.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
عوض بمباران مناطق مسكوني چرا امنيت شاهراه ها را

سخی منیر
سخی منیر
نوشته : پوهنیار سخی منیر

     عوض بمباران

    مناطق مسكوني

               چرا امنيت

شاهراه ها رانميگيرند؟

شاهراه  عمومي كابل - هرات كه چهار سال قبل به كمك پولي امريكا، جاپان و عربستان سعودي ساخته شد و مردم خوشحال بودند كه بعد ازين درين مسير طولاني دوشبانه روز را در ميان گرد و خاك سپري نخواهند كرد و به آرامي و درظرف ده ساعت به مقصد خواهند رسيد، ازين بازسازي استقبال كرده ، نه تنها با افتتاح سرك فاصله بسيار كوتاه شد كه كرايه اين راه  از نصف  نيز كمتر گرديد. اما عمر اين استفاده براي افغانها بسياركوتاه بود، با پيشروي نيرو هاي طالب و عقب نشيني نيرو هاي  امنيتي بار ديگر اين جاده به جهنمي براي مسافران مبدل گشت. طالبان با پياده كردن دهها نفر وكشتن شان به جرم دولتي بودن، بالاخره رفت وآمد  افراد وابسته به دولت درين مسير به كلي قطع گرديد و امروز ميبينيم كه افراد دولتي، چه نظامي و جه غير نظامي توان تردد درين راه عمومي را ندارند و موتر هاي موسسات غير دولتي تردد خود را درين جاده بسيار مهم به كلي قطع كرده اند.طالبان و افراد القاعده حملات شانرا درين مسير بسيار متمركز ساخته اند. آنان علاوه به اينكه مال التجاره مردم را با اين شك كه به نيرو هاي خارجي انتقال داده ميشوند، آتش زده و دريوران آنهارا به قتل ميرسانند.
ادامه مطلب...
 
وزير داخله جديد و امنيت پايتخت

سخی منیر
سخی منیر
  نوشته : پوهنیار سخی منیر

  وزيرداخله جديد

 

     وامنيت پايتخت

با اينكه اوضاع امنيتي پايتخت افغانستان از دوسال به اينطرف گاهي خوب نبوده است، درين دو هفته به شدت رو به وخامت گذاشته است. بسياري فكر ميكنند كه بدتر شدن وضعيت امنيتي  در هفته هاي اخير بيشتر به تغيير در كابينه رابطه دارد. شهر كابل و كابل نشينان با اينكه  درين دو سال از سوي گروه هاي مسلحي كه اختطاف ، باجگيري و به زنان و دختران تجاوز ميكنند، فساد اداري گسترده را دامن ميزنند، زمين هاي شخصي و دولتي را چپاول مينمايند و بالاخره هرچه از دست شان بر آيد در حق مردم روا ميدارند ، اينان تا اينكه با طالبان و القاعده دچار پرابلم باشند، بيشتر ازين گرو ه  ها رنج ميبرندو به اين خاطر شكايت مردم به اوج خود رسيده است.

 اين گروپها كه بقاياي جنگ سي ساله ميباشند به شكلي با عده اي از مسئولان دولتي و مخصوصا نيرو هاي پوليس در رابطه و همكاري مشترك قرار دارند و به اي خاطر اين پرسش نزد هر كابل نشيني با جديت مطرح ميباشد كه چگونه يك نفرصراف در پر امن ترين يعني  جاده ميدان هوايي  و در چند قدمي محل اقامت نيرو هاي امنيتي به قتل ميرسد ولي آب از آب تكان نميخورد.  روزانه باجگيري هايي جريان دارد، اما نيرو هاي وزارت داخله قادر نميشوند كه امنيت مردم را بگيرند. هرچه تعداد نيرو هاي امنيتي در كابل اضافه ميشوند به همان پيمانه بي امنيتي افزايش مي يابد. در حاليكه مردم انتظار دارند كه با افزايش نيرو هاي امنيتي بايد براي مردم بيشتر آرامش ببخشند و اطمينان به زندگي آرام به وجود آيد. اما به عكس مردم با اين ازدياد

ادامه مطلب...
 
رسانه ها باید با حوادث یکسان بر خورد کنند

سخی منیر
سخی منیر
نوشته : پوهنیار سخی منیر

رسانه ها باید با حوادث

  یکسان بر خورد کنند

یکی از موهبت فیصله های بن آزادی بیان و آزادی رسانه ها میباشد که درین شش سال واقعاً نقش مهم و موثری در رساندن پیام های مردم به مسئولان دولتی و به عکس انعکاس خواستهای مردم و توجه دادن مسئوولان به  این خواستها داشته است. اگر در یک جامعه چنین رسانه هایی وجود نداشته باشد و فقط چند رسانه یی دولتی و سرکاری به تبلیغ برای دولت و امرا بپردازد، نمیتوان انتظاری از بیان واقعیت ها از چنین نشراتی داشت. نشرات خصوصی و آزاد هرچه کمبود داشته باشند و نتوانند معیاری عمل کنند، بازهم خود را مکلف به بیان گوشه های از حقایق دانسته و نزد مردم از اعتبار و منزلت خاصی پیدا میکنند و این را هم نباید انتظار داشت که تمام این رسانه ها در قبال مسایل سیاسی کشور، منطقه و جهان یکسان برخورد داشته باشند. این رسانه ها با نگاه های مختلف به قضایا دید، ازدریچه های متفاوتی آنها را به بحث و بررسی میگیرند. تعدادی ازین رسانه ها گاهی مجبور میگردند که به گونه یی منافع تمویل کننده گان شانرا نیز مد نظر بگیرند و گاهی هم به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به فرمایش آنها 
ادامه مطلب...
 
نماینده گان مردم چشم پُت رأی میدهند
فهیم رسا
فهیم رسا
فهیم رسا

    

             نماینده گان مردم

 

      چشم پُت رأی میدهند

   

          به این خواب آلوده گان باور نکنید!

جا به جایی ها و تغییرات در کابینه که از دوسال به اینسو سر و صدا های زیادی را در رسانه های افغانستان بر انگیخته بود بالاخره جامه ی عمل پوشید.

فشار های خارجی، آخرین پیش شرط طالبان در گفتگوهای صلح در عربستان و مبارزه انتخاباتی برای احراز مقام ریاست جمهوری آینده، کرزی را واداشت تا برای نخستین بار تغییرات گسترده ای را در کابینه اش بوجود بیاورد.

هرچند انتظار میرفت تا آقای کرزی با گماشتن افراد شایسته و کارا بتواند کابینه را تخصصی ساخته و اندکی از رنج و آلام مردم بکاهد اما خلاف تصور، این امید نیز به نومیدی مبدل گشت و چهره های آزموده شده  که در چند سال گذشته مردم را به فغان آورده بودند از یک وزارت به وزارت دیگر جابجا شدند.

با آنکه آقای کرزی تأکید کرده بود که تغییرات در وزارت های دفاع و داخله  مشکلی را حل کرده نمیتواند و  تغییر در این دو وزارت نخواهد بود، حنیف اتمر به عنوان وزیر داخله گماشته شد.

Image 

ادامه مطلب...
 
ديکتاتوری علاج درد ها نیست

سخی منیر
سخی منیر
نوشته: پوهنیار سخی منیر

     ديکتاتوری

علاج درد ها نیست

اخیراً بعضی از مقام‌هاي نظامی و غیر نظامی انگلیسی اعلان کرده اند که برای امدن نظم و قانون به افغانستان ضرورت به ديكتاتوریست که همه چیز را به قدرت و سرکوب زیر کنترول بگیرد و نظم و قانون را در افغانستان اعاده و پیاده سازد. در برابر این فرمایش بسیاری از افغانها عکس العمل نشان دادند، تا جائیکه وزیر خارجه داکتر رنگین دادفر سپنتا در وزارت خارجه اعلان کرد که آنانیکه خواهان مراوده و اتحاد با دشمنان افغانستان اند، بهتر است به خانه های شان برگردند که تلویحاً اشاره‌يی به انگلیس ها میباشد. چون نیرو های انگلیسی مستقر در هلمند، با طالبان در مراوده های تنگاتنگی قرار دارند و میخواهند بخشی از قدرت به زودی به آنان واگذار شود و برای طالبان از طرق مختلف کمک میکنند.

ادامه مطلب...
 
مطبوعات غربی به افغانستان بد بینانه برخورد دارند

سخی منیر
سخی منیر
نوشته: پوهنیار سخی منیر

 مطبوعات غربی

   به افغانستان

    بد بینانه

  برخورد دارند

اخیرا نیویارک تایمز در سر مقاله شماره 15 اکتوبر 2008 خود در مورد افغانستان نوشته است که وضعیت افغانستان در یک حالت خطرناکی قرار گرفته و در سال روان خطرناکتر خواهد شد. این نشریه عامل خرابی وضعیت موجود را در فساد اداری، تولید مواد مخدر و مداخله پاکستان میداند که گروپهای طالب را در آن سوی سرحد پرورش میدهد و تسلیح نموده به افغانستان میفرستد. طالبان از درک تولید مواد مخدر سالانه صدملیون دالر سود به دست می آورند و روز تا روز قوی تر میشوند. با تمام در خواست های امریکا، اروپایی ها حاضر نیستند که نیروی بیشتری به افغانستان بفرستند و تنها آلمانها حاضرشده اند که یکهزار نیروی دیگر به افغانستان روان کنند. ولی چون آلمان حاضر نیست که نیرو هایش را به جنوب افغانستان اعزام نماید، لذا این نیرو در جنگ افغانستان چندان موثر نیست. نیویارک تایمز مینویسد که اداره رئیس جمهور کرزی در غالب شدن بر وضعیت کنونی چندان زمینه ندارد و اخیرا وزیر داخله را عوض کرده، میخواهد پولیس را پاکسازی کند و تا حدی امنیت را تامین نماید.  

ادامه مطلب...
 
راه بیرون رفت ازمصایب

در محمد وفا کیش
در محمد وفا کیش
درمحمد وفاکیش

         راه بیرون

        رفت

    از مصایب

       قسمت سوم و آخر

           راه حلها :

دلایل حقیقی این ناکامی چه و چطور میتوان مسیر این مبارزه را به سرکوبی تروریزم و ایجاد نظام متکی بخود ، آزاد ، دموکراتیک ودارای پونسیال قوی اقتصادی و امنیتی در افغانستان سوق داد ؟

به عقیده من در طرح ستراتیژی عنوان شده در مقابله با تروریزم اشکالی دیده نمیشود ، ولی چنانکه واقعیتها میرساند ، شیوه عملکردها یا اجرأت تاکتیکی در تحقق ستراتیژی مبارزه علیه تروریزم با واقع بینی همراه نبوده است . لذا ستراتیژی جهانی وقتی در حل معضلات کنونی جامعه افغانی درست ومنطقی بوده میتواند که درطرح وتطبیق آن مسایل آتی در نظر گرفته شوند :

- شناخت دقیق جامعه افغانی و ساختار اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی ، و ملی آن .

- مساعدت به دولت و نهاد های دموکراتیک در مبارزه باعواملیکه جامعه را درحال ایستایی نگهداشته و مجرایی برای نفوذ بنیاد گرایان افراطی در محلات شمرده میشوند.

ادامه مطلب...
 
مذاکره با طالبان ؛ مانور یا واقعی ؟

سخی منیر
سخی منیر
نوشته: پوهنیار سخی منیر

    مذاکره با طالبان

  مانور یا واقعی ؟

با ظهور دوباره طالبان و شدت یافتن جنگ، بسیاری در افغانستان به این نظررسیده اند که اشتباه کنفرانس بن درین بود که طالبان به عنوان یک نیرو در کنار سایر بخشها پذیرفته نشد که اکر میشد، امروز این بحران بی امنیتی را تجربه نمیکردیم. با این تفکر که این اشتباه جبران شود و طالبان از درگیری با دولت دست بکشند. از دوسال به اینسو گرایش مصالحه با طالبان همیشه نزد آقای حامد کرزی مطرح بوده است و گاه گاه حتی رئیس جمهور در صحبت هایش مستقیما ملا عمر را مخاطب قرار داده و از او خواسته تا  تن به مذاکره و مصالحه بدهد. اما این درخواست ها تا حال از طرف ملا رد شده است. سیاست مسامحه و مذاکره با طالبان از سوی انگلیس ها همیشه مورد بحث قرار داشته، آنان معتقد اند که فقط با مصالحه است که میتوان به درگیریهای کنونی در افغانستان و پاکستان مهر پایان گذاشت. به این خاطر انگلیس ها باری در موسی قلعه، این سیاست را به آزمون بست و به مصالحه دولت پاکستان با طالبان در وزیرستان، سوات و باجور کمک کرد. اما امریکایی ها با این طرح دل ناخواه برخورد میکردند و باری سفارت امریکا در کابل درین مورد با عده يي از افغانها به مشوره پرداخت.
ادامه مطلب...
 
راه بیرون رفت ازمصایب

در محمد وفا کیش
در محمد وفا کیش
درمحمد وفاکیش 

  راه بیرون

     رفت

  ازمصایب

   قسمت دوم

ستراتیژی نا درست:

با در نظر داشت حقایقی که فوقآ تذکر یافت ، دیگر نا درستی راه اتخاذ شده برای باز سازی افغانستان و مبارزه علیه تروریزم یک امر پوشیده نیست . چنانکه فرانسیس ویندرل نماینده پیشین اتحادیه اروپا در افغانستان از نا کارایی استراتیژی جهانی و ضرورت طرح ستراتیژی جدید به افغانستان یاد آوری کرده است.

معلوم میگردد که مسأله افغانستان و چگونگی برخورد دقیق به آن نه تنها در افغانستان بلکه در اتحادیه اروپا و متحدین جهانی آن هنوز یک کلافه  سر در گم است .

اگر مفهوم از استراتیژی جدید بلند بردن سطح حضور نظامی و بلند بردن رقم کمک های پولی است ، فکر میکنم که بعد از طی مدتی مکررآ بر نا کاریهای چنان و چنین ستراتیژیهای معترف خواهیم شد.

همانگونه که اکنون بیشتر ذهنیت ها به جانب طرح استراتیژی جدید برای افغانستان ره باز کرده ولی در گفته ها و بحث ها وجوه این استراتیژی گنگ و نا شناخته مانده است.

ادامه مطلب...
 
کرزی امنیت ملاعمر را تأمین می کند

محمد فهیم رسا
محمد فهیم رسام
نویسنده: محمد فهیم رسا روزنامه نگار

کرزی امنیت ملا عمر را

       تأمین میکند  

گفتگو های صلح بین دولت و طالبان این روزها بار دیگر به یکی از موضوعات داغ  رسانه ای  مبدل شده است.به دنبال آنکه نشریه بریتانیایی "آبزرور"  در گزارش از گفتگو های پنهانی دولت افغانستان و گروه طالبان با میانجیگری عربستان سعودی و حمایت لوژستیک و دیپلوماتیک بریتانیا خبر داد، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان،در نخستین روز عید فطر در کابل  ضمن رد گزارشهای مبنی بر گفتگوی محرمانه دولت با شورشیان طالب، آنان را به زنده گی مسالمت  آمیز فرا خواند.

کرزی در پیامی اعلام کرد که وی شخصاً حاضر است تا مسؤولیت محافظت جان ملا محمد عمر رهبر فراری طالبان را در برابر Imageنیروهای ناتو و امریکا، در صورت دست کشیدن از حملات هراس افگنی بر عهده گیرد.

کرزی در بخش از سخنان اش چنین گفت: " چند روز پیشتر به ملا محمد عمر آخند گفتم که برادرم! عزیزم! بیا پس به خاکت، برای آرامش و سعادت مردمت کار کن و از کشتن مردم افغانستان دست بکش ."

 رئیس جمهورکرزی همچنان ازملک عبدالله  شاه عربستان به عنوان رهبر جهان اسلام یاد کرد و از او خواست تا در گفتگو های صلح با طالبان و پایان بخشیدن به بحران داخلی افغانستان همکاری کند.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 31 32 33 34 35 36 37 38 39 بعد > پایان >>

صفحه 341 - 350 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer