.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
مسئولیت پذیری ؛ ضرورت جدی در کشور

مسئولیت پذیری ؛ ضرورت جدی در کشور

نویسنده : دکتور شهیر نثاری

دوشنبه ۴ دلو ۱۳۸۹ - ۲۴ جنوری ۲۰۱۱ 

دکتور شهیر نثاری
دکتور شهیر نثاری
یکی از راه حل های بنیادی اکثر چالش های موجود در کشور ، احیاء و ترویج فرهنگ مسئولیت پذیری است.

یکی از دوستانم  که در یکی از کشور های غربی زندگی میکند ، گفت :  « روزی حین  عبور از جاده یی در شهر ( در شهر کوچکی که زندگی میکند) موترم با زباله دانی که کنار جاده نصب شده بود، تصادف کرد. پیاده شده از نزدیک ظرف زباله دانی را مشاهده کردم. بلی ! بسیار اندکی خراشیده شده و کمی از جایش بیجا شده بود ، با اندکی حرکت دوباره سر جاشد ».

« آنطرف جاده متوجه شدم که خانم و آقای سالخورده یی دقیق متوجه صحنه هستند. خوب ، چون همه چیز درست بود، برگشتم به موتر و راه ام را گرفتم . همینکه حرکت کرده محل را ترک کردم در راه در فکر فرورفته با خود خود گفتم ، خوب بود دفتر نظم عامه را که در همان محل موقیعت دارد در جریان حادثه میگذاشتم , نشود  جریمه شوم!  بهر حال دلم آرام نگرفته , برگشتم . 

ادامه مطلب...
 
مشکل حسابدهی کمک های مصرف شده درافغانستان

مشکل حسابدهی

کمک های مصرف شده درافغانستان

نویسنده : دکتور شهیر نثاری

یکشنبه سوم دلو ۱۳۸۹ -۲۳ جنوری ۲۰۱۱ 

دکتور شهیر نثاری
دکتور شهیر نثاری
یکی از عوامل عمده هراس و خودداری نهاد های مصرف کننده از حسابدهی ،  عدم سرمایه گذاری بالای پروژه های زیربنایی و مصرف اکثر پول های کمک شده بالای پروژه های مصرفی غیر بنیادی و زودگذر است.

درچند سال اخیر همینکه حرف از حساب و حسابدهی پول های مصرف شده در افغانستان به میان میآید، چه در داخل کشور و چه در مجامع خارجی ، دولت افغانستان با اظهار اینکه بیشتر از ۸۰ در صد کمکها توسط نهاد های کمک کننده خارجی به مصرف رسیده، ادعا رفع مسئولیت نموده ، از زیر بار این معضل بزرگ به آسانی شانی خالی نموده و تمام مسئولیت را به نوعی متوجه نهاد های کمک کننده خارجی در راس آن آمریکا میسازد.

درین میان درست همین چند روز پیش خبری از گذارش نهاد بازرسی ویژه ایالات متحده امریکا از بازسازی  به نشر رسید که در آن گفته شده بود « امریکا نمی تواند برای میلیارد ها دالر مصرف شده در افغانستان حساب بدهد» .

ادامه مطلب...
 
عینک های سیاه ایرانی و دشمنان افغانستان

احمد طارق فیض

عینک های سیاه ایرانی

و دشمنان افغانستان

شنبه دوم دلو ۱۳۸۹ - ۲۲ جنوری ۲۰۱۱

همه هموطنان مان آگاه اند که بعد از اقدامات نابخردانه و خلاف موازین پذیرفته شده جهانی حکومت ایران در رابطه ای توقف قطار کالا های تجاری بخصوص تیل به افغانستان و بنا بر بالا رفتن و تقریبا یک و نیم چند شدن قیمت آن محصلین و استادان پوهنتون ها و عده دیگر از هموطنان گرامی مان در تقبیح اقدامات نابخردانه و دشمنانه حکومت ایران دست به تظاهرات صلح آمیز زدند همراه با شعار های اخوند شکن. حکومت ایران تا زمانی به تحریم و اقدام عجولانه و نابخردانه خویش دوام داد که صبر مردم و تجار افغان به پایان رسیده و داخل اقدام عملی بر ضد منافع کشور ایران در افغانستان شدند و هر گونه روابط تجاری را همراه کشور ایران مسدود نمودند.

ادامه مطلب...
 
میزان نیازمندی به تداوم حضورنیروهای خارجی درافغانستان

نویسنده: دکتور شهیرنثاری

میزان نیازمندی به تداوم حضور

نیروهای خارجی در افغانستان

جمعه اول دلو ۱۳۸۹ - ۲۱ جنوری ۲۰۱۱ 

دکتور شهیرنثاری
دکتور شهیرنثاری
دقیق همین تابستان گذشته  بود که یک هموطن جوان سرباز از من خواهش کرد تا اگر باشد کسی را بشناسم در یکی از موسسات غیر دولتی برایش کار بجویم .

وقتی از عاید ماهوارش پرسیدم ، از دریافت چیزی حدود هشتاد الی نود دالر در ماه برایم تعریف کرد. نسخهء پاره ویادداشت های صحی عضو فامیلش را از جیب بیرون کرد ( ارزش معاینات و تداوی حدود چهار ماه عاید ماهوارش) همینکه لب باز کرده از  مشکلات اجاره خانه و نان  و لباس فرزندانش تعریف میکرد ، یادم از سرو صدا ها و های وهوی  کشور های آمد که این روز ها  ازتلفات و هزینه های گزاف نیروهایشان در افغانستان به فریاد رسیده اند.

همین سوژه را بهانه گرفته خواستم نظرم را با شما عزیزان شریک سازم.

قابل ذکر است که من بیشتر جنبه های منابع بشری موضوع را به بحث گرفته ام.

از انجایکه بر همگان هویداست بعد از تحولات یازدهم سپتمبر و با روی کار آمدن حکومت موقت در افغانستان کوشش و تلاش نیروهای کشورهای خارجی در راه تامین نظم و امنیت در اکثر نقاط کشور بی اندازه مفید و موثر بوده است.

ادامه مطلب...
 
فراخوان
 
فراخوان
 
جمعه اول دلو ۱۳۸۹ - ۲۱ جنوری ۲۰۱۱ لندن 

 از هموطنان ارجمند مقیم بریتانیا  احترامانه دعوت بعمل می آید  تا در برنامه که برای باز گشایی دفتر  جدید انجمن که بتاریخ ۸ فبروری ۲۰۱۱ ساعت ۱۲ بعد از ظهر بر گزار میگردد لطف نموده شرکت نمایند .
بعد از مراسم گشایش مقر جدید انجمن توسط جووان روداک عضو پارلمان بریتانیا بحث جداگانه ی  روی عملکرد غیر قانونی حکومت کرزی نسبت به تعویق  انداختن گشایش پارلمان جدید افغانستان  صورت میگیرد و قطعنامه اعتراضیه بنمایندگی نهاد های مدنی و سازمان های اجتماعی مقیم
 اروپا عنوانی سازمان ملل و اتحادیه اروپا ارسال خواهد شد.

ادامه مطلب...
 
نگاهی به گفته های ملا عبدالسلام ضعیف

 

نگاهی به گفته های ملا عبدالسلام ضعیف

سفیر سابق رژیم طالبان در پاکستان!

سیداکرام الدین طاهری

چهار شنبه ۱۹ جنوری ۲۰۱۱  

سید اکرام الدین " طاهری"
سید اکرام الدین " طاهری "
پیش ازینکه در مورد صحبت های آقای ضعیف بتاریخی ۱۷ جنوری در برنامه (پرس و پال) تلویزیون طلوع چندی بنویسم ، خوب است که یک مقدار در مورد وی برای خواننده گان  روشنی دهم؛ تا مردم این خونخوار و نوکر را خوبتر و بهتر بشناسند.

ملا عبدالسلام ضعیف در رژیمی مستبد و فرهنگ ستیزی طالبان منحیث سفیر آن رژیم در پاکستان ایفای وظیفه مینمود و در پهلوی که سفیر بود، یکی از افراد قابل اعتماد آی اس آی دستگاه استخبارات کشور پاکستان هم بود. وی کسی بود که به شدت از اسامه بن لادن سردسته دهشت افگنان جهانی از طریق رسانه های پاکستانی دفاع نموده وی را مهمان و برادر خطاب میکرد.البته این صحبت ها را در اوایل حمله نیروهای امریکای به افغانستان مینمود و با بسیار بی شرمی عملکرد های  غیر انسانی و زشتی امارت به اصطلاح اسلامی  و اسامه بن لادن را توجیه قانونی میکرد.  بعد از شکستی امارتی طالبانی ، ملا ضعیف به کویته فرار کرد و آز آنجا میخواست خود را به ملا عمر در کندهار برساند که توسط نیروهای پاکستانی و استخبارات امریکا دستگیر و به گوانتانامو وبعد به یکی از پایگاه های امریکایی ها در خلیج فارس منتقل گردید و چندی بعد هم به علتی نامعلومی رها گردید.

ادامه مطلب...
 
فـریب و اغواء گری پاکستان درقبال کشور ما پیگیرانه دنبا

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعیدافغانی

فـریب و اغواء گری پاکستان

درقبال کشور ما پیگیرانه دنبال میشود!

۱۸ جنوری ۲۰۱۱

دوکـتــور صـلاح الــدیـن ســعـیـدی - سـعـیــد افـغـانــی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
میگویند درسیاسیت دوست و دشمن دایمی وجود ندارد. اساس سخن و مطلب و معیاردر مصالح ومنافع است.  اینکه کی با کی در کدام مراحل و در کدام موارد و چې چیزی منافع و مصالح مشترک دارد، تعیین کننده میـباشد. به فهم من این فورمول به ذات خویش کدام مشکل اساسی ندارد و قابل فهم نیز است. مشکل زمانی بروز میکند که این مصالح و منافع غیر انسانی باشند. بلی  اصل مصلحت و منفعت خوب و انسانی همان منفعت است که در منافات  به منفعت و مصلحت مشروع ثالث قرار نگیرد. مصلحت و منفعت شخص و یا مجموعــﮥ ثالت را تلف نه کند.  اینکه عزت، شرف و آبادی خویش را در بی عزتی، بی حرمتی و خرابی دیگری جستجو کنند ایجاد گر مشکل، غیرقابل قبول و غیر انسانی است.  

مسلم این است که مردم پاکستان و مردم منطقه در طول تاریخ با تمدن، فرهنگ وتاریخ مشترک درین خِطه زندگی کرده اند، کارنامه ها وتاریخ فرهنگی مشترک دارند. جدا کردن این افتخارات و دست آورد های خوب مشترک تقریبا ناممکن است. اما  روش و عمل کرد های دولتی  به نام پاکستان مانند غــدﮤ سرطانی که عمرش حتی  کمتر ازیک قرن است درتمام مدت موجودیت خویش مشکل افـزاء و مصیبت بار برای ملت خود، منطقه و امرصلح بوده و است. مردم ما درین راستا بیشتر از همه ضرردیده و قربانی داده  اند.
ادامه مطلب...
 
پاکستان ؛ و هوس شیطانی حاکمیت بلا منازع در افغانستان

سلیمان کبیر نوری

پاکستان ؛ و هوس شیطانی حاکمیت

بلا منازع در افغانستان

« قبایل آزاد پشتون» از تعبیر بریتانیایی

تا معنای پاکستانی

بخش دوم 

«جاهلیت قبل از اسلام قبایل آزاد پشتون »

برای دیدن ویدیو لطفآ بالای لینک زیر کلیک کنید 

http://www.youtube.com/watch?v=b9mHaA2rMoQ 

آیا «طالبان» یک جنبش مقاومت است!!!؟؟؟
 
سه شنبه ۲۸ جدی ۱۳۸۹ - ۱۸ جنوری ۲۰۱۱

سلیمان کبیر نوری
سلیمان کبیر نوری
برای  پژوهش،تصریح و توضیح این مطلب در آغاز ما به ارایه ی دو فکتور اساسی نیاز داریم: زیرا از یک جانب اکثریت عامه ی ما تا کنون نمیدانند که عامل این همه بلا ها و نگونبختی ایشان از کجا سر چشمه میگیرد؛ و از جانب دیگر این فاکت ها و اسناد نقاب ها و ماسک ها را از چهره های مغرضین، مزدوران، و بیماران به دور می اندازد و چهره های اصلی سیاه ایشان را برای هموطنان عزیز به نمایش میگذارد.

اول : آفریدگار اصلی طالبان

دوم : اینکه چرا ؟؟؟ روی کدام اهدافی؟ و چطور؟ کی ها؟ امروز این پدیده را بنام جنبش ملی!!!؟؟؟ مقاومت؟؟؟ یاد میکنند؟

فکتور اول:

 ببینیم که چگونه آقای احمد  رشید ژورنالیست به اصطلاح زبده ی پاکستانی که بیشترین وقت خویشرا صرف مساعی نگارش ها در مورد ظهور و فعالیت های طالبان کرده است و شهرت فریبنده اش را هم مرهون نوشته ها و گزارشاتش در مورد پدیده سیاه و مخوف طالبان میباشد، و بویژه موصوف با نشر کتابی بنام " طالبان" ( که برای جلب توجه ی خواننده بیشتر به یک رومان جالب مشابه  اش ساخته است)، پیشگامتر در  عرصه ی چگونگی شناسایی و پژوهش طالبان، در جهان  شناسانده شد.

ادامه مطلب...
 
پاکستان ؛ و هوس شیطانی حاکمیت بلا منازع در افغانستان

سلیمان کبیر نوری

پاکستان ؛ و هوس شیطانی حاکمیت

بلا منازع در افغانستان

« قبایل آزاد پشتون» از تعبیر بریتانیایی

تا معنای پاکستانی

دوشنبه ۲۷ جدی ۱۳۸۹ - ۱۷ جنوری ۲۰۱۱ 

  درینجا میخوانید:

- در نامه ی سر گشاده ی عنوانی باراک اوباما:

- تلاش مقامات پاکستان، در ایجاد یک حاکمیت قبیله سالار سیاه  و مطیع به خودشان. 

سلیمان کبیر نوری
سلیمان کبیر نوری
- افشای یک توطیه دیگر.

- طرح مؤثر افغانی صلح.

  هموطنان عزیز و گرانقدر!

طوریکه آگاهی دارید بتاریخ (۱۲سپتامبر۲۰۱۰) به قول سایت رادیو دویچه ویلی آلمان  تعدادي از مقام ها و پژوهشگران مراکز تحقیقات استراتژیک پاکستان در بحثي در مورد امنيت منطقه آسياي جنوبي" در شهر برلين آلمان، نکته هايي را که تاهنوز به صورت رسمي از سوي مقام هاي پاکستان مطرح نشده بود *، بيان کردند. پیامد های این نشست غرض آلود که کلا" تاکید بر مواضع استراتیژیک و اظهارات همیشگی جنرالان  بر حال و جنرالان متقاعد اما به مراتب مقتدر تر از جنرالان برحال استخبارات نظامی پاکستان ( آی اس آی) بود، منجمله  به ابتکار آقای احمد رشید ژورنالیست معلوم الحال پاکستانی سازمان یافته بود و چنانکه مفاد آن گویا طور ماهرانه طئ «نامه سرگشاده ای به اصطلاح متخصصان و کارشناسان امور جهان و منطقه !!»؛ عنوانی بارک اوباما در نشریه انگلیسی گاردین بازتاب یافت ؛ البته تحت عنوان « زمان مذاکره در افغانستان فرا رسیده است» و این درست در آستانه ی اعلام باز بینی استراتیژی امریکا در مورد افغانستان، بود.

ادامه مطلب...
 
آقای سفیر، ما و مردم ما را با مزدوران خاین تان اشتباه نگ

در پاسخ به بچه ترسانک های لمپنانه‌ی سفیر ایران در کابل

آقای سفیر، ما و مردم ما را
با مزدوران خاین تان اشتباه نگیرید!

یکشنبه ۲۶ جدی ۱۳۸۹ - ۱۶ جنوری ۲۰۱۱ 

"حزب همبستگی افغانستان" در محکومیت کشتار شماری از هموطنان معصوم ما به وسیله رژیم سفاک ایران، به تاریخ ٢٣ جدی تظاهراتی را در کابل به راه انداخت. حزب ما قبلا نیز طی اکسیون هایی به خاطر اعدام هموطنان ما در ایران صدایش را بلند کرده بود.

طبق رسم تمامی رژیم های ارتجاعی و ضدمردمی که برمخالفان برچسب های گوناگون میزنند،‌ جمهوری اسلامی نیز جنبش عظیم آزادیخواهانه مردم به جان آمده‌ی ایران را به هر اتهامی سخیف می آلاید. چند ماه قبل که حزب همبستگی به اعدام پناهجویان افغانستان و اعدام آزادیخواهان ایران توسط رژیم بیدادگر دست به تظاهرات زد، وزارت خارجه ایران با سبکسری بیمانندی آن را به "جندالله"، گروهی ارتجاعی تر از جمهوری اسلامی نسبت داد و اینبار فداحسین مالکی سفیر ایران در کابل، با لحنی فاشیستی و پرنخوت تظاهرکنندگان را "عوامل غربی" نامیده و گویی کابل هم جماران است، حتی خواهان "شناسایی و دستگیری" آنان گردید!

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعد > پایان >>

صفحه 161 - 170 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer