.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
تنها یک نیروی قاطع در افغانستان پیروز شده می تواند!

تنها یک نیروی قاطع در افغانستان

پیروز شده می تواند!

 دوکتور صلاح الدین (سعیدی - سعید افغانی) 

  مـــرکــز مـطالعات سـتراتــیـژیکی افـغانستان  و مـــــرکـــزی کلــــــتــــوری د حـــــــق لاره

۱۸  سپتامبر ۲۰۰۹

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعیدافغانی
دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعیدافغانی

آقای سناتور جان مکین کاندید سابق ریاست جمهوری امریکا و سناتور جوزیف لیبرمان در یک مقاله ء تحلیلی مشترک منتشره  وال ژورنال تحریر داشته اند که (تنها یک نیروی قاطع در افغانستان پیروز شده میتواند).

سناتور جان مکین
سناتور جان مکین
والرستریت ژورنال علاوه میکند که اګر امریکا در افغانستان ناکام شود این مسأله نه تنها در جبههء ضد تروریزم یک ناکامی جدی برای امریکا خواهد بود بلکه وضعیت در پاکستان همسایه اتمی افغانستان وضعیت بدتر خواهد ساخت.

بخش دیګر از امریکاییان  و سیاست مداران  جهان نیز  به این معتقد اند که پیروزی ما در افغانستان ناممکن است و در صدد خروج نیرو های خویش از افغانستان اند.

آقای زبګیوني بریژنسکی که یک از تحلیل ګرد و پالیسی میکر های بلند پایه امریکایی بوده و تأثیرات خویش را در سیاسی امریکاء و جهان غرب داشته و دارد درین آواخردر یک کنفرانس مطبوعاتی در جنیوا اظهار داشته که امریکا  و ناتو در افغانستان به خطر همانند ناکامی روسان در افغانستان مواجه اند. آقای بریژنسکی  که در زمان زمامداری جیمی کارتر بر علاوه دیګر سمت  مشاوریت امنیتی وی را داشت - اظهار میدارد که در تناسب به زمان  آقای جورج بوش در مشی امریکا در قبال افغانستان تغییرات کافی آمده آما ضرورت به تغییرات بیشتر است. .... چنان که عده از قوماندانان نظامی میګویند که در افغانستان از لحاظ نظامی برنده نه خواهیم شد.

آقای بریژنسکی از تدویر کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان که توسط فرانسه و جرمنی پیشنهاد شده که در نتیجه آن اهداف واضح را در افغانستان تعیین بدارند استقبال کرده.

باراک اوباما
باراک اوباما
رﺋیس جمهور امریکا محترم باراک اوباما ( ۱۵ سپتامبر۲۰۰۹) مقایسه مشکل افغانستان را با جنګ ویتنام رد کرد. اما برای رسیدن به اهداف بزرګ در افغانستان اظهار نګرانی نمود.  محترم اوباما افزود : باید از تاریخ آموخت - آما هرلحظه تاریخ از لحظه دیګر تفاوت دارد. کسی دومرتبه به چاه نمی افتد...... باراک اوباما ارسال بیشتر عساکر به افغانستان را وعده داد.

ادامه مطلب...
 
آقای احمد غوث زلمی را کې به زندان انداخت و راه حل چیست؟

آقای احمد غوث زلمی را کې

به زندان انداخت و راه حل چیست؟

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعیدافغانی  

  ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۹ 

قسمت دوم و آخر

خواننده ګان ګرامی برادران و خواهران السلام علیکم و رحمه الله و برکاته!

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعیدافغانی
دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعیدافغانی
آقای احمد غوث زلمی پس از بدست آوردن این کتاب، خلاف اصول ومقررات معمول در دنیای مطبوعات بجای اینکه این ترجمه را برای یک مجمع باصلاحیت علمای دینی بسپارد، برعکس برای شخصی بنام "قاری مشتاق احمد" خطیب مسجد تمیم انصار میسپارد تا پس از اجازه وفتوای شخص وی که درعلوم دینی معلومات کافی ندارد، به نشر وطبع آن اقدام نماید. قاری "مشتاق احمد" هم در پی نوشته  قبلا تهیه شده  آقای احمد غوث زلمی  مهر میزند واجازه  چاپ دوباره این کتاب به نام ترجمه قران کریم را صادر  میکند.

کتاب مذکور با عجلهء تمام در چاپخانهء "نوری" تحت نام " قرآن پاک" به تعداد ششهزار ( یا هم یک هزار) جلد طبع و بعد طور رایگان توسط آقای "غوث زلمی"  برای مردم توزیع میگردد. به متن دری بدون متن عربی قران کریم اطلاق میشود. درین هیچ شک نیست چنانچه میدانم و ګفتیم که متن و معنای قران کریم مقدس و به متن دری اطلاق قران کریم خطاء است. خواندن متن قران کریم حتی بدون فهم معنی آن هم  ثواب دارد اما خواندن متن دری به معنی خواندن قران کریم ثواب ندارد. در مورد اینکه علوم دینی را باید آموخت، قران کریم و احادیث پیامبر و دیګر علوم دینی را باید کسب کرد، معانی و مفاهیم آنرا، ترجمه و تفسیر آنرا باید آموخت، هیچ شک و تردید وجود ندارد. اینکی از یک جای باید آغاز کرده و همه عالم متولد نه شده یک حقیقت مسلم است اما دلیل برای نشر و طبع قران کریم بدون متن عربی آن شده نمیتواند.

ادامه مطلب...
 
آقای احمد غوث زلمی را کې به زندان انداخت و راه حل چیست؟

آقای احمد غوث زلمی را کې

به زندان انداخت و راه حل چیست؟

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعیدافغانی  

  ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۹ 

قسمت اول

خواننده ګان ګرامی برادران و خواهران السلام علیکم و رحمه الله و برکاته!

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعیدافغانی
دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعیدافغانی
با تمام قوت تلاش میکنم تا عوض نوشتن مطلب بر نوشته دیګر خودم نوشته مستقل داشته باشم. اما  نمیشود که نمیشود. همه روزه طبیعتا زمانیکه که مسایل مربوط به افغانستان را مطالعه نموده و میشنوم با خبر خوش، سعادت انسان و امر صلح  لذت برده  و از خبر بد متأثر میګردم. هست موارد که  در حین خواندن آن سبب قناعت من شده و یا هم میخواهم با جواب مثبت من هم سهم خویش را أداء نموده و به نحوی به امر خیر مساعدت نموده باشیم. با تمام احترام و اخلاص مطلب و نظر خیر خواهانه خویشرا و یا هم ګوشه دیګر ازعین مطلب را خدمت خوانندګان تقدیم میدارم. تلاش دارم تا در صورت که ایجاب کند نه تنها ګوینده و ارایه کننده نظر متفاوت باشیم بلکه نظر و راه حل هم پیشنهاد کنیم. به فهم من تنها مشکل را ارایه کردن کافی نیست. مردم افغانستان بیشتر از همه مشکلات خویش را میدانند. باید راه حل نیز پیشکش کرد.

در همین راستا با مطالعه نوشته مؤرخ ۲۰ / ۹ / ۲۰۰۹  خانم عزیزه عنایت در پورتال وزین افغان  جرمن آنلاین تحت عنوان ( غوث زلمی شخصیت شناخته شدهء کشور) خواستم نکات و ملاحظات چندی خویش را به شمول راه حل آن خدمت شما تقدیم بداریم.

ادامه مطلب...
 
(خود کوزه و خود کوزه گر و خود گل کوزه)

(خود کوزه و خود کوزه گر و خود گل کوزه)

استاد آصف آهنگ با امان معاشر
استاد آصف آهنگ با امان معاشر
انتخابات جهت تعيین سرنوشت در حیات اجتماعی، سیاسی واقتصادی جامعه رول سازنده دارد. هر فرد آگاه در رابطه به تعيین سرنوشت خود و ملت خود بی تفاوت نبوده، امید و آرزوی بهتر شدن شرايط را به دل می پروراند ومیکوشد با يافتن راه های بهتر، به سر منزل مقصود برسد. بررسی واقعبينانه از گذشته باعث می گردد تا اشتباهات تکرار نگردند.

مردم ما چندی قبل بار دیگر با اشتراک درانتخابات، آرزوی بهتر شدن  حد اقل شرايط زندگی را برای خود و اولاد ها یشان در پای صندوق های انتخاباتی رفته ورقه رای خود را به صندوق  شخص مورد نظر خود انداختند.

دو ما قبل از آغاز انتخابات  ریاست جمهوری افغانستان سوالی را از مؤرخ و دانشمند کشور ما محترم آصف اهنگ نموده بودم که در سایت وزین ۲۴ ساعت نشر شد و از ایشان پرسیده بودم  که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به نظر جناب محترم شان چگونه برگزار خواهد شد ؟ . استاد آهنگ فرموده بودند.  

(اینکه چگونه برگذار خواهد شد ، نظر امریکایی ها و افغانهای امریکایی رول عمده خواهد داشت.)

براساس نتایج مقدماتی از شمارش ۱۰۰ درصدی آرای ریخته شده به داخل صندوق ها ، حامد کرزی با کسب ۶ . ۵۴ درصد پیروز میدان است.

ادامه مطلب...
 
نگاهی بر وضعیت زندگی بانوان در افغانستان

نگاهی بر وضعیت زندگی

 بانوان در افغانستان

نوشته:    سید احسان الدین طاهری

سید احسان الدین طاهری
سید احسان الدین طاهری
بانوان که نیمی از پیکر اجتماع را تشکیل میدهند، ضعیف ترین موجودات هستند که برای به دست آوردن حقوق خویش با وجود  زحمت و تلاش های پیهم تا اکنون نتوانسته اند دست آوردهای چشمگیری در عرصه های سیاسی و اجتماعی داشته باشند. زنان کشور از بعضی و حتی اکثر حقوق خود بی بهره بوده و همیشه آسیب پذیر نیز میباشند.

همه شاهد آن هستند که زنان افغانستان در عرصه های مختلف از خود برازندگی های نشان داده اند. در جنگ با روس های اشغالگر، زنان افغانستان تا پای مرگ دوشادوش برادران خود، سنگرهای مبارزه را داغ نگهداشته که متاسفانه قلم بدستان و تاریخ نویسان این عصر در این عرصه عملکرد شجاعانه و خود گذری های زنان افغانستان را نادیده گرفته اند.

متاسفم براینکه در طول تاریخ مقتدران سیاسی و داد خواهان حقوق زن فقط زنان کشور را بر روی صفحات کاغذ و یا از طریق رسانه گروهی و وسایل ارتباط جمعی مورد نوازش قرار داده اند و اشک دروغین بر ایشان ریخته اند. تا اکنون ما هیج نوع اقدام عملی در این باره ندیده ایم. این تجارب تلخ را بارها شاهد بودیم و اوراق تاریخ از این بگو مگو های نمایشی پر و لبریز گردیده است.

ادامه مطلب...
 
راه حل بحران سیاسی افغانستان بعد ازانتخابات ۱۳۸۸

  راه حل  بحران سیاسی افغانستان

بعد ازانتخابات ۱۳۸۸ 

دوکتور صلاح الدین (سعیدی - سعید افغانی)

مرکــز مـطالعات سـتراتیـژیکی افـغانستان

  و مـــــرکـــزی کلـتــــوری د حـــــــق لاره
 
  ۱۷سپتامبر ۲۰۰۹

Solution for The Political Crisis After The Presidential Election 2009 of Afghanistan

      (In Dari/Farsi Language) 

دوکتور صلاح الدین (سعیدی - سعید افغانی)
دوکتور صلاح الدین (سعیدی - سعید افغانی)
انتخابات را بهترین دست آورد جوامع بشری دانسته و آنرا بهترین و یګانه وسیله مشروعیت نظام سیاسی میدانیم. از جانب دیګر ما از تدویر کنفرانس بین المللی که توسط آلمان و انګلستان در مورد افغانستان درین آواخر  پیشنهاد شده پشتیبانی مینمایم. اما فهم ما از تدویر کنفرانس بین المللی مذکور راجع به افغانستان با فهم ما از کنفرانس بــن که حدود هشت سال قبل دایر ګردید، متفاوت است. درین کنفرانس پیشنهاد شده بین المللی میتوان به یک سلسله توافقات عمومی وهماهنګی کمک های جهانی به افغانستان، تفاهمات وتعین ستراتیژی های معیین کشور های جهان  دررابطه به افغانستان ومنطقه توسط حاضرین کنفرانس نایل آمد. آما تعیـین زعامت و رهبری برای یک ملت راه و تعیین خطوط اساسی آینده کشور و نوع نظام سیاسی را باید  خود ملت و از طریق انتخابات و مراجعه به مردم  و استفاده دقیق، درست و شفاف از این انستیوت دموکراسی به نام انتخابات تصمیم بګیرد.

ادامه مطلب...
 
اعلاميهء انجمن همبسته گی بامهاجران افغان در اروپا

اعلاميهء

انجمن همبسته گی بامهاجران افغان در اروپا

پيرامون

تراژيدی آواره گان افغانستان 

در يونان وايتاليا

  غوث الدين مير
غوث الدين مير

دراين اواخر که توجه همه گان به نتايج انتخابات رياست جمهوری  وهمچنان پيگيری حوادث انتحاری ناشی از بحرانی بودن وضعيت داخل کشور معطوف است، يکسره مسايل حقوق بشر وپامال شدن حق شهروندان افغانستان بباد فراموشی سپرده شده است، چنانچه حمله به حقوق پناهنده گی افغانها دراروپای متمدن که سير دراماتيک و بی سابقه يی را ميپيمايد و انسان ستيزی ونقض آشکار حقوق بشردرشهر آتن مرکز کشور يونان آنهم در قلب اروپا منحيث يک  واقعيت تلخ و کشنده که افغانهای آواره را در بند کشيده و سراسيمه گی ها و پريشانی های همه گانی را بوجود آورده ، از ديدگاهها بدور مانده است.

يکتن از واقعه نگاران وخبرنگاران با درد، جسور و فريخته افغان بنام بصير آهنگ در گزارش خبری ای  که با قبول صد ها خطر وريسک از شهر آتن وشهرک بندری پاترا، که بيشتر محل بود وباش پناهجويان افغانستان ميباشد، واقعه های دلخراش وتصاوير زنده ای را بازتاب داده است، که هرخواننده آگاه را متاثر ومتألم نموده  ووا ميدارد که با همه امکانهای ووسايل در دفاع  از حقوق آواره گان افغان  وانجام کمک انسانی وبشر دوستانه برخيزد وندای برحق آنان را به مراجع ملی وبين المللی بويژه نهاد های مدافع حقوق بشر در اروپا وسراسر گيتی برساند.

ادامه مطلب...
 
استقلال کشور ما

بمناسبت نودمین سالروز استرداد استقلال افغانستان

 استقلال کشور ما

یادگار گرانبهایست از رشادت های سربازان

دلیر و قهرمان افغانستان

حفظ و نگهداری آن وجیبهء ملی همهء ماست

نوشتهء قیوم بشیر

۲۷ اسد ۱۳۸۸- ملبورن - استرالیا 

قیوم بشیر
قیوم بشیر
با فرا رسیدن ۲۸ اسد که مصادف است با نوزدهم ماهء اگست ، همه ساله خاطرهء تابناک و دلپذیری در اذهان هموطنان ما زنده و تجدید میگردد که بی نهایت درخور اهمیت می باشد و آن عبارت از خاطرهء فداکاری ، ایثار و از خود گذری انسانهای آزاده و قهرمانی است که با شهامت و رادمردی بمنظور حفظ ناموس وطن مرگ سرخ را بر زندگانی در خفت و ذلت ترجیح دادند.

آری ! از آنجائیکه کشور ما افغانستان با داشتن  موقعیت حساس و استراتیزیکی خود همواره مورد توجه تمدن های زیادی مانند: تمدن های یونان باختری، ساسانیان ، کوشانیان ، تیموریان و حتی لشکریان مغل قرار داشته و بخصوص گذر جادهء ابریشم از مرکز آن باعث شده تابعنوان نقطهء وصل تمدن های شرق و غرب قرار گیرد،  این خود باعث شده که حتی جهانگشایان، متجاوزین و نیروهای استعماری با  لشکر کشی ها ی پیهم به این سرزمین حمله ور شوند، اما  در هرزمان ملت سلحشورافغانستان با رشادت و از خودگذری به مقابله با متجاوزین پرداخته و هیچگاهی سرتسلیم در مقابل مهاجمین اجنبی فرود نیاورده و با رادمردی تمام صفوف لشکریان دشمن را درهم کوبیده و متلاشی ساختند که این خود به اثبات رسانیده که هیچ نیروی خارجی را تاب و توان ماندن بر اراضی افغانستان نبوده ، نیست و نخواهد بود .
ادامه مطلب...
 
تبصره کوتاه پيرامون نبشته محترم سيستاني

عصمت رسا

تبصره کوتاه

پيرامون نبشته محترم سيستاني

تحت عنوان بدا بحال پشنونها و هزاره ها، اگر داکتر عبدالله برنده انتخابات شود!

چندي قبل در ميان مقالات منتشره در پورتال افغان جرمن انلاين ،  نبشته محترم سيستاني تحت عنوان بدا بحال پشنونها و هزاره ها، اگر داکتر عبدالله برنده انتخابات شود! توجه ام را بخود جلب نمود .اين نبشته، مشکل و طرز ديد سياسي محترم سيستاني را که کانديدان انتخابات رياست جمهوري را عمدتا از زاويه تعصبات قومي و مليتي مورد مطالعه قرار داده اند؛ نمايان ساخت . بدين ارتباط لازم ميدانم که توجه محترم شان را به نکات ذيل جلب نمايم:

" برنده ء "انتخابات رياست جمهوري افغا نستان به هر مليت، قوم و مذهب که تعلق داشته باشد، به هر لسان که تکلم نمايد و به هر تنظيم و حلقه سياسي که مربوط باشد، بايست در چوکات پلان استراتژيک ايالات متحده امريکا و متحدين اش در افغانستان عمل نمايد؛ زيرا اين انتخابات در حالي برگزار ميگردد که افغانستان در زير سلطه ء  قواي ناتو و قطعات نظامي ايالات متحده امريکا قرار داشته، ده ها سازمان استخباراتي خارجي در افغانستان مصروف فعاليت بوده و حاکميت موجود که در  واقعيت امر يک حاکميت وابسته" خود کش و بيگانه پرور" بوده و تعداد زيادي از عناصر کليدي  انرا صرف نظر ازينکه به کدام مليت و قوم مربوط اند،  افراد بيگانه پرست ، بي مسؤليت، رشوت خور ، متملق، فرصت طلب و مطلب آشنا تشکيل ميدهند از مردم افغانستان نمايندگي کرده نمي تواند.

ادامه مطلب...
 
کشف چندين تن موادمخدر از منزل احمد ولی کرزي

 کشف چندين تن موادمخدر

 
از منزل احمد ولی کرزي

احمد ولی کرزی
احمد ولی کرزی
خبرگزاری ایرنا به نقل از نشريه "اشترن" آلمان، از کشف چند تن ترياک خام از منزل "احمد ولي کرزي"برادر حامد کرزاي رييس جمهور خبر داد.
در این گزارش آمده است که نيروهاي ويژه انگلیسی، اين مواد را که براي توليد هرويين مورد استفاده قرار مي گيرد، از زمینی مزروعی در قندهار که متعلق به احمد ولي است، به دست آورده اند.
"احمد ولي کرزي"سالهاست که متهم به دخالت در تجارت مواد مخدر در افغانستان مي باشد، ولي وي همواره اين ادعاها را رد مي کرد.

ظاهرا پيش از اين نيز فيلم هايي از بازجويي ها و اقدامات احمد ولي و دخالت وي درتجارت مواد مخدر به حامد کرزي و وزارت داخله ارايه شده بود، ولي اقدامي صورت نگرفته است.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 بعد > پایان >>

صفحه 291 - 300 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer