.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
بخش پنجم بحران مشروعیت نظام سیاسی افغانستان
 
بحران مشروعیت

نظام سیاسی افغانستان 

بخش پنجم  

نویسنده : عزیز احمد بارز پژوهشگر حقوق وعلوم سیاسی
 
تاریخ نشرشنبه ۱۱ جدی ۱۳۸۹ -  اول جنوری ۲۰۱۰م

عزیز احمد بارز
عزیز احمد بارز
در بخش های اول الی چهارم این بحث در مورد پارلمان -حکومت -دادگاه عالی وانتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ پرداخته شده است.

 افغانستان بعد از ۲۰۰۱ تا اکنون به حمایت جامعه جهانی در عرصه های بازسازی-معارف وازادی بیان پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است اما بنا  برناکارایی  وبی کفایتی مسوولان حکومت امنیت وثبات که ضرورت مهم  وحیاتی محسوب میگردد  گمشده است تاهنوز قوام نیافته است .وهر روز مخالفین مسلح دولت کنترول شان را در افغانستان گسترش میدهند همه این موارد  رابطه مستقیم داردبر بر ضعف اداره -فساد بی سابقه اداری -نداشتن تیم متخصص - قانون ستیزی مجریان قانون -بی عدالتی کسترده -کابینه های  ایتلافی  ونا کار امد بر اساس منافع  اقتصادی وقومی  ورهبری ناتوان وضعیف حکومت کنونی.

ادامه مطلب...
 
بخش چهارم بحران مشروعیت نظام سیاسی افغانستان

بحران مشروعیت

نظام سیاسی افغانستان 

بخش چهارم

انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸
 
عزیز احمد بارز پژوهشگر حقوق وعلوم سیاسی

تاریخ نشرجمعه ۱۰ جدی ۱۳۸۹ -  ۳۱ دسامبر۲۰۱۰م

عزیز احمد بارز
عزیز احمد بارز
مقدمه:

مشروعیت یکی از مفاهیم اساسی علم حقوق و سیاست میباشد که درک و فهم آن نیازمند دقت وافر است. زیرا تمامی اجزاء نظام سیاسی از آن الهام میپذیرند. مشروعیت ماهیت ادعای حاکم نسبت به قدرت تلقی میشود که با مشارکت مردم در قدرت سیاسی مشروعیت حقوقی کسب می نماید. سلطه و قدرت سیاسی برمبانینظریه خاصی استوار است که اگر آن مبانی در نظر گرفته نشود، قدرت سیاسی با عدم مشروعیت حقوقی روبرو میشود. ‌‌‌‌

هر ارگان سیاسی که دچار عدم مشروعیت شود بسیار نگران کننده است. زیرا عدم مشروعیت سیاسی آسیب های سیاسی زیادی را در پی خواهد داشت. قانونستیزیمجریان قانون ،خویشاوندگرایی ویا فاشیزم قومی ، گروه گرایی، دخالت نظامیان در امور سیاسی (کودتا)، فساد و ارتشاء و نفوذ منفی دولت در بازارو اقتصاد ، از جملهاینآسیبها میباشند. ‌‌

ادامه مطلب...
 
بخش سوم بحران مشروعیت نظام سیاسی افغانستان

بحران مشروعیت

نظام سیاسی افغانستان 

بخش سوم

دادگاه عالی

عزیز احمد بارز نویسنده وتحلیگر امور سیاسی (اول سبتمبر۲۰۰۹)

تاریخ نشر پنجشنبه ۹ جدی ۱۳۸۹ -  ۳۰ دسامبر۲۰۱۰

عزیز احمد بارز
عزیز احمد بارز
مشروعیت یکی از مفاهیم اساسی علم حقوق و سیاست میباشد که درک و فهم آن نیازمند دقت وافر است. زیرا تمامی اجزاء نظام سیاسی از آن الهام میپذیرند. مشروعیت ماهیت ادعای حاکم نسبت به قدرت تلقی میشود که با مشارکت مردم در قدرت سیاسی( انتخابات آزاد وعادلانه) مشروعیت حقوقی کسب می نماید. سلطهوقدرت سیاسی بر مبنای نظریه خاصی استوار است که اگر آن مبانی در نظر گرفته نشود، نظام سیاسی با عدم مشروعیت روبرو میشود. هر ارگان سیاسی کهدچارعدممشروعیت شود رو به زوال گردیده و عواقب ناگواری درپی دارد. زیرا عدم مشروعیت نظام سیاسی آسیب های سیاسی زیادی را در پی خواهد داشت. خویشاوندگراییوفاشیزم قومی ، گروه گرایی، دخالت نظامیان در امور سیاسی (کودتا)، عدم رعایت قانون از سوی حکام، عدم پایبندی به عدالت اجتماعی، فساد و ارتشاء ونفوذ گروههایاقتصادی در نظام سیاسی از جمله این آسیبها میباشند.

ادامه مطلب...
 
بخش دوم بحران مشروعیت نظام سیاسی افغانستان

بحران مشروعیت

نظام سیاسی افغانستان

بخش دوم

حکومت

نویسنده: عزیز احمد بارز ( ۱۳ جولای ۲۰۰۹ )

تاریخ نشر چهار شنبه ۸ جدی ۱۳۸۹ -  ۲۹ دسامبر۲۰۱۰

عزیز احمد بارز
عزیز احمد بارز
از آنجاییکه در قانون اساسی جدید افغانستان نوع اداره کشور(جمهوری اسلامی!) قید گردیده است بنا براین حکومت اسلامی باید اراده وتایید مردم را در بسیاری از امور همراه داشته باشد ومردم از حکومت راضی باشند وحمایت نمایند. در نتیجه، اراده مردم منبع قدرت و مشروعیت درهمه نظام های دموکراسی (مردم سالار) و اسلامی است.

حضور مردم در انتخابات ورای مردم به کاندید مورد نظر به زمامدار مشروعیت میدهد طبعا همه این پروسه را قانون باید پیشبین نموده باشد،پذیرش و تائید مشروعیت با مردم است و این امر احتمالاً زمانی تحقق مییابد که زمامداران به اصول برابری احترام گذاشته و به وعده های که مردم داده اند درست عمل نموده وقانون را رعایت ودر تطبیق آن عمل نماید نا رضایتی دومدار اکثریت مردم از نبودن امینت سراسری در افغانستان ویا زیر پا گذاشتن مواد قانون اساسی میتواند عوامل اصلی بحران مشروعیت نظام سیاسی به رهبری حامد کرزی باشد.

ادامه مطلب...
 
دیدگاه درمورد اعلامـیـﮥ مجمع فعالان سیاسی کشور

بسم الله الرحمن الرحیم

دیدگاه درمورد

اعلامـیـﮥ مجمع فعالان سیاسی کشور 

دوکتور صلاح الدین «  سعیدی ـ  سعید افغانی »
 
 مورخ :  ۲۹ ـ ۱۲ ـ ۲۰۱۰ میلادی

دوکـتــور صـلاح الــدیـن ســعـیـدی - سـعـیــد افـغـانــی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
برادران و خواهران  محترم السلام علیکم  و رحمه الله و برکاته اما بعد!

اعلامیه  مجمع فعالان  سیاسی منتقد  و حامیان  فرهنگ ملی  کشور را  که از طریق ایمیل  برایم  مواصلت  کرده  بود ،  به  تاریخ ۲۵ - ۱۲ - ۲۰۱۰  مطالعه  کردم.

اعلامیه ها و حرکات سیاسی  کشور از جمله  ودان وطن ، مجمع اجتماعی  تحقق و تفاهم ملی  افغانستان  آزاد  و .... را مطالعه  میداریم.  خدا حاضر  است  که با مطالعه برنامـﮥ  هر حرکت  و سازمان  خدمتگا ر  وطن  و مردم کشور ،  خوشی  زیادی بمن  دست میدهد.

بلی ؛ خوشی بخاطر اینکه در تفاوت به عدﮤ  که به سرنوشت  مردم و کشور بی تفاوت  شده اند،  عدﮤ زیادی دیگر هنوز هم  دل و دماغ شان  برای خدمت  به وطن  و مردم  میتپد،  کار و تلاش خیرخواهانه  دارند .

( من طریق سعی می آرم بجاء ــ  لیس للانسان الا ما سعی ).

 من در این  مقطع  صرف چند نکته‌‌ء التقاطی  حضور مبارک شما  نگاشته و دیدگاه های خویش را با  شما شریک میسازم.

ادامه مطلب...
 
بحران مشروعیت نظام سیاسی افغانستان

بحران مشروعیت

نظام سیاسی افغانستان

بخش اول

شوری ملی

نویسنده: عزیز احمد بارز ( ۲۰ جون ۲۰۰۹ )

تاریخ نشر سه شنبه ۷ جدی ۱۳۸۹ -  ۲۸ دسامبر ۲۰۱۰

عزیز احمد بارز
عزیز احمد بارز
بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی به کمک جامعه جهانی تحت ریاست حامدکرزی مردم به اینده خود در نظام سیاسی که پایه حقوقی ان بر اساس معیار های جهانی گذاشته شده بود امید وار بودند ،فکر میشد که افغانستان روزهای سیاه خود را پشت سر گذاشته وبه سوی جامعه قانون مدار که پایه های ان استوار بر اساس تفکیک قوای سه گانه دولت و ارزش های مردم سالاری وجامعه مدنی فعال است گذاشته شده وقانون اساسی دوباره در افغانستان نافذ وهمه از ان پیروی خواهند کرد که متاسفانه چنین نبود رئیس جمهور متهم به دستبرد وجعل قانون اساسی و ادامه غیر قانونی قدرت بعد ماه جوزای سال پنجم انتخابات است ، پارلمان در اثر دخالت های حکومت قسمیکه انتظار میرفت موفق نبود اما بعد از کودتای ثور مهم ترین قوه قانونگذار ونماینده مردم محسوب میشود وقوه قضائیه تحت تاثیر رئیس جمهور نتوانست از عدالت وحقوق شهروندان که اصلی ترین وظیفه این ارگان است حمایت کند در موارد ادارات تابع دادگاه عالی متهم است که افراد متهم به قاچاق مواد مخدر را بدون محاکمه ازاد نموده است. بویژه تمدید کار سه ماهه رئیس جمهور بر خلاف قانون اساسی کشور توسط دادگاه عالی وابسته بودن این ارگان را به حکومت افتابی ساخته واعتبار این ارگان در نزد مردم افغانستان کاهش بی سابقه یافته است.

ادامه مطلب...
 
نوعی از فساد اداری (! )

 Image

محمد یوسف جلال
محمد یوسف جلال
معمولآ فساد اداری به هرآن عملی اطلاق میگردد که جریان منظم وسیستماتیک اداری ادارات را به نحوی ازانحأ مختل ، متأثر ومتضرر سازد.

فساداداری انواع گوناگون دارد از اختلاس دارائی عامه گرفته تا نا وقت آمدن کارمند بالای وظیفه  ازتقرر فرد وابسته به شخص ویا گروه خاص گرفته تا سواستفاده از امکانات دست داشته اداری  از نادیده گرفتن قوانین ومقررات نافذه گرفته تا رویه نامناسب درمقابل مراجعین و....

درین نوشته به نوعی جدید فساد اداری تماس گرفته میشود وآن عبارت از شیوه ومراسم فاتحه داری کنونی است که به نحوی از انحأ سواستفاده از مقام اداری در آن ذیدخل ودرحال توسعه وگسترش است.

نباید انکار نمود که فاتحه داری ازجمله ئی مراسم دینی ومذهبی ما است باید آنرا سچه وپاک نگهداری نمائیم ازآن منحیث مراسم طلب مغفرت ودعأ به متوفی وابراز تسلیت به بازمانده گانش آنطوریکه اصول اسلامی پیشبینی نموده ، کار بگیریم ونبائیست آنرا به عنوان مراسم نمایشی   تبارز قدرت  مقام وموقف به مردم معرفی نموده وازاین طریق جرئـت عده ئی را ازاشتراک درین مراسم بدلیل اشتراک مقامات بلند پایه ، تشریفات ، تدابیر امنیتی  و....از آنها بگیریم.

ادامه مطلب...
 
گفتنی های برنوشتـﮥ (چکری) هنوز هم چکر میزند!

دوکتور صلاح الدین سعیدی

گفتنی های

برنوشتـﮥ (چکری) هنوز هم چکر میزند!

۲۱ - ۱۲ - ۲۰۱۰

دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
نوشتــﮥ لیکوال (مطابق به نوشتـﮥ خود شان - نویسنده) الف - سپید سنگ را تحت عنوان (چکری هنوز هم چکر میزند) بتاریخ ۲۱/۱۲/۲۰۱۰ درسایت وزین افغان جرمن آنلاین مطالعه کردم.

تلاش دارم تا خوانندﮤ خوب باشم و با خواندن مطالب در مورد کشور، وطن، مردم خویش و امر صلح  بیاموزم، راه و موضع روشن در رابطه به این مسایل داشته باشم. اما نکات چندی است که توجه من را به خود بیشتر جلب میدارد.

بلی باید گفت که در تفاوت به ادوار گذشتــﮥ جوامع بشری دنیا مدرن و امکانات قرن حاضر زمینـــﮥ تبع و نشر آنقدر مطالب وسیع  رامهیا کرده وآنقدر مطالب است که درمورد نوشت و یا خواند  که ما را مجبورمیسازد تا درنوشتن و خواندن مطالب انتخاب نموده و به اساس این انتخاب نوشت ویا هم خوانــد مطمینًا از خواندن و نوشتن مطالب آموزنده، معقول و بجاء لذت میـبریم، مستفید میشویم، ادای رسالت میکنیم  و از نوشته های مغرض متأثر شده و در موارد آنرا ضیاع وقت میدانیم. 

ادامه مطلب...
 
«اتحادیه های استادان و محصلان پوهنتون های افغانستان »

تبصره بر مقالۀ « اتحادیه های استادان

 و محصلان پوهنتون های افغانستان »

منتشره در سایت «نوای افغانستان»

  سید ولید صاعد

   پاریس ۱۹ دسامبر ۲۰۱۰

  در سپتامبر ۲۰۰۹ پدر دانشمندم دکتور سید هاشم صاعد کتابی را به نشر رسانیدند تحت عنوان «درنگی بر برخی دریافتها و رویداد های افغانستان در قرن بیستم» که در کتاب فوق الذکر ضمن موضوعاتی تازه و بکر دیگر ، بحثی هم پیرامون اتحادیه استادان و محصلان  صورت گرفته بود . از آن تاریخ به بعد یک تعداد هموطنان دیگر ما هم  به نشر مقالاتی ضد و نقیض که گاهی از پایگاه حزبی و سازمانی و زمانی هم بر بنای اندیشه های قوم پرستی  استوار بوده اند، در باره اتحادیه استادان  نشر گردیده است و از جمله سایتی بنام « نوای افغانستان » که  فقط  به نشر اخبار ، گرفته از این منبع و آن منبع ، می پردازد , چندی قبل مقالۀ را به نشر سپرده  بود تحت عنوان «اتحادیه های استادان و محصلان پوهنتون های افغانستان » . نویسنده این نوشته مانند مسؤولان و دست اندر کاران  سایت مذکور معلوم نیست و بنام مستعار آزادمنش به نشر اخبار و یگان مقاله می پردازند ،  ولی قسمیکه  حدس زده  می شود ، مقاله باید به صورت دسته جمعی از سوی آقای ناظری و آقای حبیب الرحمن و دیگر رفقای «راه سوم » شان به رشته تحریر درآمده باشد .
ادامه مطلب...
 
مکثی بر مصوبات جلسه ای مؤرخ ۱۴-۱۲-۲۰۱۰ حکومـت افغانستان

دوکتورصلاح الدین سعیدی - سعید افغانی۱۴ /۱۲ /۲۰۱۰       

مکثی بر مصوبات جلسه ای

مؤرخ ۱۴-۱۲-۲۰۱۰ حکومـت افغانستان

دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
معمول چنین است که خبر خوش خبر پنداشته نمی شود و ما معمولا همیشه بـــــر کمبودی ونواقص متمرکز ایم. ما انتقاد میکنیم و اکثرا راه بیرون رفت را پیشکش نمیداریم. این حالت عوامل مختلف موجه و غیر موجه دارد. اما من به این تأکید دارم که بهتراست نقد برای نقد نباشد و در پهلوی نقد راه حل ممکن و پرګمتیک نیز پیشکش شود. عدﮤ استدلال دارند که چون زمام امور را ندارند و سخن خیر هم ګوش شنوا ندارد  لذا پیشکش کردن راه حل هم ضیاع وقت خواهد بود.

به هرصورت به فهم من ناراضی بودن خوب اما این نارضایت نباید سبب ایجاد روحیــﮥ منفی و غیر مطلوب که مانع شور وشعف برای امر خیر ګردد - منجر شود. بلی  برای ایجاد، تشویق، ترغیب وتقویت روحیه، کار خیر و مثبت  باید با تمام امکانات دست داشته ای خویش  کار کرد.

درین ارتباط در دونوشته قبلی  خویش در مورد دوجلسه ګذشته شورای وزیران افغانستان به بخشی از کمبودی ها و نارسایی ها در اجندا و مصوبات جلسات نوبتی ماه دهم و یازدهم سال ۲۰۱۰ مطالب و دیدګاه های خویش و عده ای از همکاران خویش را با شما شریک ساخته بودم. 

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعد > پایان >>

صفحه 181 - 190 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer