.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
آیا به راستی جبهه ملی در حال فرو پاشیست ؟
Image

در این روز ها خیلی سر و صداهای شنیده میشود که تیم استخباراتی رئیس جمهور توانسته است در بین جبهه ملی نفاق را بوجود بیاورد. این بسیار سبب اضطراب و دلخوره گی یک تعداد از هموطنان مان در داخل و خارج از کشور گردیده است، چون مردم آزادی خواه کشور تشکیل جبهه ملی را یک فال نیک گرفته  و به آن دل بسته کرده بودند. به علت که این جبهه بتواند در مقابل خواست های نامشروع و زورگوی های دولت که سبب ضد منافع ملی شود، ایستاده گی و مبارزه نماید. البته این را ناگفته نباید گذاشت در بعضی موارد بر علیه تصامیم دولت که خلاف منافع ملی بوده جبهه ملی از خود منحیث یک حزب قدرت مند سیاسی مخالف دولت عکس العمل های نشانده داده،  ارزنده و تأثیر گذار بوده ،که نمیتوان نادیده گرفت، ولیکن در اکثر اوقات جبهه ملی در بسا موارد سکوت و خاموشی بدون موجه را اختیار کرده است. شاید علت آن این بوده که موضوع مورد دقت و مطالعه دقیق و هوشیارانه باید قرار گیرد و بعدش تصمیمی گرفته شده اعلان گردد. این چیزی است میتوان قبول کرد ولی با وجود آن هم سران جبهه دیرتر مردم را در جریان قرار میدهند.  بدین سبب است که در بین اقشار مختلف کشورشک ایجاد میکند و مردم فکر میکنند شاید توطیه های حکومت که بر علیه جبهه جریان دارد توانسته است در میان جبهه چند پارچه گی را بوجود بیاورد. علت اساسی را چی میتوان بیان کرد و یا به عباره دیگر چرا تا حدی میتواند این گونه شایعات که دولت بر علیه جبهه ملی پخش میکند مردم را در یک بی اعتمادی در مقابل جبهه ملی قرار میدهد و شک و شبهه های را در دل مردم بوجود میآورد؟  

ادامه مطلب...
 
سالیکه نیکوست از بهارش پیداست

Image

   نوروز خجسته و میمون دیگری از راه رسید ، از زمستان جزء نقش پائی بیش نماند و بلبلان نغمه سرا و غچی های مست و شیدا شادی کنان بسوی باغستان ها دسته دسته به راه افتادند و با آهنگهای دلنشین بگوش گل و سبزه زمزمه کنان سکوت سحرگاهان را شکستند ، گویا بهار از راه رسیده و تراوش گلهای لاله و ارغوان بر دشت و دامان سرزمین ما پهن گردیده است ، اما دریغ و هزاران دریغ که  بهار امسال نیز در حالی  ازدریچهء طبیعت وارد شد که هنوز قسمت هایی از دامنه های میهن ما ماتمزده و بخش هایی نیز چشم انتظار عزیزان خویش بوده و برای پیوند مجدد شان لحظه شماری میکنند.

آری با چنین رنجی که دامان اولاد این سرزمین را گرفته است چگونه میتوان جشن گرفت و  جای خالی  آنهایی را که در بهاران گذشته در کنار مان نشسته بودند، پر نمود؟  

بلی ! متآسفانه در نوروز امسال جای صدها هموطن ما خالیست ، صدها هموطنی که  از جفای جفاپیشگان   بخاک وخون غلطیدند و یا از جبری که بر ایشان روا یافته است به گوشهء زندان نشستند و در انتظار سرنوشت نامعلوم   و یا رهائی بسر میبرند.  

محترم  پرویز کامبخش
محترم پرویز کامبخش
آری ! یکی از فرزندان این آب وخاک محترم  پرویز کامبخش میباشد که هنوز در مسیر نواموزی و سخن پرانی قدم بر میداشت تا شاید به امید فردای بهتر در رسانیدن ندای حق طلبانهء مردمش به گوش جهانیان مصدر خدمتی شده بتواند ، اما با ناجوانی  به چتگ به اصطلاح عدالت پیشگان افتاده و بجرمی که تنثبیت نشده است  نخست به مرگ و سپس به ۲۰ سال حبس محکوم شده است  .

 تعجب اینجاست که جناب آقای کرزی که خود چند سال پیش با  آرای افرادی مانند کامبخش به قدرت رسید، چگونه از یاد برده است که چه تعهدی را  به ایشان ( مردم سرزمینش ) سپرده بود. مگر ایشان از یاد برده اند که وعده های از قبیل استقرار صلح پایدار ، جلوگیری از ظلم وتعدی، مبارزه با فساد اداری ، آزادی بیان و در نهایت آبادانی کشور  را نداده بود؟ 

ادامه مطلب...
 
عوامل بحران کنونی در افغانستان

سید نظام الدین طاهری
سید نظام الدین طاهری
سید نظام الدین طاهری 

عوامل بحران

 

     کنونی

 

 در افغانستان

      بعد از انتخابات گذشته ریاست جمهوری ظاهراُ چنین به نظر می رسید که دولت نو پا تلاش دارد تا یک کابینهء به اصطلاح متخصص ( تکنوکرات ) را به ارمغان آورده تا همه پدیده های مدرن جهان امروزی  را به یکبارگی از آسمان افغانستان فرود آورند. وعده های داده شده به حدی بود که فکر می شد با در نظر داشت همکاری جامعهء جهانی و دلسوزی دولت مردان، راه دراز مدت را به بسیار شتاب می پیمایند و به زودی به هدف مشترک ملت های به هم برادر افغانستان می رسند.

توقع مردم  افغانستان بیش از موارد  ذیل چیزی دیگری نبود:

- بر قراری صلح و امنیت

-عدالت اجتماعی بین فرد فرد این سرزمین

- آوردن تسهیلات در زندگی مردم

- آزادی بیان

با وجود کمک های جهانی و وعده های دولت مردان که شا ید  ا ز روی عاطفه صورت می گرفت مردم شاهد دستآورد های بنیادی در هیچ عرصهء نبودند که این امر باعث آن شد تا ملت از دولت فاصله بگیرد  و  وعده های بعدی اش را به باد تمسخر بگیرند.

ادامه مطلب...
 
کی را باید انتخاب کرد؟

سید نظام الدین طاهری
سید نظام الدین طاهری
سید نظام الدین  طاهری

 

   کی را باید

 

      انتخاب کرد؟

انتخاب کردن و انتخاب شدن حق مسلم تمام افغانستانیهاست که در قانون اساسی کشور با شرایط آن تذکر داده شده است. کی خود را انتخاب کند و چه اوصاف را باید دارا باشد، از ضرورت هایست که دانستن آن خیلی مهم و سرنوشت ساز است.

اینکه در آستانهء متشنج انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم، چگونه خود را از نامزدان آگاهی دهیم، واقعاً دشوار است.

-   بعضی برای کسب نام و منصب خود را نامزد انتخابات می نمایند .

-   عده ء هم بخاطر چور و چپاول بیت المال. 

-   گروهی هم شاید خود را امتحان نمایند که چقدر طرفدار و همراه دارم.

     -   در این میدان مقابله کسی هم پیدا میشود که خاص برای آبادی کشور ، عدالت اجتماعی و حاکمیت قانون،  در انتخابات نامزد میباشد. پیدا کردن چنین فرد خیلی و خیلی مشکل است  چون همه ای نامزدان ، وعده های فراوان برای مردم میدهند.

ادامه مطلب...
 
دخالتهای رژیم ایران در افغانستان

فرستنده:علی دیانتی

 

    دخالتهای رژیم ایران

  

       در افغانستان

از اغاز حاکمیت اخوندها در ایران تقریبا تمامی امکانات و سرمایه های ملی به خدمت مقابله با خواسته‌هاي دموکراتيک وآزاديخواهانه مردم ايران در داخل کشور  و به طبع آن ايجاد کانونهاي بحران و تشنج در خارج از مرزها و يا ايجاد کانونهاي جديد بحران در‌آمد. استراتژي رژيم آخوندي براي مقابله با بحرانهاي دروني وسرکوب خواسته‌هاي مردم ايران جهت دستیابی به ازادی و دموکراسی از انتقال و صدور بحران و ارتجاع به خارج از مرزها عبور مي‌کرد. لذا تمامي ارگانها و در رأس آنها سپاه پاسداران به‌عنوان بازوي اصلي نظامي و تروريستي نظام آخوندي بر پايه همين مسئله شکل گرفتند.

Image بهترین نمونه دخالتهای حکومت ایران در کشورهای اسلامی و نتایج حاصله ان برای مردم رنجدیده  عراق بعد از سقوط رژیم قبلی این کشور هرگز از مجاري قانوني و متعارف به حوزه فعاليت خود وارد نمیشدندو نمیشوند بلکه بر اساس طرح و برنامه‌ريزيهاي از قبل تعيين شده در بالاترين سطوح تصميم‌گيري رژيم ؛ با دور زدن نهادها وارگانهاي رسمي و دولتي کشور مربوطه واز جمله افغانستان، از طريق عوامل کاشته شده خود دران کشور و يا نيروهاي مزدور خودشان در آن‌جا کارشان را پيش ميبرند و اين تا همين امروز نيز مخصوصا در افغانستان به همين منوال ادامه دارد بطوری که سخنگوي وزارت خارجه افغانستان در جريان استيضاح وزير خارجه در مجلس افغانستان اين روش دخالت و نفوذ رژيم آخوندي را در يک جمله به‌خوبي برملا مي‌کند: وزير خارجه افغانستان در يک سال گذشته در سفرهايي که به ايران داشت مطرح کرده بود که روابط اين کشورها با افغانستان بايد از طريق وزارت خارجه و مجراهاي رسمي تأمين شود، چيزي که در گذشته چنين نبود(بي.بي.سي ۲۶ ثور ۱۳۸۶ )‌‌

ادامه مطلب...
 
بگذارید من هم حکمی صادر کنم !!!

Image

اوضاع نا بسامان و آشفتهء افغانستان که در طی سه دههء گذشته اینک به بدترین وجه خود رسیده است نه تنها آرامش مردم را از آنها سلب نموده ، بلکه سیاستمداران و قدرتمندان کشور را نیز به واهمه انداخته است . از یک طرف بروز ناآرامی های گسترده در اکثر نقاط کشور و از جانبی زد وبند های سیاست بازان با دشمنان مردم افغانستان زمینه ساز آن شده است که هرکسی به نفع خویش عنان سرنوشت مردم را به هر سوی که میخواهد بکشاند تا در نهایت باعث حفظ قدرت و رتبه و اعتباری اگر داشته باشد ، گردد.

الحا ج احمد غوث زلمی ژورنالیست شناخته شده کشور
الحا ج احمد غوث زلمی ژورنالیست شناخته شده کشور
نزدیک شدن زمان انتخابات از یک سو و سروصداهای مبنی بر تماس با طالبان و دست دراز نمودن به دامان عربستان سعودی که بیشک یکی از پشتوانه های محکم مادی طالبان در طی سالیان متمادی بوده و هنوز هم در پشت پرده به چنین عملی دست میزند خود نشانهء ضعف دولتی را میرساند که با وجود پشتیبانی هزاران نیروی تا بدندان مسلح خارجی که در طی چند سال گذشته یعنی از زمان سقوط رژیم طالبان تا بحال مورد حمایت قرار داشته است ولی با وجود این نتوانسته امنیت مردم را تآمین و آرامش را در تمام کشور حکمفرما نماید. چنانچه روزی نیست که فرزندی از این آب و خاک بر خاک وخون نغلطد ، مادری بی فرزند نشود، خواهری بی برادر نگردد، زنی شوهرش را از دست ندهد و بالعکس .

ادامه مطلب...
 
باز هم عساکر دلخواه کرزی(طالبان) مردم را به دام مرگ

س.ا. نبیل

باز هم عساکر دلخواه کرزی(طالبان)

     مردم را به دام مرگ بستند

  چند روز قبل شاهد عملیاتی جنایت کارانه ای در پایتخت کشور که باعث مرگ و زخمی شدن بسیاری از هموطنان بی گناه و غریب کارمان شد بودیم. این عملیات های زنجیره ای که توسط عساکر دلخواه کرزی صورت گرفت نشان داد که کرزی در قربانی شدن مردم بیگناه دست دارد. به خاطر اینکه آقای کرزی همیشه طالبان را روحیه دوباره زنده شدن اعطاء کرده است. هر باری که دولت کرزی به خاطر مذاکره به طالب نماها دست دراز میکنند این به معنای ضعف دولت در محار کردن یک نیروی تروریستی کوچک میباشد. از این جاست که نیروی تروریستی کوچک با استفاده از ضعف دولت کرزی خودرا دوباره آماده برای مبارزه جدید و سنگین تر و مؤثر تر میسازد. جای این را دارد که باید نیروی کوچک تروریستی شکر گزاری کرزی را همیشه پاس دارند. چون همچون رئیس جمهور بی کفایت که بی کفایتی و ناکارای وی نه تنها بر مردم کشور پنهان نمانده بلکه نزد کشور های خارجی هم آشکارا گردیده که ما شاهد هر روز انتقاد های شدیدی از طرف مقام های مختلف جهان و به خصوص کشور های دخیل در قضایای فعلی کشور میباشیم. هر روز روزنامه های نوشتاری کشور های اروپای از ضعف و فساد گسترده ای مالی و دست داشتن دولت با مافیای مواد مخدر و به خصوص دست بازی برادر آقای کرزی  و رئیس شورای استانداری  استان کندهار ولی کرزی مطالب را در این خصوص به دست نشر میسپارند. که این خود نشانده دهنده ای آشکار شدن دولت مملو از فساد اداری در نزد کشور های اروپای مییاشد. آیا رئیس جمهوری یک باری شده تا به نظر مردم احترام قایل شده باشید؟ و پرسان کرده باشید که مردم این کشور چه میخواهند؟ چرا نظر مردم کشور را نادیده میگیرید و همیشه دست دوستی به سوی کسانی پیش میکنید که دست های آنها سراپا در خون ملت غرق است.

ادامه مطلب...
 
دکتور نجیب الله و خروج نیرو های نظامی شوروی از

                                  محمد  اسحق توخی

            دکتور نجیب الله 

      و خروج نیرو های نظامی شوروی

               از افغانستان

                  ( لطفآ اینجا را کلیک کنید )

 
مقاومت جهاني عليه اشغالگران اسرائيل

Image

  از تاريخ ۲۷  د سمبر سال ۲۰۰۸ بدين سو در نتيجه بمباردمان اسرائيل اضافه از ۴۳۰ تن فلسطيني به شهادت رسيده و  بيشتر از ۲۰۰۰ تن آنها زخمي گرديده اند. ايالات متحده امريکا ، کشور هاي اروپائي و ديکتاتوران شرق ميانه از حمله  اسرائيل بر غزه حمايت مي نمايند و يا در برابر آن خاموشي اختيار نموده اند.

Image

مردمان صلح دوست جهان اعم ازمسلمان ها ، عيسوي ها و يهودي ها  در کشور هاي گوناگون  با براه انداختن مظاهرات صلح اميز نفرت و انزجار عميق  خود را نسبت به حملات نظامي اسرائيل عليه مردم فلسطين،ابراز داشته و ميدارند.

بتايخ ۳ جنوري سالروان، شهروندان هالند  با براه انداختن يک مظاهره ء وسيع در شهر امستردام، حملات اسرائيل را بر فلسطيني ها محکوم و حمايت خود را از مبارزات عادلانه خلق فلسطين اعلام داشته و خواهان تحقق مطالبات ذيل گرديدند:

·   قطع جنايات جنگي اسرائيل عليه غزه

·   قطع مشارکت و همدستي هالند درين جنايت

·   آزادي براي فلسطين

ادامه مطلب...
 
سال ۲۰۰۹ با کشتار فلسطینیان بیدفاع آغاز شد!!!

Image

امروز مصادف است با نخستین روز از سال نو ۲۰۰۹ میلادی و در حالیکه بسیاری از کشور های جهان  حلول سال نو را با اجرای کنسرت ها، جشن ها، پایکوبی ها و انجام مراسم آتش بازی استقبال نمودند، در بخشی دیگر از کشور ها ساکنان آن در آتش ظلم و بیداد، جنگ و تجاوز و زور وتزویر سوختند و کودکان آنها بجای شادمانی ، به خاک و خون غلطیدند و یا در زیر آوار ها ومخروبه های شدند که توسط هواپیماهای اسرائیلی این غدهء سرطانی که از حمایت دولتمردان آمریکا وبرخی دیگر از کشور های جهان برخوردار اند بمباردمان و هدف آتش باری قرار گرفت. و در حدود ۴۰۰ تن از مردم بیدفاع باریکهء غزه ( فلسطین ) به شهادت رسیدند که تعدادی اطفال و زنان نیز در میان آنها بودند و قرار گزارشات واصله از منطقه بیشتر از ۱۰۰۰ تن دیگر طی دو سه روز گذشته مجروح گردیدند. ولی چه کسی را میتوان مقصر دانست؟

   هویداست که جوامع بشری در طی سالیان متمادی به گرداب های گوناگونی مواجه شده اند وهمین تحولات و اتفاقات باعث گردید تا جهت نجات از این گرداب ها به مبارزات بی امان و پیگیر بیآغازند، هرچند گاهی این مبارزات به شکل توحیدی و زمانی بر اساس اعتقادات همان اجتماع صورت گرفته است. 

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 31 32 33 34 35 36 37 38 39 بعد > پایان >>

صفحه 321 - 330 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer