.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
کشتار غیر نظامیان غایله را پیچیده تر میسازد

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
نوشته:پوهنیار سخی منیر

کشتارغیر نظامیان

 

غایله را پیچیده تر

 

       میسازد

دو روز پیاپی نیرو های ائتلاف به رهبری ایالات متحده امریکا با بمباران های نادقیق و بی پروا باعث کشته شدن غیر نظامیان شده ، اعتراضهاي مردم اوج تازه يي گرفته است.  روز شنبه 15 سرطان این نیرو ها در دره وایگل ولایت نورستان در اثر بمباردمان جان 22 تن را گرفتند و روز یکشنبه در قریه ده بالای ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار بیش از چهل نفر را به قتل رساندند.

والی نورستان و ولسوال وایگل روز یکشنبه تايید کردند که 22 تن کشته شده گان همه غیر نظامی بوده که در میان شان زنان و كودكان نیز حضور داشتند . کشتار در ولسوالی هسکه مینه زمانی به وقوع پیوست که مردم ده بالای این ولسوالی در عروسی شرکت کرده بودند که دو فروند هلیکوپتر نیرو های ائتلاف بر آنان بمباری کرده ، جان بیش از چهل تن از زنان ، کودکان و افراد دیگر را گرفتند. مردم تا ناوقتهای شب به دنبال اجساد عزیزان شان که در زیر آوارگیر مانده بودند ، سرگردان بودند . با اینکه والی ، رئیس شوراي ولايتي و ولسوال درین دو منطقه شهادت دادند که بمباران به روی مردم غیر نظامی های بیگناه صورت گرفته است و فرد مسلحی درین عملیاتها به قتل نرسیده است ، اما سخنگویان نیرو های ائتلاف تاکید دارند که هردو عملیات شان بر ضد مخالفان  مسلح دولت و موفقیت آمیز بوده اند .

ادامه مطلب...
 
شورای ملی ، خانه ملت است یا خانه یونس قانونی؟

مهدی بشیر
مهدی بشیر
روز چهارشنبه هشتم جوزای  ۱۳۸۷  از طریق رسانه های خبری و تصویری شنیدیم و دیدیم که در جلسه عمومی شورای ملی آقای رمضان بشردوست عضو ولسی جرگه که مشغول صحبت روی مسایل اقتصادی بخصوص بلند رفتن قیمت ها و مشکلات هموطنان ما بود واز کمیته اصطراری که بریاست کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهور افغانستان و به اشتراک چندین عضو کابینه که سال گذشته تشکیل گردیده بود و تا کنون هیچ کار مهمی به نفع ملت ما انجام نداده وازملیونها دالرپول نقد که به این کمیته واصل شده خبری نیست که چه شده و به کجا به مصرف رسیده است ودر زمستان سال گذشته هم دهها تن از هموطنان عزیزما به اثر سرما به هلاکت رسیده بودند و هنوزهم مردم ما در اکثر نقاط کشور بجای نان خشک علف میخورند ، انتقاد مینمود ومیگفت چرا بفکر مردم بیچاره نمیباشید؟ آقای خلیلی کجاست و چرا به جلسه پاسخگویی اشتراک نکرده. دراین وقت  آقای یونس قانونی رئیس ولسی جرگه یا پارلمان افغانستان با عصبانیت زیاد چند مرتبه با صدای بلند گفت:

بشر دوست ، توجلسه را اخلال میکنی ، خارج شو اگر نه قوای امنیتی را میخواهم که...

ادامه مطلب...
 
ملاقات ملالی جویا با فرشاد بشیر

فرشاد بشیر هنگام صحبت با خانم ملالی جوی
فرشاد بشیر هنگام صحبت با خانم ملالی جویا

اخیرآ ملالی جویا جوانترین عضو پارلمان در ولسی جرگه افغانستان و نماینده انتخابی مردم ولایت فراه  ضمن بازدید از کشور های اروپایی وارد هالند شد و با فرشاد بشیر عضو حزب سوسالیست SP و جوانترین عضو پارلمان هالند در شهر دن هاخ ملاقات و مذاکره نمود.

خانم جویا  به خاطر صراحت لهجه و انتقاد ازفرماندهان سابق مجاهدین افغانستان سال گذشته عضویتش در پارلمان افغانستان برای مدت سه سال به حالت تعلیق در آمد واخراج شد.

سال گذشته فرماندهان و دشمنان مردم با پرتاب کردن بوتل ها وحرفهای زشت به ملالی جویا ، وی را در داخل پارلمان مورد تهدید وتوهین قرارداده  واو را به مرگ تهدید کردند.

ملالی جویا همیشه از مجاهدین و کسانیکه به جنایات جرمی در افغانستان متهم اند و به خاطر عملکردشان در جریان سالهای جنگ داخلی این کشور انتقاد نموده و در بین هموطنانش بخصوص خانم ها از محبوبیت خاصی برخوردار است.

خانم جویا  طی ملاقات با فرشاد بشیر خواهان بازگشت به وطیفه اش شد و از فرشاد خواست که از طریق پارلمان و دولت هالند وی را کمک رسانند.

  بشیر طی این ملاقات به خانم جویا وعده هر نوع همکاری را داده گفت:

Sp از شما به خاطریکه از مردم بیچاره و بخصوص خانم ها پشتیبانی میکنید وعده میدهد که از مؤقعیت تان  دفاع نموده و آنرا در پارلمان مطرح و توجه دولت هالند را به آن معطوف نماید و همچنان از طریق Harry van Bommel  که مسؤول روابط خارجی SP  میباشد به گوش وزیر خارجه هالند میرسانم.

ملالی جویا از فرشاد بشیر بخاطر همکاری با وی تشکر کرد.

  اخیرآ دیده بان حقوق بشر از پارلمان افغانستان خواسته است ملالی جویا نماینده ولایت فراه در مجلس نمایندگان را، دوباره به مجلس راه دهد. رئیس بخش آسیایی دیده بان حقوق بشر

در یک اعلامیه گفته است  که اخراج  ملالی جویا از پارلمان در سال گذ شته، تعهد افغانستان به دموکراسی را زیر سوال می برد.

ملالی جویا
ملالی جویا هنگامیکه به سوالات خبرنگاران و اشتراک کننده گان پاسخ میدهد
  همچنان خانم جویا در کنفرانس خبری که در کشور هالند در شهر دن هاخ از طرف بنیاد فیاض ترتیب شده بود اشتراک کرده وبه سوالات خبرنگاران وعلاقمندان پاسخ داد.      مهدی مجمر

_______________________________________

 
ولدرس، سياستمدار راستگرا و ليبرال هالند چي میخواهد؟

 Geert Wilders بمثابه  يکي از سياستمداران راستگرا و لیبرال  هالند به اساس تبليغات ضد اسلامي خويش، وسيعا در مطبوعات جهان از جمله در مطبوعات کشور ما سر زبان ها است.

براي همگان سوال خلق گرديده که Geert Wilders  ( خیرت ولدرس) کي است و چي ميخواهد؟

آقاي ولدرس  در سال 1963 در شهر Venlo هالند تولد گرديده و با Krisztina که هنگري الاصل مي باشد، ازدواج نموده است.

وی در سال 1990در فرکسيون پارلماني  VVD ( حزب مردم براي آزادي و دموکراسي )، کارمند امور سياست گذاري بود و در سال 1998 از طريق VVD عضويت پارلمان هالند را کمائي و مدت 7 سال بمثابه عضو حزب متذکره، يکي از کرسي هاي پارلمان هالند را در اختيار داشت.

موصوف مدت تقريبا 15 سال در راه  تحقق ايديالها و ارمانهاي VVD مبني بر رشد سريع بازار آزاد، تضعيف نقش دولت در حيات  اقتصادي، درهم شکستاندن تامينات و خدمات اجتماعي و فروش بخش خدمات عامه،  فعالانه رزميده است.

ادامه مطلب...
 
خواندن یک مطلب کناه اش بیشتر است یا تجاوز جنسی ؟

مهدی بشیر
مهدی بشیر
اخیرآ حملات انتحاری در افغانستان به اوج خود رسیده است ، مردم در مرکز و ولایات احساس امنیت نمیکنند . ارگانهای امنیتی آنطور که لازم است در وظیفه شان موفق نیستند. وزارت های دفاع ، داخله و امنیت ملی غیر از حرف مفت دستآوردی در عمل ندارند. اعتماد مردم در مورد دولت روز بروزکم شده و از بین رفته است . کشت و قاچاق مواد مخدر ، ضعف اداره و فساد اداری در کشور چندین بار نسبت به چند سال گذشته افزایش یافته است ، خشونتها در افغانستان هر روز بیشتر شده  چنانچه ظرف سه روز ( یکشنبه 26 دلو –  سه شنبه 29 دلو ) به اثر حملات انتحاری و بمبگذاری که توسط  تعدادی  از جانیان ، این دشمنان مردم افغانستان که در ولایت قندهار صورت گرفت  صد ها  تن ازهموطنان بی گناه قندهاری ما که بیشتر آنان را غیرنظامیان تشکیل میداد جام شهادت نوشیدند و صد ها خانواده را داغدار و به ماتم نشاندند و در سایر نقاط کشور از این گونه جنایات زیاد است .

ادامه مطلب...
 
دوستم در اندیشهء قدرت و ثابت در تلاش سلب آن!

قیوم بشیر
قیوم بشیر
مبرهن است که در آشفته بازار سیاست در افغانستان ، سیاستمدارانی وجود دارند که بیشتر به سیاست بازان میمانند تا سیاست مداران! این گروه کسانی اند که با همهء امکانات  دست داشته و با سوء استفاده از ساده گی و حتی صداقت مردم درجهت رسیدن به اهدافی که در سر می پرورانند تا به خواسته های  درونی شان برسند تلاش میورزند. خواه این اهداف وخواسته ها  سیاسی باشد، خواه اقتصادی و خواه اجتماعی. ولی آنچه را که آنها بعنوان مقصد  برگزیده اند ،  چیزیست  که  در ظاهر  قضیه  مردمان عوام توجهی جدی بدان نداشته و به آسانی فریب این دسته از سیاست بازان را میخورند.

هرگاه تاریخ سیاسی افغانستان را ارزیابی و دقیقآ مطالعه نماییم ، بخصوص در سه دههء اخیر ما بار ها شاهد دسایسی بودیم که عده ای  از انسانهای ابن الوقت  نظر به اقتضای زمان و موقعیت اجتماعی خودشان با استفاده از حیله و نیرنگ های عوام فریبانه به هر وسیلهء ممکن  سوء استفاده می نمودند.. یکی از این افراد، شخصی است بنام عبدالرشید دوستم که چون کورگره ای می ماند بر سرنوشت مردم وکشور ما.

ادامه مطلب...
 
اشتباه فنی ، دسته گلی که « سنا» به آب داد!!!

قیوم بشیر
قیوم بشیر
اخیرآ سید پرویز کامبخش دانشجوی سال سوم روزنامه نگاری دانشگاه بلخ که از سه ماه بدینسو در بازداشت نیروهای دولتی شهر مزار شریف بسر میرد و بجرم اهانت به اسلام محکوم به اعدام گردید. با وجود همه مخالفت ها و تلاش های داخلی وبین المللی ، دست اندرکاران امور، همچنان بر اجرای این حکم تآکید داشتند وحتی علمای دینی ولایت کندز چند روز پیش با پشتیبانی از مجازات کامبخش خواهان اجرای هرچه زودتر این فیصله شدند واز مقامات بلخ خواستند متهم را به آنان تسلیم دهند تا فورآ حکم صادره را به اجراء بگذارند. حتی مجلس سنای افغانستان (مشرانو جرگه) نیز به ریاست صبغت الله مجددی ، با انتشار اعلامیه ای صدور حکم اعدام را برای سید پرویز کامبخش مناسب، مورد تآیید و قابل اجراء دانستند. اما با گذشت کمتر از 24 ساعت اعلامیهء صادره از سوی مجلس سنا ملغی و حمایت از جزای اعدام پس گرفته شد.

ادامه مطلب...
 
نقل كفر،كفر نيست

قیوم بشیر
قیوم بشیر
در شرايطي كه خشونت هاي بوجود آمده از سوي مخالفان دولت درافغانستان هر روز قرباني ميگيرد، جا دارد تا مرهمي بر زخم هاي هموطنان درد كشيدهء ما گذاشته شود، اما برعكس نه تنها زخمي مداوا نمي گردد، بلكه عده اي تلاش مي ورزند تا آنرا به زخم هاي ناسور مبدل ساخته و با تحت نظر گرفتن مردم ستم ديدهء ما حتي آزادي بيان را از آنان سلب نمايند.

آري! خبر تكان دهنده ايكه طي چند روز اخير در سر خط اخبار و جرايد قرار داشت محكوم نمودن يكتن از محصلين دانشكدهء ژورناليزم بلخ بود كه توجه مراجع حقوقي بين المللي وطرفداران آزادي بيان را بخود معطوف داشت و آن صدور حكم اعدام از سوي دادگاهي در مزار شريف براي يكتن از ژورناليستان جوان بنام پرويز كامبخش مي باشد كه به ارتكاب اهانت به اسلام از سه ماه قبل در بازداشت بسر ميبرد.

پرویز کامبخش، روزنامه نگار افغان که دریک جلسه غیر علنی به اعدام محکوم شده است
پرویز کامبخش، روزنامه نگار افغان که دریک جلسه غیر علنی به اعدام محکوم شده است
نامبرده در حالي محكوم به اعدام ميشود كه تنها جرمش كاپي نمودن مطلبي از سايت هاي انترنيتي بوده است. صدور اين حكم در پشت درب هاي بسته و در جلسه غير علني دادگاه، آنهم بدون داشتن وكيل مدافع از جانب آقاي كامبخش صورت ميگيرد. كه صدوراين حكم در چنين شرايطي از سوي دادگاه عالي بلخ باعث خواهد شد تا حساسيت هايي را نه تنها در كشور، بلكه در سطح بين المللي در مقابل دولت و نظام حاكم در افغانستان بوجود بياورد.

ادامه مطلب...
 
پرابلم افغانستان راه حل نظامي ندارد

با و جود آنکه در نتيجهء دگرگوني ها متنوع در سطح جهان، علاقمندی جوانان به مبارزه سياسي کاهش يافته و ايديالهاي سوسيالستي در ميان آنها از جاذبهء لازم برخوردار نمي باشد، احزاب سوسيالستي و نيروهاي ضد جنگ بازهم صفوف خويش را از ميان جوانان تکميل و براي رشد و انکشاف همه جانبه  انها همه زمينه هاي لازم را فراهم ساخته و ميسازند . اشغال يکي از کرسي هاي  پارلمان هالند توسط  جوانترين سياستمدار هالندي افغان تبار، محترم فرشاد بشير که از جمله سوسيالست هاي پر نبوغ کشور هالند است،  مصداق اين واقعيت بوده ميتواند.

ادامه مطلب...
 
فرشاد بشیرکرسی اش را در پارلمان هالند اشغال کرد

 مسن ترین عضو SP در پارلمان هالند هنگامیکه به فرشاد بشیر عضو SP  و جوانترین عضو پارلمان هالند ، انتخابش را تبریک میگوید
مسن ترین عضو SP در پارلمان هالند هنگامیکه به فرشاد بشیر عضو SP و جوانترین عضو پارلمان هالند ، انتخابش را تبریک میگوید
ساعت دوی بعد از ظهرامروز سه شنبه  ۲۵ جدی ۱۳۸۶ هجری شمسی که برابر است با ۱۵ جنوری سال ۲۰۰۸ میلادی ، پارلمان هالند بعد از تعطیلات سه هفته ای کرسمیس  گشایش یافت.

در ساعت سه بعد از ظهر ، فرشاد بشیر عضو حزب سو سیا لیست SP و عضو جدید پارلمان هالند در حالیکه تعداد زیادی از عکاسان و ژورنالستان و چند تن از اعضای SP با وی همراه بودند وارد پارلمان شد و  در مقابل  رئیس و اعضای پارلمان هالند که ازجا هایشان  بلند شده بودند ایستاد و مراسم تحلیف را به جا آورد و بعدآ تمام اعضای پارلمان به ترتیب  انتخاب وی را تبریک گفتند. همچنان Marijnssen  رئیس حزب SP بادسته  گل از ا و استقبال نموده  و اورا به چوکی اش نشاند. وی اکنون بحیث جوانترین عضو پارلمان هالند چوکی اش را اشغال کرد.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 31 32 33 34 35 36 37 38 39 بعد > پایان >>

صفحه 371 - 380 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer