور تـارنمای خود را فعال و در خدمت هموطنان فـرهنگی قرار دادند.

درین محفل محترم مجید "قیام" رئیس خانه فـرهنگی مولانـا ضمن سپاسگذاری از خدمات وطن پرستانه آنعده از اعضای خانه فـرهنگی "مولانـا" که در طرح و دیزاین این تارنمای خانه فـرهنگی "مولانـا" از خود ابتکار و سلیقۀ خاص مطابق به اهداف نشراتی نشان داده اند، کمک همیشگی قلم وقدمزنان عرصه علم و فـرهنگ را آرزو نموده گفت: "تـارنمای خانه فـرهنگی "مولانـا"  در پهلوی سایر رسانه های همگانی عصر نوین، ضرورت حیاتی دارد و باید رسالتمندان فرهنگ در ان نگاه ضروری و فرهنگ دوستانه  مبذول دارند.
اعضای خانه فـرهنگی

متعاقباً امان معاشر مدیر مسؤل جریده "قیـام"، ارگان نشراتی خانه فـرهنگی "مولانـا" در رابطه صحبت نموده افتتاح تارنمـای وزین خانه فـرهنگی "مولانـا"  را که صاحب امتیاز آن اعضای خانه فـرهنگی "مولانـا" به رهبری محترم مجید "قیام" است، یک موفقیت و افتخار در امر خدمت گذاری فرهنگی هموطنان دانست.

ادامه مطلب...
 
شب پرخاطره شعــروغــزل در ونکـوور

امان معاشر

شب پرخاطره شعــروغــزل در ونکـوور

از راست به چپ : آقایان  رحمان سدید ، سراج الدین سراج ، اسحاق ثنا ، فاضلی و فضل احمد افغان
از راست به چپ : آقایان رحمان سدید ، سراج الدین سراج ، اسحاق ثنا ، فاضلی و فضل احمد افغان

به ابتکاراعضای خانه فـرهنگی 'مـولانـا' شام بیست وهشتـم آگست به اشتراک شاعران، نویسنده گان ،هنرمندان وعلاقمندان ادب وموسیقی، شب نشینی پرمحبت شعر وغـزل در سالون خانه فـرهنگی 'مـولانـا' برپا گردید.

درین محفل محترم مجید 'قیـام' رئیس خانه فـرهنگی 'مـولانـا' تشریف آوری مهمانان را خوش آمدید گفته برگزاری چنین محافل را به مقصد معرفی، دوستی و تبادل داشته های ادبی وهـنری هموطنان دانسته گفت: "ما در کشوری با داشتن فرهنگ های مختلف، زنده گی می کنیم. بر ما لازم است تا فرهنگ پارینه و پرغنای خود را روشنتر نمایان سازیم تا نسل های بعدی ما راه درخشان ادبیات وفرهنگ ما را با افتخـار ادامه دهند."

امان معاشر
امان معاشر
سپس امان 'معاشر' یکی از فعالین خانه فـرهنگی 'مـولانـا' در رابطه صحبت نموده ازحاضرین دعوت نمود تا فرزندان خود را در راه آموزش فرهنگ ملی ما دعوت نمایند. امان 'معاشر' افزود: "مرکز آموزش موسیقی خانـه فـرهنگی 'مـولانـا' در نظر دارد تا درهر پانزده روز، شب شعر و موسیقی را به ذوق جوانان برپا نماید که در آن اجرای آهنگ های میهنی به هدف تأثیرگذاری در رشد استعداد های جوانان توأم با حس وطنپرستی در نظر گرفته شده است."

 متعاقباً اسحاق' ثنـا'  شاعر وطنپرست و شناخته شده کشور ما ضمن صحبتی خدمات  خانه فـرهنگی 'مـولانـا' را ارج گزاری به ادب و فرهنگ دیرینۀ ما دانسته با به خوانش گرفتن قطعه شعر سروده اش در محفل،کتاب( زنده گی وافکار مولانا) نبشته  محترم خان آقا (سعید) که از شهر ویرجینیا امریکا ارسال نموده بود به حاضرین معرفی نموده گرداننده گی پروگرام را نیز بدست گرفت.

ادامه مطلب...
 
شب شعر و غزل بانوان افغان

مروارید گمشده نام این تابلوی زیباست که توسط خانم صالحه و هاب واصل نقاشی شده
مروارید گمشده نام این تابلوی زیباست که توسط خانم صالحه و هاب واصل نقاشی شده
 

بنام خدائی که انسان را آفرید چه زن , چه مرد

شب شعر و غزل بانوان افغان

از سراسر اروپا در شهر زیبای وین

************

گزارش از : صالحه و هاب واصل

*************

Image 

شام هشتم اگست سال جاری در شهر جنت صفت اطریش, شام پر خاطره و فراموش ناشدنی , شامیکه برای اولین بار در تاریخ پربارفرهنگ و ادبیات افغانستان گرد همائی راه اندازی شد که زنان گم نام و ستم کشیدۀ افغانستان همچون خوشۀ پروین از هر

صالحه وهاب واصل
صالحه وهاب واصل
گوشه و کنار اروپا و آسیا کنار هم جمع آمده بودند , بدون در نظر داشت هرنوع تفریق ملیتی, زبانی ,مذهبی و سیاسی دست وحدت به هم داده  فقط با یک زبان که زبان مشترک همۀ شان بود ، زبان شعر سخن گفتند , همراهان شان را معرفی شدند و برای درخشان ساختن آیندۀ پیروز نسل جوان طبقۀ اناث کشور همگام باهم اولین سنگ تهداب همبستگی بانوان افغان خارج مرز را برای بنا های آسمان خراش فرهنگ آیندۀ افغانستان نهادند. علاوه بر شاعر زنان افغان تعداد کثیری از عالمان , نویسندگان , قلم بدستان و علاقمندان دنیای شعر و ادب با اشتراک شان فضای این محفل را بیشتر از پیش رنگین تر و گرم تر ساخته بودند.

این همایش بی نظیر به ابتکار آقای «غوث الدین میر» فعال و خدمتگذار حقیقی جامعۀ افغانی که همیشه با فعالیت های خستگی ناپزیر ش در را صلح و وحدت و آزادی رزمیده و مثال برازندۀ برای دفاع از حق آذادی زن و انسان در سطح جامعۀ افغانی ما شمرده میشود ، بکمک انجمن زنان روشن در هالند , شورای زنان افغان در هامبورگ جرمنی و انجمن افغانان مهاجر در اطریش براه انداختند که با مؤفقیت چشمگیری به اتمام رسید.

ادامه مطلب...
 
تجلیل از نودمین سالروز استرداد اسقلال افغانستان

تجلیل از نودمین سالروز

استرداد اسقلال افغانستان در شهر وانکوور

امان معاشر
امان معاشر
اعضای خانه فرهنگی (مولانا) در شهروانکوور کانادا به اشتراک  شاعران، نویسنده گان ،هنر مندان شخصیت های اجتماعی، متنفذین و عده ای از فرهنگیان شهر همجوار  سیاتل مربوط ولایت واشنگتن امریکا روز چهاردهم اگیست در سالون خانه فرهنگی ( مولانا)  واقع در نا حیه برنابی طی محفل شانداری از نودمین سالروز استر داد استقلال تجلیل بعمل آوردند.

    درین محفل  مجید (قیام) ریس حانه فرهنگی ( مولانا) و مرکز آموزش موسیقی در رابطه به اهمیت و ارزش استقلال صحبت نموده .نودمین سالروز استرداد استقلال کشور ما افغانستان عزیز را به حاضرین تبریک گفت  .

Imageمتعاقبآ  جبران آهنگ ، پاسخی  را که توسط شخصیت بزرگ تاریخی کشور ما محترم آصف آهنگ درجواب سوال (مو سس استقلال افغانستان کیست؟)  گفته  بودند و در سایت انترنتی ۲۴ ساعت نشر شده بود به خوانش گرفت که در قسمتی از آن آمده است :

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 بعد > پایان >>

صفحه 131 - 140 از 147
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer