.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
به مشکلات مردم توجه کنید
فاسد شدن نزدیک به هزار تن میوه ‏ی خشک در تخار

حسيب شريفي

فاسد شدن
نزدیک به هزار تن میوه ‏ی خشک در تخار
 
دوشنبه ۱۲ ثور ۱۳۹۰ - دوم می ۲۰۱۱ 

حسیب شریفی
حسیب شریفی
نزدیک به هزار تن میوه‏ ی خشک ولایت تخار همزمان با فرارسیدن فصل گرما و نبود سردخانه ها در حال فاسد شدن است. تاجران محلی ضمن نگرانی شدید ازاین ناحیه می گویند از نبود بازار فروش داخلی وخارجی ضرر سنگین اقتصادی به تاجران محلی وارد شده است. آنان خواهان بازار یابی از سوی وزارت تجارت افغانستان شده اند، اما وزارت تجارت گفته که برنامه های زیادی را به منظور بازاریابی وحل مشکلات تاجران میوه‏ی خشک جستجو می کنند.

Imageصدها تن میوه‏ ی خشک درمارکیت توت باغ  در ولایت تخار بدون راه یافتن به بازارهای داخلی وخارجی انباشته مانده است. تاجران محلی هشدار می دهند در صورتی که تا یک ماه دیگر بازار برای فروش پیدا نکنند؛ ممکن بر اثر گرمای شدید ونبود سردخانه تمامی این میوه های خشک فاسد شوند. این تاجران می گویند افزون بر آن نرخ میوه‏ی خشک  به دلیل  نبود بازار مناسب فروش هم اکنون کاهش قابل ملاحظه یافته و ملیون ها افغانی به تاجران محلی ضرر وارد شده است.

ادامه مطلب...
 
توجه به ولسوالي چاه آ ب بسيار اندك بوده است

عبدالحسيب شريفي

باشنده هاي ولسوالي چاه آب تخار :

توجه به ولسوالي چاه آ ب بسيار اندك بوده است

تاریخ نشر چهارشنبه ۷ ثور ۱۳۹۰ - ۲۷ اپریل ۲۰۱۱

حسیب شریفی
حسیب شریفی
در مجموع ۱۶ ولسوالي تخار، چاه آب يكي از ولسوالي هاي پرجمعيتي است كه در حدود نزديك به ۱۵۰ كيلومتر از مركز تخار فاصله دارد و دوري راه و موجوديت سرك هاي خراب و صعب العبور از دلايلي است كه اين ولسوالي از مدت هاي درازي از كاروان باز سازي و پيشرفت عقب مانده است و توجه چنداني به اين ولسوالي نشده است. در سفري كه به اين ولسوالي داشتم، مردم آن از ده ها مشكل و عدم توجه مسوولان در قسمت رشد و انكشاف اين ولسوالي دور افتاده سخن گفتند.

Imageنبود سرك، شفاخانه، مكتب و سهولت هاي اوليه‏ي زندگي از مهم ترين مسايلي است كه شهروندان اين ولسوالي از آن محروم اند. محمد يوسف، باشنده‏ي ولسوالي چاه آب مي گويد : « مكاتب، سرك، شفاخانه و صدها ضرورت ديگري كه اصلا توجه جدي به آن نشده است. وقتي مريض مان را به مركز تخار انتقال بدهيم در اثر خرابي و دوري راه جانش را از دست مي دهد. در چاه آب كدام شفاخانه‏ي با امكانات هم وجود ندارد كه ما مريضان مان را به آن جا انتقال دهيم. كاري كه صورت گرفته، فقط برنامه‏ي همبستگي ملي اندكي كار كرده كه آن هم بسيار ناچيز است.»

ادامه مطلب...
 
نفس تنگی کابل همه روزه قربانی میگیرد

نفس تنگی کابل همه روزه قربانی میگیرد

نویسنده : دکتور شهیر نثاری

شنبه  دوم دلو ۱۳۸۹ - ۲۲ جنوری ۲۰۱۱

دکتور شهیر نثاری
دکتور شهیر نثاری
معضل آلودگی هوای شهر کابل را نباید به سادگی گرفت:

از مردم شهر کابل و سایر شهر های بزرگ کشور این تنها بم های کنار جاده و انتحاری نیست که قربانی میگیرند. این مردم در پهلوی هزاران بدبختی و مشکلات حیاتی که دامنگیر شان است، سال تمام به مشکل جدی آلودگی هوا نیز دچارند.

چونکه در سال های اخیر مقدار و دفعات بارندگی در فصل های خزان و زمستان بسیار کاهش یافته است،  مردم به مشکلات صحی حادتر دچار شده ، بیشتر متوجه این معضل بزرگ میشوند.

قبل از ادامه بحث لازم میدانم کمی درباره مشکلات صحی ناشی از هوای آلوده  و ضرورت انسان به هوای پاک و صحی روشنی باندازم.
ادامه مطلب...
 
به مشکلات مردم « جرغی و برجگی » ولایت غزنی توجه کنید

علي جان محمدي ( برجگي )

 به  مشکلات مردم « جرغی و برجگی »
 
ولایت غزنی توجه کنید
 
۱۶ - اکتوبر ۲۰۱۰

باعرض سلام و آرزوي سلامتي خدمت دوستان عزيز ، مخصوصا مدير محترم سايت ۲۴ ساعت جناب آقاي محمد مهدي بشير ،  كه اين سايت پربار را براي « نشر مطالب » هم وطنان عزيز در سراسر جهان فعال نموده اند بسيار  كار خوب و قابل تمجيد مي باشد.

مطلب براي انتشار به قرار ذيل است:
درابتدا براي آشنايي بينندگان محترم قابل ياد آوري است كه، منطقه اي « جرغي وبرجگي » يكي ازمناطق كوهستاني و دوردست ولايت غزني ولسوالي ناهور است وازجهت جوّي هم نسبتاً سرد سير مي باشد. بالغ بر هفتاد هزار جمعيت و سكنه دارند.

ادامه مطلب...
 
ولایت بدخشان و چالش های فرا راه باشندگان آن!

ولایت بدخشان

و چالش های فرا راه باشندگان آن!

انجنیر عبدالحلیم ( باخرد )

Imageولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان موقعیت داشته و داراي (۲۸) واحد اداری میباشد اهالی این ولایت نسبت نبود راه های مواصلاتی بمرکز اين ولايت  به مشکیلات فراوانی دچار هستند بخصوص اهالی ولسوالی های درواز ها و پامیر ارتباط شان با مرکز اکثرآ قطع می باشند حتا  در ایام فصل زمستان که آنها مجبور اند تا مریضان خود را به کشور همسایه تاجيكستان انتقال دهند.

البته کشور همسایه تاجيكستان همکاری چندان با آنها نداشته ودر دادن ویزه به اهالی این ولسوالی ها یک اندازه خرده گیری می کنند اگر چه از طریق شبکه تلویزیون آریانا صدا خود را بگوش دولت مردان افغانستان رسانیده اند اما  تا کنون دولت مردان افغانستان در این راستا سهل انگاری نموده اند  و جواب قناعت بخش با آنها داده نشده است ( بقول شاعر (پیش کر بربط سرای وپیش کور آیینه دار ) موسساتی که در این ولایت فعالیت دارند پول های را که دولت افغانستان و جامعه جهانی بمنظور انکشاف این ولایت به مسولین  ولایت سپرده اند تا کنون حیف ومیل گردیده است اهالی این ولایت دلیل آنرا نبود انجنیران مسلکی وکارا در این موسسات وناتوانی مقام ولایت عنوان کرده اند  طورئیکه در ریاست مبارزه با حوادث اين ولايت افراد بکار گماشته شده اند که نتها مسلکی نیستند بلکه از سواد بقلم نوشتن هم برخوردار نیستند و از طرف مقام ولایت براساس مصلحت ها بکار گماشته شده اند.
ادامه مطلب...
 
مشکل مردم است!؟، (شهرداری)

Image

مسوولان شهر داری کابل همیشه از مردم گله مند بوده و میگویند مردم با شهرداری و کارمندان آن در پاکی و زیبایی شهر همکاری نمیکنند. از طرف دیگر، دیده میشود که کارهای شهرداری کابل در هر سال در فصل زمستان آغاز شده و پس از چند روز فعالیت الی سال دیگر متوقف میگردد. بهانه ی شهرداری سردی روزهای زمستانی خوانده میشود. چرا همیشه گفته میشود که مردم با شهرداری همکاری نمیکنند؟و چه راه حلهای باید پیش بینی شود؟

مسوولان شهرداری کابل انگشت اعتراض به سوی شهروندان شهر دراز نموده و از ایشان شکایت دارند. اگر به اعتراض دقیق متوجه گردیم، دیده میشود که یک انگشت اعتراض به طرف مردم دراز شده و چهار انگشت طرف معترض میباشد. آیا این را تجربه کرده اید. شهردار محترم، گاهی دفتر خویش را به سوی دروازه ی مرکزی شهرداری ترک نموده اید تا ببینید که در پهلوی دروازه ی مرکزی دفتر شما کثافت داد میزند و کسی نیست که به دادش برسد. کسی هم از کارمندان ریاست تنظیف شهر شما در حال کار کردن دیده نمیشود. از ریاست تنظیف شهر  که گلایه ی ندارم چون چهارطرفش از غژدی و کثافت پُر است.

ادامه مطلب...
 
درد های بادغیس وبادغیسیان

انجنیر هارون انیس
انجنیر هارون انیس
نویسنده: انجنیر هارون انیس

  درد های بادغیس

     وبادغیسیان  

            بادغیس ولایتی است کوهستانی که در جنوب غرب افغانستان بین ولایات هرات، غور، فاریاب واز یک طرف به کشور ترکمنستان واقع شده است، در این ولایت اقوام زیادی در کنار یکدیگر زنده گی میکنند که در این اواخر بعد از سالها به اساس مداخلات وسواستفاده های عده از اشخاص اتحاد، اتفاق و وحدت ملی ساکنین ولایت بادغیس خدشه دار گردیده و امیدواریم با توجه بیشتر مقامات ذیصلاح به این زخم مردم بادغیس که سالهای متمادی همه اقوام برادر وار زیسته اند مرحم گذاشته شود.

عایدات مردم این ولا را اکثرآ حاصلات زمین های زراعتی للمی وپرورش حیوانات تشکیل داده که رابطه مستقیم با باران وبرف باری دارد، وضعیت اقتصادی مردم این ولایت به طور عموم به حد اوسط قرار داشته واگر سال خشک باشد این درجه اقتصادی به صفر متقارب شده که دیگر زنده گی برای ساکنین این مرز وبوم دشوار شده واهالی این منطقه برای کسب لقمه ئ نانی ناچار به ولایات همسایه مهاجرت کنند که هم اکنون ما شاهد چنین وضعیتی در بادغیس میباشیم.

ادامه مطلب...
 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer