.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
طالبان، حکایتی که باید ازنو نوشت

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
 نوشته:پوهنیار سخی منیر

طالبان، حکایتی که

  باید ازنو نوشت

طالبان نیروی قشری است که در زمان جهاد جبهات مستقل خود را داشتند و عموما در تنظیم ها ی حرکت مولوی محمد نبی محمدی و مولوی یونس خالص جمع شده بودند، با این تفاوت که طالبان خالصی بیشتر قشری، بنیاد گرا و جوان بودند، اما طالبان محمدی بیشتر سنتی و سالخورده بودند. در میان این طالبان که بسیار با قدرت میجنگیدند، مثل جبهات قومندانان دیگر فساد کمتر راه داشت و به این خاطر تا حدی مورد اعتماد مردم قرار میگرفتند. آنان عموما با احزاب اخوانی چون حزب اسلامی، جمعیت اسلامی و اتحاد اسلامی مخالف بودند و از اینکه پاکستانیها و مخصوصا يي اس يي بیشترین کمکها را به این تنظیم ها میکرد سخت عقده گرفته بودند. مهمترین این جبهات، جبهه ملانسیم و برادران او در هلمند بالا بود که بار ها بر سر کنترول منطقه و مخصوصا عواید تریاک با این جبهات درگیر شد و حزب اسلامی را شکست داد و بعد خودش در جلوزی پشاور به وسیله افراد حزب اسلامی به قتل رسید و این عقده تا زمان ظهور طالبان درسطح کل کشور باقیماند و علاوتا ملا نصرالله منصور هم به وسیله حزب اسلامی به قتل رسید که پسر او تا همین ماه ها با طالبان فعالیت میکرد و گفته شد که در عملیات نیرو های امریکایی به قتل رسیده است.

ادامه مطلب...
 
محاصره کابل ازسوی طالبان، ادعای بی مزه است

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
 نوشته:پوهنیار سخی منیر

     محاصره کابل

   ازسوی طالبان

            ادعای

  بی مزه است

بااینکه طالبان نسبت به سال گذشته نیرومند تر شده وعملیات شان در سطح بسیاری از ولایت‌ها کشور بالا رفته و کشتار و خونریزی چند برابرافزایش یافته است، اما هنوز هم این جریان به حدی که قادر به گرفتن قدرت سیاسی گردند، فاصله زیادی دارند. ارزیابی از وضعیت دو طرف در گیر نشان میدهد که طالبان و القاعده تا هنوز نیروی اند که میتوانند به عملیاتهای ایذایی بپردازند و قادر به جنگ رویارویی  با نیرو های خارجی و افغان نیستند .

نیرو های ائتلاف، ناتو و آیساف که حدود71 هزار سرباز و افسر را درخود دارد و با پیشرفته ترین سلاح های زمینی و هوایی مسلح میباشند، میتوانند در وضعیت های خطرناک به هر حرکت طالبان و القاعده در هرجایی از کشور جواب جدی بدهند.

ادامه مطلب...
 
خبرنگاران افغان تحقیر میشوند
نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
نوشته:پوهنیار سخی منیر

خبرنگاران افغان

  تحقیر میشوند

بااینکه رئیس جمهور و اکثر بلند پایگان دولت افغانستان ، آزادی بیان را یکی از دستاورد های مهم شان در شش سال اخیر میدانند ، اما از جهات گوناگونی امنیت خبرنگاران با خطر رو به رو بوده و روز تا روز احساس مصونیت میان شان از بین میرود . مخصوصا که امنیت ملی کشور بدون اینکه تمسک قانونی در دست داشته باشد ، به گرفتاری خبرنگاران  میپردازد و به این صورت به آنچه رئیس جمهور مباهات میکند ، لطمه وارد کرده ، این رکن اساسی دموکراسی را ضربه میزند .  خبر نگاران درحالیکه از سوی جنگسالاران ، طالبان و نیرو های بین المللی زیر فشار طاقت فرسایی قرار دارند ، اینک از سوی مقامهای خود دولت افغانستان  نیز مورد اهانت قرار میگیرند.  

ادامه مطلب...
 
قشر گرايى نه مى ‌تواند حلال مشكلات افغانستان باشد
نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
نويسنده: سيد حسيب مصلح

 تاريخ: 2/8/2008

 شهر ملبورن - آستراليا

    چرا دوست نما های

      مرحوم امان الله

       خط دیورند را

به رسمیت نه می شناسند؟

سخن من با آنانى ‌است كه با سياست يك بام و دو هوا به دروغ سنگ دفاع از شخصيت، دست آورد ها و كارنامه هاى مرحوم امان الله پادشاه استقلال طلب و ترقى خواه افغانستان را جهت كوبيدن طرفداران به رسميت شناختن خط ديورند به سينه مى ‌كوبند، تا باز بيش از پيش اذهان عوام مسلمان افغانستان را از اصل علت جنگ و بحران در كشور ما، كه همانا معضله ى عدم به رسميت شناختن خط ديورند توسط افغانستان است، به انحراف به كشانند.

آرى، سخن من با آنانى است كه با نيرنگ بازى از يك طرف مرحوم امان الله را يك شخصيت و قهرمان ملى، امير، غازى و ناجيى استقلال كشور مى گويند، ولى از طرف ديگر بر خلاف كارنامه ها و دست آورد هاى سياسى و تاريخى آن پادشاهِ كم طالع افغانستان حاضر نيستند مانند وى معايده ى خط ديورند و همه مرز هاى كشور را با كمال واقعيت بينى بر اساس منافع ملى ميهن ما به رسميت به شناسند، و به داعيه ى ناميمون پشتونستان سازيى افغانستان، كه اكنون توسط هندوستان - تك تاز ميدان رقابت با پاكستان در منطقه -  تمويل مى شود، پايان بخشند.

ادامه مطلب...
 
چرا گفتن حقیقت تلخ است و شنیدن آن تلخ تر؟

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
مهدی بشیر

چرا گفتن حقیقت تلخ است

   و شنیدن آن تلخ تر ؟

ساعت سه روز دوشنبه هفتم اسد 1387 آقای نصیر فیاض گرداننده برنامه  حقیقت و نطاق  تلویزیون جهانی آریانا در کابل بخاطری که در یکی از برنامه هایش تحت نام بررسی فعالیت های چهار ساله حکومت افغانستان  به گفته شورای وزیران " اتهامات و انتقاداتی" علیه مقامات افغان مطرح کرده بود از سوی اداره امنیت ملی افغانستان بازداشت شد وطبق اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان  وی بزودی به ارگانهای عد لی و قضا یی سپرده می شود.

 شورای وزیران افغانستان نیز که این موضوع را در جلسه خود مورد بررسی قرار داد، اعلام کرده که اتهامات مطرح شده در برنامه حقیقت بی اساس بوده است.

در اعلامیه شورای وزیران آمده که برخی از مقامات دولتی پیش از این نیز در مورد نکاتی که در برنامه حقیقت مطرح می شد، به لوی څارنوالی شکایت کرده بودند.

همچنان شورای وزیران به وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان دستور داده که این موضوع را از طریق ارگانهای عدلی و قضایی دنبال کند. وخوشبختانه به اثرتقاضا ، مظاهرات و انتقادات مردم ونهاد ها و شخصیتهای فرهنکی و سیاسی  درداخل و خارج کشور،آقای نصیر فیاض از قید امنیت ملی آزاد شد.

ادامه مطلب...
 
به جنگ بوش در افغانستان خاتمه دهيد

داکتر نعمت رسا  

            به جنگ بوش

             در افغانستان خاتمه دهید

از آنجائيکه از يکطرف مردم ما در داخل کشور کمتر از تبليغات کتبی مستفيد شده ميتوانند و از جانب ديگر، مردم ساير کشور ها در خارج از نشرات افغانی استفاده کرده نميتوانند و  علاوه بر آن به  تبليغات کتبي از جانب محافل حاکم وقعی گذاشته نميشود، ضرور است که روشنفکران متعهد به اصل منافع ملی افغانستان در داخل و خارج از کشور با براه انداختن تظاهرات مسالمت آميز، ندای مردم افغانستان را برای ختم هر چه سريعتر جنگ در کشور، بلند نمايند.

بتاسی از اصل متذکره عدهء از افغانها  با شعار های اعتراضيه در محفل سخنرانی بارک اوباما، کانديد حزب دموکرات در انتخابات رياست جمهوری ايالات متحدهء امريکا در شهر برلين اشتراک نمودند. افغانهای متذکره، مطالبات خويش را با بلند نمودن شعار ها و انجام مصاحبات با ژورنالستان ، ارائه داشتند. شعار های ذيل:

 ـ به جنگ بوش درافعانستان خاتمه دهيد
ـ به قتل عام در افغانستان خاتمه بخشيد 
ـ به قتل اطفال درافغانستان پايان دهيد
ـ ديگر بس است

ادامه مطلب...
 
جنایتکاران باید هر جه زود تر به سزای اعمال شان برسند

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
مهدی بشیر

جنایتکاران

باید هر چه زود تر

به سزای اعمال شان برسند

بازهم خبر تکاندهندۀ دیگری را از طریق تلویزیون جهانی آریانا که از کابل پخش میشود شنیدم و دیدم که چطور یک فامیل در شمال افغانستان از خورد وبزرگ با صدای بلند گریه و ناله میکردند و میگفتند اگر کسی به داد ما نرسد وجنایتکاران به سزای اعمال شان نرساند ، ماهمه دست به خود کشی خواهیم زد وشما خواننده گان عزیز و هموطنان گرامی هم دیده وشنیده باشید که بازهم در ولایت سرپل پنج تن از جنایتکاران مسلح خونخوار، این جانیان وحشی و حیوان صفت وارد خانه یکی از باشنده گان این ولایت میشوند وبعد از اینکه اعضای خانواده را مورد لت و کوب قرار میدهند به دخترک 12ساله شان که شاگرد صنف ششم مکتب بود تجاوزجنسی مینمایند و مامای دخترک با خواهرش یکجا  نزد قوماندان امنیه ولایت سرپل میروند تا از قوماندان امنیه تقاضای کمک کنند ، ولی جناب قوماندان امنیه مثلیکه جنایتکاران از وابستگانش بوده  و یا هم ازافراد قدرتنمند و تفنگ سالاران که از آنها ترس داشته بجای کمک به این خانواده ، آنها را تهدید به مرگ میکند ومیگوید بروید به خانه تان .اعضای این فامیل نا امید برمیگردند .

ادامه مطلب...
 
مشاوران پول میبلعند

نویسنده مضمون
نویسنده مضمونن
نوشته:پوهنیار سخی منیر

مشاوران پول میبلعند

بسیاری از کشور های ثروتمند جهان به اندازه ا ی افغانستان در بخشهای مختلف مشاور نداشته ، بسیاری معتقد اند که برخی از کمک های خارجی در افغانستان به وسیله يي این مشاوران بلعیده میشوند وتعداد آنها در کشور ما با ارقام نجومی برابری مینماید . در ابتدای تشکیل دولت موقت و بعد انتقالی یکباره گراف این مشاوران در ارگ بالا رفت و این باور نزد مردم به وجود آمد که رئیس جمهور کوشش میکند تا برای عده يي به نام مشاور ارشد و نا ارشد کاریابی کند و به این خاطر هرروز مشاور و یا مشاورانی برایش مقرر میسازد . درحالیکه هیچکس نمیداند که این مشاوران چه وظایفی دارند و از چه مدرکی برای شان معاش پرداخته میشود .با اعلان اخیر آقای اتمر وزیر معارف افغانستان مبنی بر اینکه 400 مشاور دارد همه را به تعجب واداشت .
ادامه مطلب...
 
جنگ نیابتی طالبان در افغانستان

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
نوشته:پوهنیار سخی منیر

جنگ نیابتی طالبان

 

   در افغانستان                     

پاکستان از چند سال به این سو در صدد تقویت افراط گراييان اسلامی در دره شاداب و سرسبز کشمیر بوده ، چندین حزب و سازمان را در آنجا پرورش داده ، به تمویل و تسلیح آنها میپردازد ، مخصوصا در دوران ضیا الحق این پرورش توأم با جنگ در افغانستان و دعوت هزاران افراط گر از سراسر جهان ، مخصوصاً کشور های عربی ، بنیاد گرایان کشمیری نیز چندین گروپ تروریستی را به میان آوردند که بعد از مرگ جنرال ضیا ، در زمان حکومت نوازشریف باری برسر منطقه کارگیل ، دو کشور تا آستانة جنگ پیشرفتند . دربرابرافراطيان، ،هندو های بنیادگرا گروپ مقتدری بنام « پشک های سیاه » راپرورش دادند که توانستند در کشمیر ضربه هاي سختی را با بیرحمی و قساوت عجیبی بر احزاب افراطي و مزدور پاکستانی وارد سازند .

ادامه مطلب...
 
تأملی بر یکی از نا رسایی ها

نوشتهء: ر- رنجدیده

            تأملی بر یکی از نا رسایی ها

دریکی از نوشته های که در همین سایت به ان توجه شده بود ، مسأله فرار مغز ها و یا مهاجرت و بیجا شدن کدر های تحصیل یافته افغانستان بود که متاسفانه مشکل اساسی وطن ما را در قبال داشته و هنوزهم سیاستمداران و دست اندر کاران دولتی کشور به آن توجه نداشته و اصلآ بنا بر میراث شوم روش های مطلق العنانی ، ارزش به آن نمیدهند.

واقعیت تلخ و درد ناکی است ، آنانیکه به هر نحوی به زمام قدرت سیاسی وطن ما دست یافته اند فقط توجه به گروه بخصوصی و یا تیم بخصوص خود نموده اند و منافع اکثریت و ارزش های ملی و وطنی را فراموش کرده و میکنند.

از جانب دیگر مشکل درد ناک دیگری ، همانا نبودن سواد همگانی و اکثریت شمول در جامعه ما است و این مشکل درد و رنج وطن ما را متأثر و روز افزون ساخته است. 
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 31 32 33 34 35 36 37 38 39 بعد > پایان >>

صفحه 361 - 370 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer