.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
شما را بخدا کسانی را در رآس بگمارید

قیوم بشیر

  شما را بخدا

کسانی را در رآس بگمارید

که لااقل سواد درک و فهم

داشته باشند!!!

قیوم بشیر
قیوم بشیر
  وزارت اطلاعات و فرهنگ هر کشوری مسلمآ جایگاهء نشر فرهنگ و عنعنات مردم آن کشور بوده و می بایست بعنوان عالی ترین مرجع حکومتی در مقابل فرهنگ های بیگانه ایستاده گی نموده و بنحوی در پرورش و نشر فرهنگ ملی آن سرزمین خدمات شایسته و قابل توجهی را انجام دهد. بدین ملحوظ توقع میرود تا در کشور جنگزدهء ما نیز که در طی سه دههء گذشته مورد تاخت و تاز فرهنگ های بیگانه قرار داشته و با دسایس گوناگون مواجه بوده ، این خدمات بنحوی احسن انجام یابد. اما با کمال تآسف و تآثر عمیق باید یادآور شد  که بدبختانه کسانی در راس این ادارهء خدمات فرهنگی ما قرار گرفته اند که هر روز با عناوین مختلف و دسایس و توطئه های  گوناگون نه تنها خدمتی انجام نمیدهند ، بلکه با اعمال و کردار ناشایست خویش تیشه به ریشهء ادبیات و فرهنگ غنامند سرزمین ما می زنند که اگر توجه اصولی در رفتار ، گفتار و حتی کردار این عالی جنابان صورت نگیرد ، باید خاطر نشان ساخت که دیر یا زود هجوم فرهنگهای بیگانه دامن گیر کشور ومردم ما خواهد شد که دراینصورت برای مقابله با آن دیر خواهد بود. هموطنان عزیزما که اینک مطلب حاضر را مطالعه می نمایند بخوبی می دانند که موجودیت و یا بهتر بگویم حضور افرادی ناآگاه و غیر مسئول و متعصب در رآس وزارت اطلاعات و فرهنگ نه تنها به زیربنای فرهنگی کشور ما لطمه وارد نموده ، بلکه ضعف اداری دولت آقای کرزی را نیز بنحوی به اثبات میرساند.  همه ما بخوبی شاهدیم که سال گذشته برخورد های کاملآ غیر منطقی در مورد بکارگیری کلمات سچهء فارسی مانند دانشگاه ، آموزشگاه وامثال آن که بصورت ناآگاهانه به عنوان کلمات بیگانه بدان برخورد صورت گرفت نه تنها لطمه به روح و روان وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور ما زد، بلکه تحصیلات جناب وزیر را نیز زیر سوال برد.

ادامه مطلب...
 
اعلامیۀ نهضت آیندۀ افغانستان
     

               اعلامیۀ نهضت آیندۀ افغانستان

                   در مورد 

  انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

       مورخ ۲۰ ثور ۱۳۸۸ مطابق ۱۰ می ۲۰۰۹

                             لطفآ بالای عنوان کلیک کنید
             _______________________________
 
چرا خلیلزاد خود را

سید اکرام الدینسید اکرام الدین " طاهری"

  چرا خلیلزاد خود را

کاندیدریاست جمهوری

   افغانستان نکرد ؟

  ماه ها قبل ما شاهد مبارزاتی انتخاباتی غیری رسمی آقای خلیل زاد در کشور، که از طریق رادیو و تلویزیون آریانا احسان الله بیات به شکل گسترده پوشش خبری داده میشد، بودیم. قرار گزارشات وی بیات را به حیث یکی از معاونین  خود در انتخاباتی پیشروی برگزیده بود. چون نشستی که در دوبی زیر عنوان تضمین موفقیت نام گذاری شده بود، اصلاً هیچ در مورد کشور بحث های مؤثری صورت نگرفته ، صرفاً از آن نشست خلیل زاد بهره برداری سیاسی  خود را نموده و دیگران را در یک موضع مهمانان دعوت شده قرار داد. تلویزیون آریانا سراسر در خدمت خلیلزاد قرار داشت و اندکترین کار وی را به گوش مردم میرساند.نشست های نمایشی در این اواخر از طرف حلقات به خصوص بیات و خلیلزاد بر گذار شده بود، که هیچ مورد قبول مردم قرار نگرفت. شاهد نشست های در استان(ولایت) غزنی و جلال آباد بودیم ،نشستی غزنی با سنگ سار از طرف مردم بدرقه شد.چون  مردم افغانستان چهره های فرصت طلب را بیشتر از هر وقت دیگربه خوبی شناخته اند و دیگر فریب شان را نمی خورند. مردم غزنی واکنش بسیار خشمگین در مقابل Imageنشست که از طرف احسان الله بیات به نفع خلیلزاد دایر شده بود، نشان دادند. شهروندان جلال آباد هم هیچ ازخود  حمایت جدی به نفع آقایان مذکور نشان  ندادند .آقای خلیل زاد که  نماینده خاص آقای بوش در عراق ،  افغانستان و مللل متحد بود  خواست تا مردم افغانستان را دو باره بیازماید که چقدر طرفدار دارد ولی درایت و فهم مردم  از وی و کارکرد های گذشته اش سبب نا امیدی  این آقا  گردید و نتوانست خود را بار دیگر بالای ملت زجر دیده مان تحمیل نماید. درتصمیم نامزد شدن وی در انتخابات هیچ تردیدی وجود نداشت، به همین منظور بود که طرح مقدماتی انتخاباتی خود را که بررسی دیدگاه مردم افغانستان بود، به اجراء در آورد. بعد ازینکه دید مردم همه بر عکس خواسته های ایشان عمل میکنند و دوره ای کاری اش را به حیث سفیر امریکا در افغانستان خوب  دانسته و بررسی و تحلیل کرده اند.

ادامه مطلب...
 
در میزبانی اوباما؛

نظری پریانی - روزنامه نگار 

   در میزبانی اوباما؛ بحران پاکستان

      بقای کرزی را تضمین می کند  

نظری پریانی
نظری پریانی
گرچه وضعیت حساس وفوق العاده پاکستان و امکان گسترش حملات طالبان در افغانستان در آستانه انتخابات و نیز برگزاری انتخابات افغانستان، نخستین دغدغه های آخرین نشست او باما با کرزی و زرداری امروز چهارشنبه  خوانده می شوند؛ اما مواردی نیز وجود دارد که تا کنون به آن ها پرداخته نشده است.

برداشت های اخیر امریکا در مقایسه با راهبرد جدید آن کشور برای افغانستان و پاکستان، نشان میدهد که زمینه های ایجاد ثبات در دوکشور، نیاز به مدیریت یک دست دارد و نمی شود که امریکا برای پیروزی در منطقه، فقط جناح افغانستان یا پاکسان را بگیرد.

ادامه مطلب...
 
نقشه سازی پاکستان برای گرفتن جزیه از امریکا و اروپا

 سید اکرام الدینسید اکرام الدین " طاهری" 

    نقشه سازی پاکستان

    برای گرفتن جزیه

   از امریکا و اروپا

  پاکستان کشوری است که ارتش آن از نگاه قوت و مجهز بودن در زمره کشورهای دارای ارتش های قوی و تا دندان مسلح جهان قرار دارد، به شمار میآید. تعداد آن بیشتر ازارتشی اکثر کشورهای جهان است.

 پیش از این که در مورد چیزی بنویسم ، میخواهم معلومات چند را در ارتباط به ارتش پاکستان ارایه دارم. تا خواننده گاه محترم خوب تر از عمق نیت پاکستان در مورد نشاندن اوضاع بحرانی در جریان  قرار گیرند و بدانند که دولت پاکستان چرا این همه تکتیک ها را بکار میبرد و در پی بدست آوردن چیست؟

بخش اول: ارتش پاکستان در زمرۀ هفتمین ارتش مجهز؛ تربیت دیده نظامی ، قوی ، با تجربه و مهارت های خاصی نظامی جهان  قرار دارد. این ارتش متشکل از شش لک و نوزده هزار نیروی فعال ، و پنج لک و بیست و هشت هزارنیروی درصورت ضرورت، میباشد.

نیروی هوای  این کشور همچنان در ردیف نیروی هوای مجهز و با تجربه جهانی قرار دارد. بدین ملحوظ نیروی دریای این کشور از جمله نیروی دریای با امکانات زیادی از قبیل ناوهای جنگی، نفربر، مجهز به سیستم های موشکی ضد  هوا پیما و موشک های ضد کشتی جنگی دریایی می باشد، است. در حال حاضر تشکیلات آن را ۲۲ هزار نیروی آماده، و پنج هزار نیروی در صورت ضرورت تشکیل میدهد.

ادامه مطلب...
 
چرا پارلمان کشور باز هم شکست خورد ؟

سید اکرام الدین " طاهری"

چرا پارلمان کشور

 در عدم رای اعتماد وزیر فرهنگ

 شکست خورد؟

 سید اکرام الدین  سوالیست که هر یک از وکیل صاحب ها ایماناً و وجداناً به آن باید پاسخ بدهند. چطور توانست وزیر اطلاعات و فرهنگ با این همه کارکرد های ضعیف و منفی و بی حرمتی به نماینده گان مردم، باز هم موفق شد در پست وزارت باقی بماند؟

نماینده گان محترم مردم ! مردم  روزی از هر یک شما بازخواست خواهد کرد، نقاط ضعف و مثبت هر یک شما مورد داوری قرار خواهد گرفت.

به هر صورت این که چگونه توانست خرم در پست اش باقی بماند ، شاید هر کسی از دیدگاه خود موضوع را مورد بررسی قرار دهد، ولیکن به نظر من، علت اساسی که ایشان توانست باردیگر بر جایگاه خود تکیه زند، چندی مورد مهم و ضدی منافع ملی را تشکیل میدهد.

اول: داد و گرفت های پولی، بدین معنا که بعضی وکیل ها با گرفتن پول رای اعتماد خود را بدون هیچ مخالفتی به صندوق وزیر فرهنگ ، ریختند.

دوم : مسئله زبانی و قومی رول مهم را توانست در بقای وزیر فرهنگ بازی نماید. به خاطر این که تا حال اکثر نماینده گان  محترم نتوانستند از موضع تعصب گرای قومی خود، پا فراتر گذارند، و منافع ملی و کشوری را در نظر گرفته ، تصامیم اتخاذ نمایند. البته وکیل های بسیار معززهم داریم که همیشه دستور کاری شان براساسی منافع ملی استوار بوده و هر گز در فکر تعصباتی زبانی و قومی فکر نکرده اند. میتوان گفت آنها شایسته گی این را دارند تا مورد تقدیر قرار بگیرند ، تا مردم آنها را خوب بشناسند .
ادامه مطلب...
 
مردم افغانستان از طالبان متنفر اند

مهدی بشیر
مهدی بشیر
مهدی بشیر

    مردم افغانستان  از طالبان

        متنفر اند

٪ ۷ . ۶۷ از خواننده گان این سایت

مخالف مذاکره کرزی با طالبان  اند

چندی قبل حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از طریق رسانه های خبری اعلام کرده بود که وی حاضر است از ملا عمر در صورت مذاکره حفاظت کند واخیرآ در نظر سنجی  های که از طریق سایت ۲۴ ساعت ، شبکه بی بی سی  ، رادیو تلویزیون دولتی آلمان و شبکه خبری ای بی سی امریکا  صورت گرفته بود بسیاری از هموطنان ما  طرفدار مذاکره با ملا محمد عمر و گروه جنایتکارش نیستند و از طالبان متنفر اند  و میگویند دست این گروه هم مانند تعدادی از رهبران جنایتکار بعضی از گروه های به اصطلاح جهادی به خون مردم بیگناه ما آلوده است و رئیس جمهور این حق را ندارد که با ملا عمر یا دیگر رهبران جنایتکار  مذاکره کند و باید این تصمیم را مردم افغانستان بگیرند ، آنهایی که با رای خود آقای کرزی را به قدرت رساندند و او را رئیس جمهور ساختند.

طبق نظر سنجی که از طرف  شبکه بی بی سی  ، رادیو تلویزیون دولتی آلمان و شبکه خبری ای بی سی امریکا در سال جاری صورت گرفت حاکی از خصومت اکثر مردم افغانستان نسبت به طالبان است و تنها ۴ درصد از بازگشت این گروه به قدرت حمایت کردند در حالیکه ۵۸  درصد طالبان را بزرگترین خطر برای افغانستان دانستند، ۹۰ درصد گفتند که با طالبان مخالفند و ۸۵ درصد نیز اظهار داشتند که طالبان ضعیف اند و در منطقه سکونت آنان از حمایت مردمی برخوردار نیستند.

همچنین، فقط ۸ درصد معتقد بودند که طالبان در مبارزه برای بازگشت به قدرت پیروز خواهند شد و ۷۱ درصد نیز اظهار داشتند که تا زمانی که طالبان دست از جنگ برنداشته اند، نباید مذاکره ای با آنان صورت گیرد.

اما طبق نظر سنجی سایت ۲۴ ساعت  از مجموع  ۸۱۳ نفر از خواننده گان این سایت ۵۵۰ تن یا ٪ ۷ . ۶۷ گفته اند مذاکره با ملا عمر کاملآ اشتباه است و مخالفت خود را ابراز نمودند و گفته اند چرا آقای کرزی  گا هی ملا عمر را برادر میخواند و گاهی هم فرزند وطندوست. به نظر شما انسانی که ضد فرهنگ ، دانش  مکتب. دانشگاه . و بلاخره دشمن تمام منافع ملی و دینی باشد. آیا سزاوار این را دارد که همیشه دست خود را به طرف او دراز کند و آرای مردم را مورد توهین و تحقیر قرار دهید.

۲۳۷ تن یا ٪ ۲ . ۲۹ گفته اند که مذاکره با ملا عمر کار خوبیست . اما ۲۶ تن     یا ٪ ۲ . ۳ بی تفاوت بودن و گفته اند نظر نداریم .

ادامه مطلب...
 
نیاز بازخوانی پرونده افغانستان

   نظری پریانی - روزنامه نگار 

             --------------------------

            نیاز بازخوانی پرونده افغانستان

                                        نگاهی به کنفرانس

      "امن سازی مجدد افغانستان از دیدگاه شهید احمد شاه مسعود"

                              در کابل

نظری پریانی نویسنده مضمون
نظری پریانی نویسنده مضمون
"امن سازی مجدد افغانستان از دیدگاه شهید احمد شاه مسعود" نام کنفرانسی است که روز شنبه (۲۹حمل ) از جانب بنیاد شهید مسعود به اشتراک برخی نهاد ها بین المللی و داخلی برگزار می شود.

گفته می شود این نشست (آنگونه که از نام آن پیداست) محور اندیشه ها و یادداشت های شهید مسعود است که امروز هر کدام به حیث خطوط اساسی برای رهایی کشور از بحران تلقی می شوند و به همین بهانه بازخوانی امنیت افغانستان، از دیدگاه داخلی بااشتراک کارشناسان عرصه امنیتی و نظامی نیز صورت خواهد گرفت.

این در حالیست که در این شب و روزها و در آستانه انتخابات ریاست جمهور افغانستان، کنفرانس های متعددی راجع به افغانستان در کشور های مختلف راه اندازی شد. این کنفرانس ها که بدون شک در دراز مدت برای افغانستان بی تاثیر نیستند، دارای کاستی هایی اند که می شود روی آن مکث کرد و نبود نگاه درون کشوری و یا شناخت از نیازهای اصلی افغانستان، برجسته ترین نقطه ضعف این نشست ها به شمار می رود. همچنان از نظر من دلیل عمده ناکامی و بی کارگی برخی راهبردهای بیرونی در خصوص افغانستان نیز همین مسأله بوده و طرح هرگونه استراتیژی برای افغانستان بدون مطالعه دقیق از این کشور، نمی تواند راهگشای معضلات و مشکلات باشد؛ زیرا تجربه هفت سال گذشته با پشت سر گذاری نشست های متعددد بین المللی در خصوص افغانستان، نیاز بازخوانی پرونده افغانستان را ازمنظر درونی، بیشتر برجسته کرده است؛ بنا براین لازم است تا زمینه یی برای راه یابی به حل معضلات فردای کشور از شناخت مولفه ها و مشی درون کشوری به فردای افغانستان، ایجاد شده و تلاش های پیگیرانه به خاطر براورده شدن این مأمول صورت گیرد تا رهنمای مشخصی برای ارایه نظرها و تحلیل های بیرونی در خصوص افغانستان و نسخه خوبی برای درمان همه دردهای این سرزمین باشد. 

ادامه مطلب...
 
پارلمان کشور در آزمونی مهم وتاریخی دیگر!!

 سید اکرام الدین  سید اکرام الدین " طاهری"

            پارلمان کشور

         در آزمونی مهم

        وتاریخی دیگر!! 

اعلام استیضاح کریم خرم وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان، خبری خوشی را در بین روزنامه نگاران و ژورنالستان و اشخاص طرفدار آزادی بیان و دیموکراسی به میان آورده، و شورای ملی را در یک امتحان نهایت مهم قرار داده است.  کریم خرم شخص که هیچ به دیموکراسی و آزادی بیان عقیده ای ندارد و از طرف دیگر این دو را گپی مفت می پندارد.

بلی درست، حالا زمان آن رسیده است که شورای ملی از این آقا بپرسند که چرا همیشه در برابر خواست های ملت خود را قرار داده است. کریم خرم فردی که هیچ ارزشی به شورای ملی و نماینده گان مردم قایل نیست و اکثر اوقات در مقابل تصامیم نماینده گان مردم جواب منفی و یا رد ارایه کرده است. و حتی قانون رسانه ها که توسط اکثریت زیادی نماینده گان شورای ملی به تصویب رسیده بود، از اجرای شدن آن خود داری ورزید. بهانه های زیادی تراشید و برچسب های فراوانی را به نماینده های شورای ملی زد. بعضی هارا نماینده کشور های خارجی معرفی کرد و بعضی دیگر را جاسوس و دیگری را دشمن دین و فرهنگ مردم افغانستان.  سوال پیدا میشود که چطور کریم خرم توانست در طول مدت در مقابل تصامیم نماینده گان مردم ایستاده گی نماید، و حتی از پذیرش آن سر باز زند؟

دلیل اصلی این همه ایستاده گی های  آقای خرم این است که وی پشتیبانی رئیس جمهور را با خود دارد. چرا رئیس جمهور در مدتی زیادی که کریم خرم در سمت وزارت اطلاعات و فرهنگ قرار داشته، با وجود اینکه از ضعف های  وی با خبر بود و خوب میدانیست که این شخص مناسب به این وزارت نمیباشد، تصمیمی در مورد ارزیابی و یا برکناری وی از سمت وزارت نگرفت.

ادامه مطلب...
 
نگاهی بر کنفرانس هالند در مورد افغانستان
Image

کشور شاهی هالند میزبان کنفرانس آینده افغانستان بود و در تعریفی از این همایش آنرا تجدید همکاری کشور های اشتراک کننده در مسایل افغانستان دانست. بنده خود که شاهد پخش زنده این نشست از اول تا به آخر آن از طریق تلویزیون هالند بودم، نکات چندی را در مورد خوشبینی ها و تشویش های کشورهای اشتراک کننده ای این نشت برای تان بیان می دارم. پیش از این شرح مختصری در مورد تعداد  کشور ها و موسسه های که دراین نشتی بزرگ حضور به هم رسانیده بودند  معلوماتی ارایه میدارم.

میزبانی این کنفرانس را وزارت امور خارجه هالند به عهده داشت و در این نشست از ۷۲ کشور جهان اشتراک داشتند. بر علاوه  ۱۰ موسسه بین المللی در قضیه افغانستان حضور به هم رسانیده بودند. طور مثال یکی از اشتراک کننده گان را بانک جهانی تشکیل میداد، که سهم فعالی را در عرصه های زیادی کشور به عهده دارد. دیگری بانک انکشاف اسلامی بود که چندان نقش در باز سازی افغانستان ندارد. کنفرانس با سخنرانی صدراعظم هالند آقای ژان پیتر بالکننده، آغاز گردید. و بعد از ختم صحبت های وی هر کس به وقتی که برایشان در نظر گرفته شده بود، صحبت میکردند.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 31 32 33 34 35 36 37 38 39 بعد > پایان >>

صفحه 311 - 320 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer