.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
نیم نگاهی به پارلمان جدید

 نیم نگاهی به پارلمان جدید ، زدو بندها

و مسؤولیت های نماینده گان !

سیداکرام الدین " طاهری"

 دوشنبه ۱۳ دسامبر ۲۰۱۰ 

سید اکرام الدین " طاهری"
سید اکرام الدین " طاهری "
قرار معلوم دوره کاری شورای ملی گذشته به پایان رسیده و قرار است پارلمان جدید برای پنج سال آینده روی کار آید. با وجود زد و بند های مستقیمی دادستانی کل کشور و مداخله مخفی نهاد های دیگری حکومتی در دوران انتخابات و بعد از آن در قسمت اعلان نتایج ابتدایی و نهایی و اعلام نتایج نهایی همه استان های کشور بدون غزنی و سروصداهای بوجود آمده ، بلاخره ستاد انتخابات افغانستان نتایج همه استان ها را اعلام کرد و نامزدان برنده انتخابات مجلس نماینده گان بطور قطع شناسایی و کارت های اعتباری خود جهت آماده گی ورود به مجلس نماینده گان را بدست آوردند. طبق قانون اساسی و قانون انتخابات بعد ازینکه نامزدان پیروز مشخص و اعلان میشوند ، پارلمان هر چه زودتر باید به کار خود آغاز نموده تا از خلای قدرت در دولت جلوگیری بعمل آید. که متأسفانه بنابر بازی های پشت پرده که در دوران انتخابات و بعد از آن وجود داشت و بوقوع پیوست ، پارلمان جدید و نماینده گان برنده چنانکه در قانونی اساسی کشور پیش بینی شده ، بکار خود نتوانستند آغاز نمایند که منجر به ازدیادی مشکلات  در طول تقریباً ۵ ماه گردید و نگرانیهای زیادی را در بین شهروندان کشور خلق نمود.

ادامه مطلب...
 
بیانیه کمپاین ۵۰٪ زنان افغانستان

Image 

بیانیه کمپاین ۵۰٪ زنان افغانستان

به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

و روز ملی قربانیان

بیانیه شماره  ۱۰ 

۱۹ قوس ۱۳۸۹ برابر با ۱۰ دسامبر۲۰۱۰

 تاریخ نشر شنبه ۱۱ دسامبر۲۰۱۰

دولت افغانستان از ۹ سال بدین سو با سیاست های چند پهلو اذهان مردم افغانستان را مغشوش کرده است. ما بدین باور هستیم که نبود یک استراتژی واحد میان دولت افغانستان و جامعه بین المللی فضای کشور را تبدیل به میدان رقابت های نیروهای داخلی و  کشورهای خارجی کرده است. زنان افغانستان همیشه به دولت افغانستان هشدار داده اند که بدون در نظر داشت خواست آنها و برداشتن گامهای عملی در راستای تامین حقوق آنها، نمی شود به سوی دموکراسی، اعتدال و آشتی تمام مردم این سرزمین حرکت کرد. ما همیشه نگران این بوده ایم که حقوق زنان یعنی نیم جمعیت افغانستان، و دستاوردهایشان در این معاملات سیاسی قربانی شود.

ادامه مطلب...
 
"عدالت را قربانی نکنید"
Image

بیانیه گروه عدالت انتقالی  افغانستان به مناسبت روز جهانی حقوق بشر و روز ملی قربانیان در افغانستان

  "عدالت را قربانی نکنید"

۱۹ قوس ۱۳۸۹ برابر با ۱۰ دسامبر۲۰۱۰

 تاریخ نشر شنبه ۱۱ دسامبر ۲۰۱۰

روز ملی قربانیان در افغانستان که همزمان با روز جهانی حقوق بشر است، گروه هماهنگی عدالت انتقالی افغانستان را بر آن داشت تا یک بار دیگر صدای جمع بزرگی از مردم را که در دهه های مختلف جنگ آسیب دیده و قربانی حوادث ناخواسته و سهمگین گردیده اند، باشد و این نکته را یادآوری کند که تجلیل از روز جهانی حقوق بشر بدون در نظر داشت خواست های قربانیان و اقدام عملی برای پاسخ گویی به مطالبات آنها از سوی مسئولین ملی و بین المللی، اقدامی نمایشی و سمبولیک خواهد بود. گروه هماهنگی عدالت انتقالی افغانستان خواهان تحقق عدالت و تطبیق آن در جامعه برای احقاق حقوق قربانیان و  صلح پایدار است. اما  پرسشی که در  پیش می آید این است که چرا دولت افغانستان و حامیان بین المللی آن خواست های میلیونها قربانی را نادیده گرفته و عملا آنان را از روند صلح و ادغام سازی حذف نموده اند؟ این امر نه تنها صلح عادلانه را برای جامعه به ارمغان نمی آورد بلکه با قربانی کردن عدالت، باعث بی اعتمادی روزافزون مردم از دولتمردان و حامیان آنها  نیز می شود. ­

ادامه مطلب...
 
استقبال و خوشی پاکستان از خروج ناتو از افغانستان !

سیداکرام الدین " طاهری"

استقبال و خوشی پاکستان

از خروج ناتو از افغانستان !

اول دسامبر ۲۰۱۰

سید اکرام الدین " طاهری"
سید اکرام الدین " طاهری"
نشست اعضای ناتو که در شهر لیسبون کشور پرتگال بتاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۰ دایر گردید ، کشور های عضو ناتو توافق کردند نیروهای خود را به شکل تدریجی از افغانستان خارج سازند که این یک خبری خوشی برای سیاست مداران پاکستانی بود  حتی گفته میشود این تصمیم اعضای ناتو خیلی مورد استقبال دستگاه استخباراتی پاکستانی که از بدو تأسیس تا فعلاً دست بالای در خرابی های کشور مان دارد ، قرار گرفت. چون پاکستان بصورت ظاهر خود را یکی از متحدان غربی علیه دهشت افگنی جلوه میدهد و در باطن حمایت گر اصلی گروه های دهشت افگن در داخل افغانستان میباشد. بطور مثال امریکا در چند سال اخیر هر چه فشار را بالای پاکستان زیاد ساخت تا دست از حمایت دهشت افگنان در افغانستان بخصوص شبکه متحجر حقانی دست بردارد ، در ظاهر چنین وانمود کرد که پاکستان متعهد به مبارزه علیه هر گروه دهشت افگن است  ولی در خفیه همه تدارکات مالی و تسلیحاتی را برای آنها تهیه میکند. کمک های مالی زیادی برای گروه های دهشت افگن در کشور های عربی جمع آوری شده و به پاکستان فرستاده میشود ؛ دستگاه استخباراتی پاکستان یک قسمتی از پول ها را در اختیار گروه حقانی و دیگر دهشت افگنان قرار میدهد.
ادامه مطلب...
 
دیموکراسی بدون حاکمیت قانون مردود است!

دوکـتــور صـلاح الــدیـن  ســعـیـدی «  سـعـیــد افـغـانــی »

از شورای علمی مرکز مطالعات سـتراتـیـژیـــک افـــغـــان

دیموکراسی

بدون حاکمیت قانون مردود است!

۲۴ - ۱۱ - ۲۰۱۰  

دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
ملت درد  کشیدﮤ  افغان ومردم ما دربیشتر از سه  دهــﮥ اخیر عملا و عمدتا خواسته و ناخواسته برای اهداف، آرزوها  و تحقق برنامه های  دور و نزدیک دیگران،  تحت نام های مقدس دفاع از وطن و عقیدﮤ مقدس؛ قربانی دادند.

معارک سیستم  سرمایداری و سوسیالیستی ـ کمونیستی، معارک امریکا  و شوروی وقت  و جانـشـیـنان آن، معـارک پاکستان و هند ، معارک و اختلافات حکومات  کشور های سنی عربی  و ایران  با اندیشته های شیعه و....   برای ما، تـبـاه  کننده، کُشنده و خانه سوز  بود.  نیست خانه و خانواده ای  که درین راه  به شکل از اشکالی قربانی نه  داده  باشد و یا  درد و رنج جبران ناپذیری  را در این عرصه، نکشیده باشد.

زمانی آن رسیده تا با تعقل و منطق،  همه با هم  بدون تعلقات واولویت های  محدود شخصی  به منافع  وطنی و مردمی خویش اولیت داده و  زمینه های تفاهم، مصلحت و حس خیر  را تقویت نموده و دریک جرگه و پلاتفورم نجات با هم کار مشترک نجات و  رهائی را درپیش گیریم.

ادامه مطلب...
 
والصلح خیر

بسم الله الرحمن الرحیم

والصلح خیر

لیکونکی همیار قریشی

نیټه  : ۱۵-  ۸ - ۱۳۸۹هـ  ش

نشر  نیټه  :   ۱۹ ـ  ۸ - ۱۳۸۹ - ۱۰ نوامبر ۲۰۱۰

    په نړی کی سوله د پرمختگ لپاره یواځنی د نیکمرغی لاره ده او ټول انسانان په سوله کی د پت او عزت ژوند غواړی . دیوی ټولنی با ارزښته او مهمه غوښتنه په چار پیریال کی د سولی او صمیمت نه په ډکه فضاکی ژوند کول دی .
په ټوله نړی کی د سوله ، صمیمت ، ورورگلوی ، استقلال ، بی توپیره ژونداو بالاخره سوله په ټولنه کی یوالی او په خپل منځ کی ښه دوستی مینی او محبت او خوشحاله فضا رامنځ ته کوی او د جنگونو او دوطن د ورانی د خاوری دبربادی څخه ډډه کول او د ورور وژنی نه ځان ساتل دا ټول د سولی معناده جنگ کول ، هیواد ورانول ، ورور وژنه ، دخاوری بربادی او په خپل منځ کی نفاق داټول د هر انسان د ژوند ارزښتونه له لاسه ورکوی . 
ادامه مطلب...
 
کای ایده: کرزی برای ریاست جمهوری مناسب نیست

کای ایده: کرزی برای ریاست

 جمهوری مناسب نیست

برگردان به فارسی از: رحیم الله جرمی
 
ناروی ۶ / ۱۱ / ۲۰۱۰ 

رحیم الله جرمی
رحیم الله جرمی
ایده کرزی را شخص بی ثبات، بدخوی، دمدمی مزاج و متاثر از اندیشه های سوء ظن توصیف میکند

کای ایده، فرستاده ی ویژه ی گذشته ی سازمان ملل متحد برای افغانستان، می گوید که حامد کرزی برای ریاست جمهوری افغانستان یک شخص مناسب نیست و علاوه می کند که وی حتی برای تلاش های ایالات متحده ی امریکا و ناتو نیز ارجی نمی گذارد.
 
آژانس خبر رسانی ناروی « NTB » در نشرات روز های اخیر خود مطلبی را در این مورد به نشر رسانیده است که برگردان فارسی آن را می خوانید.

کای ایده: کرزی کدام پایگاه قدرت وسیع در جامعه ی افغانستان  ندارد. عکس از آپی/ سکانپکس
کای ایده: کرزی کدام پایگاه قدرت وسیع در جامعه ی افغانستان ندارد. عکس از آپی/ سکانپکس
کای ایده در کتاب تازه  خود که به نام « بازی بزرگ در باره ی افغانستان» نام دارد ، می نویسد که استراتیژی ایالات متحده ی امریکا تحت تاثیر تفکرات نظامی بوده محکوم به شکست می باشد. 

ادامه مطلب...
 
مکثی بر مصوبات جلسه ای مؤرخ ۲/ ۱۱/ ۲۰۱۰ حکومت افغانستا

دوکتورصلاح الدین سعیدی - سعید افغانی

از مرکز مطالعات سـتراتــیـــژیک افـغـان

مکثی بر مصوبات جلسه ای

مؤرخ ۲/ ۱۱/ ۲۰۱۰ حکومت افغانستان

۳ / ۱۱ / ۲۰۱۰ 

دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
دولت دارای سه قوه یعنی قوﮤ قضایه، مقننه و اجرائیه (حکومت) است. راز موفقیت دولت داری خوب درنظام دیموکراتیک و مردمی برعلاوﮤ دیګر در موجودیت  استقلال معین و جوابګویی معین و متوازن بین این سه قوه در برابر یکدیګرمیباشد.  اینکه در کشور ما این توازن  در عمل و حتی طبق قانون اساسی نافـذ به نفع قـوﮤ اجرائیه (حکومت) برهم خورده یک بحث دیګر است که درین جا نمی خواهم آنرا بازکنم.

اما اینکه حکومت افغانستان ماهوار جلسات خویش را دایر و بر موضوعات داغ کشور تصمیم میګیرد، قابل دقت و اهمیت است.  مسلما اهمیت آن درین است که این تصامیم به سرنوشت کشور و مردم ما تعلق ګرفته و  در ادامه ویا هم کوتاه شدن مدت تراژیدی کشور ومردم  ما تأثیر میکند.

Imageبلی کنترول از اجراء و عدم اجرای  تصامیم قبلی با عوامل آن واخذ تدابیر وتصامیم جدید جهت حل مسایل به صورت  علمی و عملی به نحویکه با حد اقل مصارف و حد اقل وقت ضروری به نتایج  مطلوب نائـل ګشت. بلی کنترول از اجرای تصامیم و فیصله و تطبیق قانون باید  پیګیر بود. 

ادامه مطلب...
 
توصیۀ یک دختر افغان

نوشته :  شغنان  « احــد زاده  »

توصیۀ یک دختر افغان
 
به گردانندگان سازمان ملل بمناسبت
 
شصت وپنجمین جلسۀ عمومی ملل متحد !
 
مورخ : ۲۷ ـ ۱۰ ـ ۲۰۱۰ میلادی

متآسفانه که باز هم سرطبیبان سیاست کشورهای جهان نتوانستند عامل اصلی ،کشنده وجهان سوزرا که مرگبارتر ازآفات سماوی جان  ملیونها انسان را تحت  نامهای مختلف  میگیرد تشخیص دهند  و در پی چاره  و  علاج  آن  بر آیند.

بحیث یک دختر افغان ؛  نمونۀ  این  مصیبت را که به پوست ، استخوان  و جان  خود  احساس  کردم  وهنوز این درد را داریم  بحیث واحد  قیاس رنج  و درد وعامل مصیبت  به شما یاد آورمیشوم .

امریکا بخاطراهداف خود بعد از سه سال مبارزۀ قهرمانانۀ مجاهدان واقعی افغانستان از طریق  دفاع از حق مشروع وخواست بر حق ملت افغان به فکرتائید، پشتبانی وانتقام  جوئی  از شوروی  برآمد.

ادامه مطلب...
 
ازدیاد معاش : محو فساد

محمدیوسف(جلال)

Image 

۲۱ - اکتوبر ۲۰۱۰

محمد یوسف جلال
محمد یوسف جلال
فعالیت وحیات کارمندان وکارکنان دولتی وابسته به دستگاه دولت بوده وامرارمناسب معیشت شان نیزازطریق دولت بائیست صورت گیرد. درکلیه جوامع زندگی وابسته دولت تأمین وبیمه است.

درکشور ما نیز درسالیان قبل برای کارکنان دولت حقوق نسبتآ مناسب مدنظربود وهر کس آرزوی خدمت در دولت را مینمود تا باشد که ازاین طریق زندگی آبرومندانه ، داشته باشد. جنگ های سالیان اخیر، سیستم تشکل یافته نیم بند را، ازهم پاشید ومصیبت های گوناگونی را دامنگیر جامعه ساخت که یکی ازین مصایب سطح پائین حقوق وامتیازات کارکنان دولت است.

واضح است که هم اکنون معاش کارکنان دولتی به مقایسه مایحتاج و ضروریات زندگی شان درسطح پائین قراردارد ونمیتواند احتیاج روزمره شانرا تکافو نماید ، مسئولین مالی کشور تمویل مصارف را از طریق دونرها عنوان مینماید ، همه خواهان افزایش معاش اند. در نوشتارکنونی مسئله را از دیدگاه اینکه موظف خدمات عامه خودش چه اندازه میتواند درین پروسه سهیم گردد ، به بررسی میگیریم.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعد > پایان >>

صفحه 191 - 200 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer