.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
راه بیرون رفت ازمصایب

در محمد وفا کیش
در محمد وفا کیش
درمحمد وفاکیش 

      راه بیرون

     رفت

        ازمصایب

افغانستان بعد از طالبان(2008-2001) :

زمانیکه افغانستان ، تحت تهاجم شدید استخباراتی و نظامی آشکار و پنهان کشور های همسایه بخصوص پاکستان قرار داشت و رژیم طالبانی با قساوت ریشه هم نهاد ها و تمایلات تحول طلبانه را در جامعه افغانی قطع میکرد ، کشورهای اتحادیه اروپا ، امریکا وسایرمتحدین آنهاکه وظایف و مسوؤلیت شانرا با بر چیده شدن ساز و برگ نظامی شوروی وقت از افغانستان تمام شده میپنداشتند ، با بی میلی به جریان حوادث خونبار در افغانستان می دیدند.

وقوع حادثه المناک 11 سپتمبر سال 2001 در ایالات متحده ، یکبار دیگر افغانستان خرد و خمیر شده تحت چکمه های بنیادگرایان افراطی و قربانی جنگ سرد را در الویت های کاری آنها قرار داد.

رژیم طالبانی که بر اساس دکتورین بنیادگرایان افراطی ، میخواست افغانستان را مبدل به پناه گاه امن برای طراحان عملیاتهای تروریستی بر منابع و منافع غرب سازد ، بر اساس فیصله شورای امنیت ملل متحد ، طی عملیات قاطع نیرو های نظامی امریکا و فرانسوی از پا در آورده شد.

مطابق اهداف مشخص سیاسی و اقتصادی جامعه جهانی ، کنفرانس بن تدویر یافت و بر مبنای آن شالوده یی حاکمیت سیاسی و دولتی در افغانستان گذاشته شد.

برمبنای فیصله این کنفرانس حکومت موقت ساخته شده و بعد حکومت انتخابی و رئیس جمهور انتخابی ، قانون اساسی و پارلمان ، آزادی بیان و احزاب سیاسی که ارگان اساسی یک نظام دموکراسی شمرده میشوند به میان آمدند.

ادامه مطلب...
 
آنكس را كه حساب پاك است، از محاسبه چه باك است
ف . نیکبین

 
        آنكس را كه حساب پاك است

      از محاسبه چه باك است

اقای سليمان لايق چندي قبل  طي مصاحبه  خويش با تلويزیون آريانا ، نکات نظر، تجارب و برداشت هاي خود را از عملکرد رهبران ح.د.خ.ا ( حزب وطن) در پروسه شکست حاکمیت داکتر نجِيب و ظهور حاکميت مجاهدين با بينندگان تلويزیون آريانا در ميان گذاشت.

به يقين کامل که هنوز هم بسياري از زواياي پروژه شکست پلان صلح ملل متحد در سال 1992 و تقديم حا کميت سياسي به گروه هاي معيين جهادي در افغانستان تاريک بوده که روشن شدن آنها از اهميت خاص برخوردار ميباشد. بنا نکات نظر آقاي لايق پيرامون نقش رهبران حزب وطن در بميان امدن و استقامت دادن حوادث 1992 در خور توجه بوده  و خواهان تحليل و ارزيابي دقيقتر و وسيعتر ميباشد.

ادامه مطلب...
 
آِینده مناسبات جدیدافغانستان وپاکستان، درسایهءISI

میر حسا م الدین برومند
میر حسا م الدین برومند
     میر حسا م الدین برومند

               آِینده

       مناسبات جدید

   افغانستان وپاکستان 

       درسایه ISI 

درتاریخ جهان ، روز 11 سپتمبر 2001 صفحه جدید ی گشوده شد . تاریخ ورق خورد که اثرات بیشتر آن پس از امریکا بر افغانستان واردآمد .بدین مفهوم  که افغانستان درسطح جهان ازین رویداد نفع بیشتر برد ه ، فصل نوینی  در حیات سیاسی آن گشوده شد .

در حمله نظامی امریکا برافغانستان که هد ف اصلی همانا مقابله با تروریزم جهانی بود ، تلفات مردم افغانستان بالا تر از شمار قربانیان حادثه 11 سپتمبر که بیش از سه هزارگزارش یافت ، بوده است .

با آن که ظاهرا  بر طالبا ن ضربه محکمی فرود آمد ه ، منتج به ازهم پاشیدن ستون های اصلی آنان گردید ،لاکن با گذشت چند سال ، باحمایت فزاینده القاعده هکذا حمایت جدی طالبان از آنسوی سرحد که تشکل و سازماندهی مجد د آنان مستقیما در دست  ISI  پاکستان قرارداشت ، طالبان روز تاروز مصمم تر ، متشکل تر ، مجهز تروبیبا کتر ونیرومند تر شدند ، که در نتیجه  افغانستان وارد مرحله ء دیگری از جنگها گردیده ، فصل جدید نیز با خون افغانها رنگین ساخته شد.

ادامه مطلب...
 
مبارزه با تروریسم به کجا می انجامد ؟

محمد فهیم رسا
محمد فهیم رسا
نویسنده : محمد فهیم رسا 

        مبارزه با تروریسم

       به کجا می انجامد؟

پس از به وجود آمدن سناریوی " یازدهم سپتامبر" و فروپاشی گروه طالبان،امریکا زیر شعار مبارزه و نبرد با هراس افگنان در گام نخست به افغانستان یورش برده و به همراهی 53 هزار نیروی ناتو عملیات نظامی را در نقاط مختلف این کشور  آغاز کرد و  2 سال بعد از آن یعنی در سال 2003 بدون کدام دلیل موجه به عراق لشکرکشی کرد. از آن زمان تا کنون هفت سال تمام میگذرد، امریکا و هم پیمانانش نه تنها در این راه به پیروزی دست نیافتند بل اوضاع امنیتی در افغانستان و عراق بیشتر از پیش به کشیده گی گرایید و در عملیات های نظامی بیشترین آسیب را افراد ملکی متحمل شدند. 

Image 

 هرروز از طریق رسانه های افغانستان خبر های دلخراشِ از حمله های انتحاری ، کشتار مردم بیگناه ،کشتار کودکان و زنان توسط بمب افگن های ناتو به گوش می رسد ؛ در یکی از تازه ترین حملات نود و یک غیر نظامی 

ادامه مطلب...
 
نا امني ها كابل را محاصره كرده است؟

با كشته شدن ده تن از سربازان قرانسوي در ولسوالي سروبي در شرق كابل، نگراني‌هاي به ارتباط وخامت اوضاع امنيتي به خصوص در پايتخت افزايش يافته است. طي سه سال گذشته اين حادثه، پرتلفات‌ترين حمله يي طالبان بر نيروهاي خارجي در كشور ميباشد.

ساركوزي رئيس جمهور فرانسه بلافاصله وارد كابل شد و هدف سفر خود را به افغانستان، ديدار از سربازان فرانسوي عنوان كرد.

طي ده روز گذشته، افزايش حمله هاي طالبان در نزديكي هاي شهر كابل و ساير نقطه هاي ديگر كشور، باعث نگراني هايي بيشتر براي شهروندان سرزمين ما گرديده است.

شهريان كابل كه در زمان جنگ هاي داخلي تجربه يي تلخي از راكت باران اين شهر و كشته شدن افراد بيگناه دارند، تكرار حمله هاي طالبان در نزديكي هاي كابل و شليك راكت به مقر نيروهاي ائتلاف در كابل را، به فال نيك نگرفته، و اين هراس بازهم در ذهن كابليان تداعي ميگردد كه مبادا كابل اين بار آماج حمله هاي راكتي طالبان قرار گيرد.

ادامه مطلب...
 
طالبان چگونه تقویه ، تمویل و تسلیح میشوند؟

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
 نوشته:پوهنیار سخی منیر

   طالبان چگونه

       تقویه ، تمویل

            و تسلیح میشوند؟

گروه طالبان با اینکه شاخه يي از حرکت جهانی  القاعده به حساب می آید ، اما شاخه ایست که برای القاعده حیات بخشیده ، بدون آن ممکن نیست رهبران القاعده خودرا در نقاط دیگر جهان  حفظ کرده بتوانند و چنین جنگی را به پیش ببرند .  هیچ شاخة  القاعده مثل تحریک طالبان در افغانستان و پاکستان از نفوذ نسبی مردمی بر خوردار نمیباشد .تداخل کاری به نحوی میان القاعده  که گروه 

تعدادی ازطالبان در یکی از مزارع کشت خشخاش و توليد ترياک دیده میشوند
تعدادی ازطالبان در یکی از مزارع کشت خشخاش و توليد ترياک دیده میشوند
بسیارگسترده و بنیاد گرای اسلامی  است ، با مافیای مواد مخدر ، بعضی از شبکه های استخباراتی مخصوصا آی، اس، آی و عده يي از شیخ های سرمایه دار عرب در کمک با طالبان وجود دارد  . این جريانها یکی دیگری را تقویت کرده و با اینکه به طور رسمی در اتحاد و همکاری قرار ندارند ، اما ناگفته منافع یکی با دیگری چنان پیوند خورده که حیات یکی را به دیگری منوط میدارد. برای اینکه این بحث را با دقت تحلیل کنیم ، چگونه گی این روابط و اثر گذاری یکی را بر دیگری را ارزیابی کرده و درین میان به این نتیجه که طالبان چگونه   تقویه ، تمویل و تسلیح میگردند، میرسیم .

ادامه مطلب...
 
تعليق در روابط ناتو و روسيه؛ افزايش تنش در افغانستان

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون

     نوشته: نظري پرياني روزنامه نگار

       تعليق در روابط

       ناتو و روسيه

  افزايش تنش در افغانستان 

اگر تعليق روا بط ناتو و روسيه دوام يابد و شوراي امنيت همچنان راه حل اساسي بر موضوع گر جستان و منافع روسيه در نظر نگيرد، احتمال شكل گيري يك قوت سوم نظامي در منطقه حتمي است.

و اين پكت يا جريان، چنان كه مقامات روسي اشاره كرده اند، ائتلافي بين روسيه و ايران خواهد بود و در آن صورت تمايل برخي از كشورهاي قدرت مند منطقه به اين فكت نظامي بعيد به نظر نمي رسد.

تنش بين امريكا و روسيه بر سر اوستياي جنوبي ومنطقه آبخاز كشور گرجستان درحوزه قفقاز، سرانجام همكاري بين ناتو و روسيه را به تعليق در آورد و بار ديگر حكايت از سر گيري جنگ خاتمه نيافته قدرت هاي منطقه يي در افغانستان دارد.

ادامه مطلب...
 
بادغیسی ها چی می خورند؟

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
نوشته:پوهنیار سخی منیر

     بادغیسی ها

       چی می خورند؟

ولايت بادغيس كه در شمال غرب افغانستان موقعيت دارد، يكي از ولايت هاي صعب العبور بوده كه اكثراً در زمستان ها رفت و آمد به ولسوالي هاي دور دست آن مشكل مي باشد. اين ولايت در بسياري از سال ها با خشكسالي روبه رو بوده، با اين كه زمستان هاي آن پر برف است، اما ساحات آبگير آن به شدت كم مي باشد و هنوز تابستان از راه نمي رسد كه برف كوه ها آب مي كردند و مردم آن لب خشك در قريه ها و قصبه ها به سر مي برند. از چندي به اين سو در غور ماچ و بالا مرغاب كه در ميان بادغيس و فارياب قرار دارند، يكي از مركزهاي مهم درگيري نيروهاي دولتي و طالبان به حساب مي آيند و مردم اين منطقه زير فشار جنگ و بي امنيتي قرار دارند. نگاه دولت به اين ولايت هم بسيار ضعيف ميباشد.

ادامه مطلب...
 
تجاوز های جنسی چرا؟

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
نوشته:پوهنیار سخی منیر

         تجاوز های

   جنسی چرا؟

از دوسال به اين سو تجاوز هاي جنسي بر زنان و مخصوصاً بر دختران خورد سال به شدت افزايش يافته است. گزارش هايي از تخار، جوزجان، قندز، فارياب، سرپل و كابل حاكي از آن است كه جنايتكاران مسلح دست به چنين اعمالي مي زنند و چون مسلح و مورد حمايت زورمندان مي باشند، بر خورد لازم با آنان صورت نگرفته، لذا روز تاروز اين جانيان قوي تر شده، اين جنايت را گسترده تر مينمايند. اخیرآ  9 تن از پولیس های سرحدی به یک دختر 13 ساله  در ولایت تخار تجاوز نمودند که قرار معلوم شش تن از این جانیان وحشی دستگیر شدند . همچنان چندی قبل  پنج شرفباخته بر عفت دختر 12 ساله در قندز تجاوز کردند كه بعد اين پنج جاني  نیز توسط نيروهاي امنيتي دستگير شدند، سر جنايتكار آنان حينيكه از دفتر پوليس به دفتر څارنوالي انتقال داده مي شود، رها گرديده، اعلان شد كه فرار كرده است. اين رهايي كه پوليس آنرا به افراد څارنوالي و افراد څارنوالي آنرا به پوليس نسبت مي دهند مردم را سخت نگران ساخته، فكر مي كنند كه نهاد هاي امنيتي و قضايي با جنايتكاران متجاوز به عفت دختران افغان دست دارند و به اين خاطر دلهره و اضطراب ميان خانواده ها از اين بابت چنان بالا گرفته است كه بسياري از خانواده ها دختران كوچك شان را تا بيرون دروازه هم اجازه گشت وگذار نمي دهند.

ادامه مطلب...
 
فرخنده باد 28 اسد سالگرد استرداد استقلال کشور عزیز ما

تقدیم به هموطنان عزیز وگرامی بمناسبت 28 اسد
تقدیم به هموطنان عزیز وگرامی بمناسبت 28 اسد
مهدی بشیر

   --------

 فرخنده

 باد

  28 

 اسد

 سالگرد

      استرداد استقلال کشور عزیز ما افغانستان

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
امروز دوشنبه  28 اسد 1387خورشیدی برابر است با 18 آگست 2008 میلادی و مصادف است با هشتاد و نهمین سالگرد استرداد استقلال کشورعزیز ما که در قدیم الایام به آریانا شهرت داشت وچندین قرن آنرا خراسان می نامیدند و بعدآ به افغانستان موسوم شد. این روز پرخاطره در تاریخ وطن ما یک روز با عظمت ، پر افتخار و فراموش ناشدنی برای هرفرد افغان از زن و مرد میباشد.

هشتاد ونه سال قبل فرزندان آزاده و فداکار مادر وطن با دادن قربانی های گرانبها توانستند استقلال سیاسی این کشور را از خطر تجاوز بیگانگان حفظ کنند و با جنبش دلیرانه خود سرمشق دیگر ملل استعمار زده مشرق واقع شوند .

در اواخر سال 1297هجری شمسی امیر امان الله خان پس از مرگ مرموز پدرش امیر حبیب الله خان  به جای او به قدرت رسید و در حالی که شمشیر برهنه ای را به کمر بسته بود در مسجد عیدگاه کابل در محضر شهروندان پایتخت ، اراکین دولت وسربازان ، افغانستان را کشوری مستقل اعلام کرد و از بریتانیا خواست تا استقلال افغانستان را به رسمیت بشناسد.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 31 32 33 34 35 36 37 38 39 بعد > پایان >>

صفحه 351 - 360 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer