.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
پدیده مهاجرت در میان روشنفکران

بقیه مطلب گذشته

آنچه که گفته آمد، در باره روشنفکران و پدیده مهاجرت تاثیرات و عوامل این پدیده در زنده گی آتیه مردم و کشور ما بود که مختصرآ ذکر شد . آنچه که قابل ذکر است ، نقش منفی این پدیده شوم یعنی مهاجرت در امر از هم پاشی وحدت ملی و ساختمان اجتماعی جامعه است که از یکطرف بدنه جامعه را جریحه دار ساخت واز سویی هم باعث بی اعتمادی و گسترش و وسعت دامنه عدم اعتماد و باور در میان مردم گردید.

چسپیدن در سیاست و عدم فهم و درک از خصوصیات جامعه ،دست زدن به مسایل عاقبت نا اندیشانۀ که باعث تبایی و مصیبت های بی شمار ی در زنده گی مردم گردید ، در کشور که حوصلۀ از دموکراسی نیست در درازنای چند دهه ثابت ساخت که امری بوده بیهوده و مصیبت زا و رنج دهنده ریرا ، اختلافات ذات البینی حتی در میان رهبران و گروه های این احزاب ، تجارب تلخی را به ارمغان آورد.

ادامه مطلب...
 
جوانترین عضو پارلمان در تاریخ هالند

فرشاد بشیر
فرشاد بشیر
فرشاد بشیر جوان  ۱۹ ساله هالندی افغان تبار بحیث جوانترین عضو پارلمان در تاریخ سیاسی هالند انتخاب شد.

وی در ۱۴ جنوری  ۱۹۸۸ مطابق  ۲۴  جدی ۱۳۶۶ در شهر کابل دیده به جهان گشود و از سن  ۹ سالگی در هالند، کشوری که با خانواده اش پناهنده شد، درس خوانده است.

ادامه مطلب...
 
پدیده مهاجرت در میان روشنفکران

پدیده مهاجرت زمانی در قاموس ملت ما وجود نداشت و یک پدیده نا مانوس و شناخته نا شده بحساب میرفت. ما افغانها چنانکه تحت شرایط یک نظام سلطنتی بسر می بردیم ، اگر صدای ناله و فریاد ما بر خاسته از ظلم ، گرسنگی و یا تنگدستی هم بود ، بگوش کسی نمیرسید ، به قول ضرب المثل عامیانه که « سر خانه پوشیده است » میسوختیم و میساختیم.

دروازه های کشور نیز نیم کشوده و بهمان گونه آرزو ها و خواستهای ما نیزمحدود و سر پوشیده بود و از زرق و برق بیگانگان، بیگانه بودیم. سطح سواد و تحصیل نیز در محدودۀ همان شرایط سیاسی و اجتماعی در پائین ترین درجه آن قرارداشت و همین عدم موجودیت سواد همگانی و سطح عالی تحصیلات در کشور بود که مشکلات و نارسایی های دنباله دار آن باعث هزاران هزار مشکل گردید که تا امروز ضایعات عظیمی در سطوح مختلف زنده گی اجتماعی مردم ما بجا گذاشت.

ادامه مطلب...
 
کرسی نشينان کابل و معضلات موجود درکشور

قیوم بشیر
قیوم بشیر
اخيرآ گزارشي در مورد بدرفتاري و شكنجه در زندان هاي افغانستان از سوي سازمان عفو بين الملل در كابل منتشر شد. اين موضوع باعث گرديد تا هيآتي از نماينده گان مجلس تحت نام گرو( حقيقت ياب) سري به زندان پلچرخي بزند.

خانم فوزيه كوفي يكتن از نماينده گان پارلمان كه عضو اين هيآت ميباشد پس از ديدار وگفتگو با تعدادي از زندانيان زن به مسايلي اشاره نمود كه كوس رسوايي مجريان قانون را در افغانستان به صدا درآورد.

آري! خانم كوفي سريعآ به مسايلي اشاره كرد كه عده اي از زنان باردار در زندان پلچرخي به وي گفته بودند كه آنها مورد آزار و شكنجه هاي جنسي قرار گرفته و تعدادي ازمسئولين زندان به آنها تجاوز نموده اند. اين زنان از وضعيت نابسامان زندان شكايت داشته وگفته اند هنگاميكه زندانيان بيمار نياز به دارو دارند، نخست داروهاي بيهوشي به انها داده شده و سپس مورد تجاوز قرار ميگيرند. آنها اضافه نمودند كه در بعضي موارد هم عده اي به زور به اطاق مسئولان زندان برده شدند كه درچند مورد عده اي از آنها باردار شده اند.

ادامه مطلب...
 
" داوری تاریخ، با داوری سیاست روز تفاوت دارد "

آیا گناۀ بزرگتر از این خواهد بود که ملتی، خود بدست خویش شیرازه همه ای از شؤنات ملی واجتماعی خویش را از هم بپاشاند و دایمآ در پی تخریب و قطع ریشه های همدیگر باشد.

زمانی بود که به جرم ضد بودن با " شورا ها " بدست کسی کشته میشدی که خودش بر همان " کشور شورا ها " متعهد و وفادار نبود و فقط تمثیلی از شوروی دوستی و یا انترناسیونال بودن میکرد.

زمانی آمد به جوانان و نو جوانان دعای قنوت وغیره تمرین داده میشد تا از شر به اصطلاح مجاهدین در امان شوند ورنه بجرم " کافر و مرتد " بودن به جوغه دار بسته میشدی .

 

ادامه مطلب...
 
تفاهم برای صلح

مردم کشور ما لحظات سرنوشت سازی را می گذراند. عده یی از شخصیت ها، صاحب نظران، حلقات و سازمانهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی افغانی، با درک حساسیت و اهمیت و ضع موجود افغانستان و تحول آن در جهت تأمین  صلح، امنیت و ایجاد نظام دولتی مبتنی بر اصول و معیار های دموکراسی، مساعی و تلاشهای وطندوستانه یی را به راه انداخته اند که ما آنرا نه تنها مژده یی مسرت آفرین برای مردم مصیبت دیده افغانستان میدانیم، بلکه آنرا آغاز نیکو برای هر چه بیشتر بهم نزدیک شدن رشته های از هم متلاشی شده نهضت روشنفکری در کشور میشماریم که طی سالیان متمادی بالاثر عوامل و مظاهر نا مناسب، قسمآ یا جبرا از هم  گسسته و یا دور نگهداشته شده اند.

ادامه مطلب...
 
رنگ بازی، بجای واقعیت پذیری

بیش از دو دهه، ناهنجاری های وطن، تجارب تلخی در پی داشت که معلوم نیست چند دهه دیگر بکاراست تا آنرا جبران کرد. ولی آنچه که واضع است، پیامد های ناگواری بود که، بدنه کشور را منحیث یک سرزمین واحد از هم پاشید و هست و بود آنرا بکام نیستی فرو برد.!

درست در سالهای پس از سقوط سلطنت ، زنگهای خطرناکی در کشور ما بصدا در آمد ولغزیدن پاهای دولتمردان از مسیر سیاست بیطرفانه و غیر متعهید که آنهم بذات خود نه چندان بدرد بخور نبود، ولی " اندکی غنیمت" کوبیدن درهای کشور های همسایه و مسلمان عربی و غربی ها، کشور را بکام اژدهایی هفت سر انداخت که تا امروز عنان آن بدست بیگانگان است.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 31 32 33 34 35 36 37 38 39 بعد > پایان >>

صفحه 381 - 387 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer