.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
هنری و فرهنگی
تجلیل از جشن نوروز در ونکوور کانادا

تجلیل از جشن نوروز در ونکوور کانادا

Imageبه همت اعضای خانۀ فرهنگی "مولانا" و به اشتراک علاقه مندان فرهنگی از انجمن های فرهنگی پاکستان، ایـران، هندوسـتان و فلیپـین، طی محفل شانداری اخیرآ در سالون خانۀ فرهنگی" مولانا" در شهر ونکوور کانادا از جشن نوروز، تجلیل بعمل آمد.

 در این محفل، که محترمه خانم توبا عنبری گویندگی آنرا به عهده داشت؛ محترم مجید قیام، رئیس خانۀ فرهنگی "مولانا"، جشن تاریخی نوروز را بر همه مبارک گفته و آنرا چون آیین و سنتهای پارینه  و همچون میراثی ارزندۀ گذشتگان، عزیز خوانده و در  حفظ آداب و رسوم  آبائی مان توجه هرچه بیشتر هموطنان را جلب نمود.

ادامه مطلب...
 
وضعیت هنری و ادبی افغان ها در مهاجرت

وضعیت هنری و ادبی افغان ها در مهاجرت

قیوم بشیر

ملبورن - آسترالیا

۱۵ مارچ ۲۰۱۰

قیوم بشیر
قیوم بشیر
یکی از پیامد های بسیار دهشتناک و حوادث مصیبت بار سه دههء اخیر افغانستان مهاجرت کتلوی افغانها به چهار گوشهء جهان است که در تاریخ سابقه ندارد.

در گذشته های دور ، در قرن نوزده و اوائل دههء نخست قرن بیست به اثر طوفان های سیاسی ، پادشاه گردشی ها ، انقلابات و شورشها عدهء کمی از اهالی کشور راهی دیار هجرت گردیده و یا تبعید می شدند که در میان آنها فقط چند شاعر، نویسنده و اندیشمند دیده میشد که یا باز به وطن برگشته اند ویا در دیار غربت وفات یافته اند. اما در حوادث سه دههء اخیر میلیونها افغان از کاشانهء شان بیجا شدند که درمیان آنها هزاران داکتر ، انجنیر ، معلم ، سیاستمدار ، دانشگاهی ، شاعر ، نویسنده وهنرمند عرصه های مختلف هنربودند که تعدادی در غربت دارفانی را وداع گفتند و تعدادی در دیار بیگانه در غم نان و نگهداری خانواده مشغول اند و از کار اصلی و هنر های شان دور ماندند و با حسرت به گذشتهء شان و شوق و ذوق های خود می اندیشیدند. اما عملآ به حکم اجبار کار و حرفهء دیگری را جستجو کرده اند. با اینهم هستند افغانهای که حتی در مهاجرت کار و فعالیت ادبی و هنری دارند. 

ادامه مطلب...
 
دومين کانگرس سراسری زنان افغان در اروپا

گزارش از : عایشه یوسفزی از کشور هالند

 دومين کانگرس سراسری زنان افغان در اروپا

۷ مارچ ۲۰۱۰ آرنهم - هالند

دومین کانگرس جهانی و سراسری اروپایی زنان افغان در خارج از کشور تحت عنوان  ( بررسی موقف زن در جامعه افغانستان ) در در شهر آرنهم کشورهالند برگزار گردید.

در این کانگرس جهانی علاوه از مهمانان  خارجی از دیگر کشور های جهان در حدود چهار صد  تن زن و مرد از سراسر کشور های اروپایی اشتراک ورزیده بودند.

خانم صالحه وهاب واصل هنگام سخنرانی در کانگرس سراسرس زنان افغان دراروپا
خانم صالحه وهاب واصل هنگام سخنرانی در کانگرس سراسرس زنان افغان در اروپا
در آغاز محفل پیام محترمه دوکتورس زینت کرزی خانم اول افغانستان که به مناسبت روز بین المللی زن صادر شده بود توسط محمد سعید یوسفزی صاحب نظر در امور بین المللی به حاضرین قرائت شده که مورد استقبال شاملین این کانگرس جهانی قرار گرفت ، بعدآ پیامهای صبغت الله مجددی رئیس مشرانو جرگه ، محمد یونس قانونی رئیس ولسی جرگه ، خانم فیربیت ریئس پارلمان کشور شاهی هالند ، حسن بانو غضنفر سرپرست وزارت امور زنان ، دوکتور ظاهر عزیز نماینده دایمی و فوق العاده افغانستان در یونسکو ، شهزاده احسان الله پسر شاه امان الله خان و دیگران که مواصلت نموده بود به حاضرین قرائت گردید.

عده ای  از اشتراک کننده گان دومین کانگرس سراسری زنان افغان در اروپا
عده ای از اشتراک کننده گان دومین کانگرس سراسری زنان افغان در اروپا
در این محفل دوکتور جمشید جنرال قونسل و نماینده سیاسی افغانستان در کشور هالند ضمن بیانیه ای در این نشست بین المللی تدویر این کانگرس  جهانی را برای زنان افغان تبریک گفته و آنرا در راه بهبود وضع رنان افغان یک گام مهم دانست.

سخنرانان دیگر این کانگرس  جهانی ولی محمد شاهپور ، خانم صالحه وهاب واصل ، خانم جمیله پلوشه انجنیر حفیظ اله حازم ، خانم ستار زاده ، خانم احمد زی ، خانم مسکا ، خانم امیلا اسپارتک ، خلیل وداع و دیگران بودند.

متعاقبآ فرشاد بشیر جوانترین عضو پارلمان هالند و عضو حزب سوسیالست  SP که اولین افغان در جهان میباشد که عضو پارلمان یک کشور اروپایی را کسب نموده است ضمن استقبال از تدویر این کنگره جهانی و عرض تبريک به مناسبت هشتم مارچ هرگونه کمک و آماده گی اش را جهت بهبود وضعیت زنان افغان که آسیب پذیر ترین قشر جامعه افغانی اند ابراز داشته گفت :

ادامه مطلب...
 
آرزوی های زنان در هشتم مارچ یکی اند

آرزوی های زنان در هشتم مارچ یکی اند

Image هشتم مارچ روز همیستگی و تجدید تعهد جهت حیات دور از ستم و بهره کشی جنسی ثبت شده است . همه ساله این روز همچو ادامۀ مبارزان دایمی زنان و مردانیکه در دفاع از حقوق زنان استند جشن گرفته میشود.

بمنظور آگاهی بیشتر از مفهوم این روز با یک سوال مشخص که در هشتم مارچ روز بین المللی زنان چه آرزو های دارند؟ به  سه تن ازخواهران  پیشقراولان این قشر شجاع و انسانساز ما خانم عزیزه "عنایت" شاعر معاصر کشور  از کشور هالند ، خانم ماریا" دارو"   پژوهشگر و نویسنده از سسکچوان و خانم شفیقه "نورزی"  موسس و مدبر مسئول مجلۀ نشریه زن در ونکوور کانادا مراجعه نمودم و گفتنی های آنها را یکجا به خوانش میگریم.

ادامه مطلب...
 
جشن روز جهانی زن

Image

جشن روز جهانی زن

به ابتکار خانۀ فرهنگی "مولانا" و کانون ایرانیان مدافع صلح ، آزادی و عدالت اجتماعی به مناسبت هشت مارچ ، روز جهانی زن ، روز مبارزه برای آزادی و برابری زنان سراسر جهان محفل شانداری روز ششم مارچ در Community) (Centre Trout Lakeشهر ونکوور بر گذار گردید.

عدۀ از اشتراک کننده گان مراسم هشت مارچ شهر ونکوور
عدۀ از اشتراک کننده گان مراسم هشت مارچ شهر ونکوور
در آغاز محفل خانم پروین اشرفی نمایندۀ کانون ایرانیان مدافع صلح ، آزادی و عدالت اجتماعی در رابطه به آنکه آزادی زن معیار پیشرفت جامعه است صحبت نموده آزادی جامعه را با آزادی تناسب دادند.

ادامه مطلب...
 
خجسته باد هشتم مارچ روز جهانی زنان

خجسته باد هشتم مارچ روز جهانی زنان

غوث الدين مير
غوث الدين مير
کانون فرهنگی , همپیوندی وهمبسته گی با مهاجران افغان در اتریش و انجمن همبسته گی با مهاجران افغان در اروپا به مناسبت گرامیداشت هشتم مارچ روز جهانی زن , بهترین شادباشها وتمنیات نیک خویشرا خدمت زنان آزاده و رزمنده ء وطن محبوب ما افغانستان وخواهران مبارز وآگا ه مان مقیم اروپا تقدیم میدارد.

  مبارزه زنان آگاه کشور علیه انواع خشونت ودادخواهی آنها درراه تساوی حقوق وآزادی زنان از بند اسارت های گوناگون ثبت صحفه های زرین تاریخ معاصر ما بوده ونقش برازنده وماندگار زنان پیشگام در این راستا قابل مکث است.
ادامه مطلب...
 
یـادبـود از مرحـوم اسـتاد محمـد عبدالحمیـد اسیر

یاد بود از مرحوم اسـتاد محمد عبدالحمید اسیر

ملقب به "قنـدی آغـا" در  ونکور کانادا

شاعران، نویسندگان و فرهنگیان افغان در شهر ونکوور کانادا روز بیست و هفتم فبروری از خاطرات ارزشمند استاد محمد عبدالحميد اسير ملقب به "قندي آغا"، يكي از بيدل شناسان پيشتاز و كم نظير كشور ما را طی محفلی شانداری در سالون خانه فرهنگی "مولانا" گرامی داشتند.

Imageدر آغاز محفل، پیام صوتی محترم الحاج محمد کبیر نور زی، یکتن از همراهان دوره فعالیتهای ادبی استاد عبدالحمید اسیر که خود شان نظر به کهولت سن در محفل تشریف نداشتند ، به این مناسبت به محفل شنوانیده شد که در آن معاني ابيات بیدل با آيات مباركه قرآن شریف، احاديث نبوي و مقوله هاي بزرگان دين اسلام تلفيق داده و ابيات ناب آن بخوانش گرفته شده بود.

ادامه مطلب...
 
ازمیلاد النبی" ص" در شهر ونکوور کانادا تجلیل بعمل آمد
 
ازمیلاد النبی" ص" در شهر ونکوور
 
کانادا تجلیل بعمل آمد
 
گزارش از : ثمیرخواجه

ثمیرخواجه
ثمیرخواجه
نمازگزاران مصلی محترم حاجی عبدالصبور خدایار، همراه با خانواده هایشان و جمعی از افغانهای مقیم برتش کلمبیا، مراسم جشن ميلاد پيامبر گرامي اسلام، حضرت محمد "ص" را روز بیست و ششم فبروری سال روان در رستورانت دایمند واقع در شهرک برنابی با ختم قرآن عظیم الشان، برگزار نمودند.

در این محفل، بعد از آنکه چند آیـۀ مبارک توسط مولانا محمد خان، امام مصلی برنابی تلاوت شد؛ شاعر شهیر کشور ما محترم اسحاق" ثنا" گرداننده گی پروگرام را بدست گرفته به تفصيل مطالبي را پيرامون اين مناسبت فرخنده به سمع حضار رسانیده و اشعاری از سروده هایش را در وصف میلاد سرور کائنات بخوانش گرفت.

ادامه مطلب...
 
بزرگداشت از روز جهانی زبان مادری

بزرگداشت از روز  جهانی زبان مادری

در ونکوور کانادا

افغانهای مقیم برتش کلمبیا به استقبال ار روز جهانی زبان مادری طی محفل  ویژه ای روز دوازدهم فبروری  در خانه فرهنگی مولانا واقع در شهر ونکوور  روز جهانی زبان مادری را گرامی داشتند.

پوستر روز جهانی زبان مادر و عدۀ از اشتراک کننده گان روز جهانی زبان مادری
پوستر روز جهانی زبان مادر و عدۀ از اشتراک کننده گان روز جهانی زبان مادری
در این مراسم محترم مجید قیام رئیس خانـۀ فرهنگی مولانا با صحبت افتتاحیۀ خویش بعد از آنکه خبر خوش پرده برداشتن از پیکرۀ شاعر ذواللسانین، ادیب نقاش و وزیر دانشمند دورۀ تیموریان   امیر علی شیر نوایی را در شهر گوالف کانادا را به حاضرین رسانید، آموزش زبانهای مادری را حقوق حقه همه در جهان خوانده با استفاده از منابع معتبر جهانی  افزود: (مردم جهان تقریبا به ۶۰۰۰ زبان گوناگون گفتگو می کنند  اما بنا به دلایل تاریخی و یا محرومیت های اجتماعی و سیاسی مختلف، بسیاری از این زبان ها در معرض نابودی قرار گرفته اند. از این رو سازمان یونسکو از سال ۱۹۹۹ میلادی روز ۱۲ فبروری را به نام «روز جهانی زبان مادری» نام گذاری کرده است.) 

ادامه مطلب...
 
د خواخوږۍ پيغام

 د خواخوږۍ پيغام

په خواشینۍ سره مو خبر تر لاسه کړ چې ستر مبارز، سیاست پوه،  شاعر، ادیب ،  او عالم  اجمل خټک بابا زمونږ د دې فاني دنیا  څخه رحلت وکړ٠

.اناالله و انا اليه راجعون

د حق د لارې د فرهنګي ټولنې مشر تابه د پښتنو د ستر مشر ارواښاد اجمل خټک بابا د مړينې له کبله د لوی خدای له درباره هغه ته د فردوس جنت  او درنې کورنۍ  او خواخوږو ته يې د جميل صبر هيله کوي. اجمل خټک نه تنها د پښتنو بلکه په نړې کې د آزادې خواهې بهير يو ځلانده ستوری  وه چې بشري  تاريخ به د هغه د افتخاره ډکې کارنامې هيڅکله د ياده ونه باسي ٠

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 بعد > پایان >>

صفحه 111 - 120 از 147
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer