.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
معرفی کتابهای جدید
کتابی ؛ همسنگ آثار رهبران کبیر تحولات تاریخ

        کتابی ؛

 همسنگ آثار رهبران کبیر تحولات تاریخ

آشیل بخارایی

این بندهء ناتوان که بر حسب تصادف و روی رفع یک  نیاز روحی ؛ حدوداً از یکسال بدینسو ؛ با ثروت بزرگ وطن مان عالم افتخار برخورده و آشنایی به هم رسانیده ام ؛ با هر مشکلی بود ؛ ایشان را متقاعد کرده و اثر شکوهمند آدمیت ساز « ...گوهر اصیل آدمی ـ  ۱۰۱زینه برای تقرب به جهانشناسیی ساینتفیک » را با همکاری ی سایت های وزین آریایی و نوید روز روی انترنیت آوردم .

Imageمن ؛ این اثر ۳جلدی را که اصلاً از وصف آن قاصر میباشم ؛ شهکار نامیدم  و کاندیدای جایزهء نوبل کردم . چرا که اتفاقاً چند کتاب برندهء جایزهء نوبل را خوانده و فرصت مقایسهء این اثر با آنها را یافته بودم .

با اینکه از جامعهء کنونی مسخ و مفلوک ساخته شدهء افغانی ؛ انتظار زیاد داشتن ؛ چندان خردمندانه  نیست ولی  با اینهم  حتی با تعجب می بینم  که طرح و نظر و اقدام و جسارتم خیلی ها اقبال  پذیرش یافته است ؛ معهذا برای قضاوت کامل هنوز به خیلی وقت  نیاز داریم .

ادامه مطلب...
 
معرفي کتاب «نقد و تحلیل جباریت»

معرفي کتاب «نقد و تحلیل جباریت»

نوشته «مانس اشپربر»

حمید عسکر زاده 

این روانشناس آلمانی این کتاب را در سن ۳۲ سالگی و در دهه ۳۰ میلادی (هفتاد سال پیش) یعنی پیش از آن که هیتلر جهان را به کام جنگ جهانی دوم بکشاند، نگاشته است. او حتی در کتاب خود از روی تحلیل روانی رفتار دیکتاتورها، پیش بینی کرده است که کسی مثل هیتلر سرانجام خودکشی خواهد کرد. وقتی این کتاب منتشر شد نویسنده اش نه تنها مجبور شد برای مصون ماندن از خشم نازیها، به زندگی پنهانی روی آورد بلکه حتی کمونیست های پیرو استالین نیز خواندن این کتاب را ممنوع کردند و پیروانشان حتی از دست زدن به این کتاب هم پرهیز می کردند.

این کتاب توسط کریم قصیم به زبان فارسی ترجمه و در سال ۱۳۶۳ توسط انتشارات دماوند به چاپ رسیده است. به علت استقبال از کتاب، ظرف یک سال به چاپ سوم رسید و پس از چاپ سوم همین کتاب در سال  ۱۳۶۴ بود که پس از سه سال فعالیت، انتشارات دماوند تعطیل شد.

ادامه مطلب...
 
نگاهی به کتاب « جنگ های کابل »
دستگیر نایل
 
نگاهی به کتاب « جنگ های کابل »  

دستگیر نایل
دستگیر نایل
کتاب (جنگ های کابل) سال های ( ۱۳۷۱ـــ ۱۳۷۵) جناب، جنرال سید عبد القدوس « سید » را این روز ها به دست اوردم وخواندم. این کتاب ارزشمند تاریخی، در ۳۹۰  صفحه وهشت فصل با پیشگفتاری ازخود نویسنده به وسیله ی نشریه ء (آیدا) جمهوری فدرال آلمان در سال ۲۰۰۹ به چاپ رسیده است.

جناب جنرال سید، از کادر های نظامی اردوی ملی افغانستان، و از تحصیلکرده گان دانشگاه های نظامی افغانستان، هند، و اتحاد شوروی سابق است

Imageکه در قطعات مختلف اردو و قوت های زمینی و هوایی کشور، کار کرده و تجارب مسلکی نظامی را طی سالهای خدمتگذاری به وطن، کسب کرده است. جنرال سید، پس از درگیری های داخلی و جنگ های تنظیمی در کشور، مجبور به ترک وطن شده واین سالها بعنوان مهاجر، در آلمان زنده گی میکند.

    کتاب (جنگهای کابل)، همانگونه که از عنوانش پیداست، اختصاص دارد به درگیری ها در شهر کابل و جنگ های خانمانسوزی که میان تنظیم های

ادامه مطلب...
 
راز هستی
 
 راز هستی

 در ماه مارچ ۲۰۱۰ دومین کتاب اشعار بر گزیدۀ محترم محمد کریم نستوه، شاعر معاصر کشور ما بنام" راز هستی" در یکی از چاپخانه های شهر ونکوور کانادا اقبال چاپ یافته و به دسترس علاقمندان قرار گرفت.
 
Imageکتاب "راز هستی" دربرگیرندۀ نود قطعه شعر در۹۶ صفحه چاپ و با پوش رنگه، زیباآرآسته شده است.
  محمد کریم" نستوه" متولد سال ۱۳۳۱ ه ش است. در سال ۱۳۴۹ بعد از ختم دوره لیسه شامل پوهنتون کابل شده در سال ۱۳۵۴ ه. ش از رشته تاریخ و جغرافیه پوهنحی ادبیات و علوم بشری فارغ التحصیل شده است.

ادامه مطلب...
 
" سه دهه با مطبوعات فارسی زبان مهاجران افغان درجهان"

کتاب

" سه دهه با مطبوعات فارسی زبان مهاجران افغان درجهان"

به زودی منتشر می شود.

       کتاب "سه دهه با مطبوعات فارسی زبان مهاجران افغان در جهان" عنوان اثر جدید معین الدین محرابی و مهدی جعفری خانقاه دو فعال پژوهشگر در حوزه تاریخ مطبوعات است که به زودی توسط دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه هادر تهران روانه بازار خواهد شد.

ادامه مطلب...
 
ملالی جویا، زن شجاع افغان
ملالی جویا هنگامیکه دسته گلی را از یک هموطنش  دریافت مینماید
ملالی جویا هنگامیکه دسته گلی را از یک هموطنش دریافت مینماید
ملالی جویا، زن شجاع افغان 
عنوان فوق صدائی است، که از دو هفته بدین سو، در اجتماع های امریکا و کانادا ورد زبان هـواداران خانم جوان افغان، ملالی جویا، گردیده است. روز سیزدهم نوامبر سالجاری، به دعوت یکی از دوستانم، به یکی از دیدارهای خانم ملالی جویا، با هوادارانش در یکی از رستورانت های مجلل شهر ونکـوور رفتم. اطراف رستوران، ورقـه های تبلیغاتی خانم ملالی جویا دیـده میشد. تعدادی از
 خانم جویا هنگام اهدای  یکجلد کتاب به امان معاشر
خانم جویا هنگام اهدای یکجلد کتاب به امان معاشر
مجلات و روزنامه ها که در مورد ملالی جویا، مطالبی نشر نموده بودند به دسترس قرار میگرفت. تکت دخولی در آن رستوران، بیست دالر بود. کسانیکه به دیـدار خانم جویا آمده بودند، بیشتر از گنجایش رستوران بود؛ عـده ای بپا ایستاده منتظر دیدار و صحبت خانم جویا بودند. در یک طرف رستورانت، عده ای در صف ایستاده و کتاب خانم جویا را فی جلد ۳۳ دالر خریده و از خانم جویا، امضای یادگاری میگرفتند. اطراف خانم جویا را هوادارانش احاطه نموده بودند که به وی تحفه میدادند.

ادامه مطلب...
 
گفتگویی اختصاصی با درمحمد وفاکیش
Image

    اخیرآ موسسه  انتشارات الازهر در شهر کابل افغانستان ، کتاب ' سپیده ' نوشته محترم درمحمد وفاکیش نويسنده، پژوهشگر و ژونالیست افغان مقيم  هالند  را با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه  در۸۰ صفحه با قطع و صحافت  زیبا چاپ کرده است.

     درمحمد وفاکیش مولف کتاب سپیده متولد ۱۳۳۱ خورشیدی در شهر باستانی هرات بوده و از سال ۱۹۹۷میلادی  تاکنون در کشور هالند به سر می برد. او ماستر ژورنالیزم بوده وبحیث سرمحرر روزنامه اتفاق اسلام ، مدیر مسؤول روزنامه اتقاق اسلام و آمر عمومی اطلاعات و کلتورهرات، رئیس موسسه و مدیر مسؤول روز نامه انیس ، معاون نشرات ریاست نشرات وزارت تحصیلات عالی و مسلکی و مدیر مسؤول مجله دافغانی محصلان ، کارشناس وسایل اطلاعات جمعی ، رئیس موسسه طباعتی و نشراتی آریانا ، مدیر مسؤول جریده آرمان ، اکنون کولم نویس در نشریه محلی کشور هالند و ترمیم کننده اسناد کتبی در آرشیف شهر دورد ریخت هالند میباشد .

     وفاکیش دراين اثر جالب و خواندنی اش سعی کرده است که به جهان داستان های تاریخی و حقیقی نزدیک شود و دراین اثر شیوه داستان نويسی افغانستان را به شیوه فشرده به خواننده معرفی کند.

    داستان سپیده بدون کدام مقدمه از نویسنده و یا ناشرآن شروع شده است که باموضوع قراردادن اصل خودارادیت زن سیمای روستاهای کشورا که هم اکنون زیرمصایب گونه گون به سختی نفس میکشد تا حد ستایش به تصویر کشیده است. این داستان خلاف بیشترینه داستانهاییکه میخوانیم خوانننده را لنگ لنگان نه؛ بلکه با گامهای بلند به سوی اوج حادثه میبرد.   خشونت ناشی ازاستبداد نظام حاکم درروستا که بر عاطقه غلبه داشته؛ مشت آنانیراکه  حرف تقدیروقسمت را چون سلاح درکف دارند بازمیکند.   ابعادستمی  که برروستا ییان بی بضاعت تحمیل شده وتحمیل میشود بیحد و حصراست. نماد این ستم درداستان سپیده, عمل ضدانسانی سرفراز وعیادان هم صف به او درمقابل یک جوان دهقان به نام نورا درولسوالی ریگ روان وقریه چهارمحل است که گناهی ندارد جز تلاش برای شکستاندن سدی که درروستا به نام فقر سربلند کرده ومانع وصلش به سپیده شده است. 
ادامه مطلب...
 
شگوفه های احساس

شگوفه های احساس

مجموعه شعری محمد اسحق ثنا (شگوفه های احساس) حاوی ۲۶ قطعه شعر از چاپ برآمد.

سروده های این اثر تصویری از عشق وحقایق است که زیبا در ذهن ان نقش بسته وروی کاغذ آمده است.

         (دلدارپر از عشوه و تمکین شده امروز  

                          شاداب تر از ناله ونسرین شده امروز

         از هجر تو ای خسرو خوبان به کی گویم   

                        عشاق تو از غصه به بالین شده امروز)

                                                               ( ثنا)  

محمد اسحاق  " ثنا "
محمد اسحاق " ثنا "
 مولف در سخنی با دوستان تذکرداده (اشعارمن بیانگر ناله های گره بسته در گلوی من بوده ...) سرآینده مخلصانه ودلنشین با نازک خیالی های آهینه ساخته که در آن روی حادثه اجتماعی زمان را با عشق توان دید.درین اثر شاعر با صبر واستقامت پیوند عشق روان بدلها می بندد. من با مطالعه چندین مراتب شگوفه های احساس موازین ومعیارهای کلاسیک فارسی قدیم  را دیدم  که شاعرانه در ان از عشق آغاز با صلح ودوستی  انجامیده است.

       (در گردش زمان ادب است مهر درخشان 

                     هر بیت وغزل خوشه پروین شده امروز

     کردی  سخن  آغاز  بنام  لب  لعلش 

                    حرف تو( ثنا) پخته وشیرین شده  امروز)

ادامه مطلب...
 
موسیقی میراثمیز گنجینه سی
 
موسیقی میراثمیز گنجینه سی 

  شریف الله مولف اثر موسیقی با امان معاشر خبرنگارآزاد
شریف الله مولف اثر موسیقی با امان معاشر خبرنگارآزاد
گنجینه از میراث موسیقی ما مجموعه از گرد آورده از ژورنالست وپزوهشگر موفق کشور ما آقای شریف الله است که به شکل تذکره موسیقی گرد آورده در آن از حیات هنر های موسیقی ما در صده ها هزاره ها ی  گذشته در ساختمان نظام اجتماعی مختلف که پیشقراول هنر وساز وآواز در سطح منطقه جهان تبلور نموده وقدریت های ملی مارا حفظ وسینه به سینه ونسل به نسل انتقال داده است بیان- تصویرو آواز ثبت شده دارد.

آقای شریف الله درین تذکره مو سیقی گرد آورده خود درطی چهار قسمت:  اول  آهنگ های  که توسط موسیقی دان ها  ممتاز اوزبیکی به خصوص در هنر ( شش مقام ) بسته و اجرا شده و قسمت دوم سرودهای قدیمی و ملی اوزبیکی  نظر به ضروریات حیات امروزی هنر موسیقی به مشتاقان خود اجرا شده است .

Image

  قسمت سوم این تذکره موسیقی هنر موسیقی اوزبیکی چگونه با مقام پارینه  خود    در خزانه میراث های عصر حفظ شده بیان شده درقسمت چهارم راجع به نمونه های زیبای سرود های ملی ما که در مراسم های عروسی اجرا میشود مثل سرود های آهسته برو در مراسم عروسی ها ( یار یار ) سروده میشود امده است .

ادامه مطلب...
 
در حاشیۀ « آیا او را دیده اید؟ »

Image

با مطالعۀ کتاب « آیا او را دیده اید؟ ـ خشونت در برابر زنان همه را متضرر میسازد»، پنجره یی به رویم گشاده گشت که تاکنون نیمه گشاده بود.

پس جا دارد که از بانوی آگاه و روشنگر ـ جمیله پلوشه که این کتاب به همت او  بسیار روان از زبان هالندی به فارسی دری بر گردانیده شده است، سپاسگزاری نمایم. ترجمۀ اصطلاحات پیچیدۀ علمی حقوقی آشنایی عالی برگرداننده را با هر دو زبان میرساند.

Imageپشتی نخست کتاب را تا نیمه، تصویر زنی آماج خشم پوشانده است. در نگاه زن که اشک روی آن پرده افگنده، دنیایی ترکیبی از درد، رنج، پرسش و شهامت موج میزند. ضربه یی، پایینتر از چشم او را کبود ساخته است. چین و چروکها، به دور چشمان و لبانش نقش بر بسته و لبانش میان خویش فاصله یی ایجاد کرده اند، شاید برای فریاد کردن ِ دردی که نه میشود فریادش کرد؟  

 شهامت به خاطری گفتم که او در چنین حالتی جرات ژرف گشتن در کمرۀ عکاسی را دارد. او جرات دارد، زخمهایش را پوشیده نه دارد و این به پندار من، برداشتن ِ نخستین گام برای به پدافند برخاستن از خویشتن است.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 بعد > پایان >>

صفحه 21 - 30 از 34
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer