.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
ضمیمۀ شماره سوم ، در رابطه به ( فرأخوان ملی ) ! .

ضمیمۀ شماره سوم ، در رابطه به

( فرأخوان ملی ) ! .

شنبه ۳۰ دلو ۱۳۸۹ - ۱۹ فبروری ۲۰۱۱ 

هموطنان عزیز ! .

انجمن همبسته گی با مهاجران افغان در اروپا ، در طول دو هفته ای که گذشت ، با روحیۀ عالی و مصمم ، بخاطر تسریع و سازماندهی هر چه بهتر فراخوان ملی ، جلساتی را در داخل و خارج کشور، با تعدادی از متنفذین قومی ، دانشمندان و اهل خبره دایر نمود .

در نتیجه ، خوشبختانه باید گفت : فرأ خوان ملی از طرف بسیاری از انجمن ها ، بخصوص انجمن های افغانها ، در شهر های کسل و بن آلمان ، مورد تائید و پشتیبانی قرار گرفت .

     شایان ذکر است که ، محترم حاجی ویس الدین بارکزی ، یک تن از متنفذین قومی ، در ناحیۀ دوم و یازدهم شهر کابل ، نیز در رابطه به اهمیت فراخوان ، جلساتی با جمعی از علما و مو سفیدان داشتند ، که آنها هم ، از این حرکت ملی ، همبسته گی شانرا ابراز کرده و اضافه نموده اند که ، امید واریم ، جلو این حرکت ملی بدست اشخاص و افراد مغرض سپرده نشود . 

ادامه مطلب...
 
منازعه حقوقی حکومت ومجلس نمایندگان

منازعه حقوقی حکومت ومجلس نمایندگان

نویسنده: عزیز احمد بارز پژوهشگر حقوق وعلوم سیاسی

شنبه ۲۳ دلو ۱۳۸۹ - ۱۲ فبروری ۲۰۱۱ 

عزیز احمد بارز
عزیز احمد بارز
امروز ۲۳ دلو/ بهمن مجلس نمایندگان افغانستان به انحلال دادگاه ویژه بررسی انتخبات رای داد واز ریس جمهوری خواست تا این دادگاه را که مخالف قانون اساسی ایجاد شده است ملغی اعلان نماید حالا دعوی حقوقی مجلس نمایندگان وریاست جمهوری آغاز شد.

از بدوی تاسیس دادگاه ویژه در امور انتخابات این امر خیلی واضح بود که دادگاه ویژه قبل ازاینکه وجه حقوقی داشته باشد موقف وعملکرد سیاسی خواهد داشت که به خواست ریاست جمهوری ایجاد شده است  وحربه است در دست ریس جمهورکرزی غرض سرکوب مخافان سیاسی و واردن کردن تعداد از نمایندگان طرفدار وی به مجلس نمایندگان.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیهء انجمن همبسته گی با مهاجرین افغان در اروپا

اطلاعیهء انجمن همبسته گی با مهاجرین افغان در اروپا

در رابطه به فراخوان ملی

دوشنبه  ۱۸ دلو ۱۳۸۹ - ۷ فبروری ۲۰۱۱

هموطنان عزیز!
  چندی پیش انجمن همبسته گی  با مهاجران افغان دراروپا ، اولین پیام حرکت خدمت گزاران مردم را ، زیر نام فراخوان ملی به نشر رسانید. متن این فراخوان ، همزمان  بر علاوۀ سایت های  انترنیتی  و شخصیت های مسقل فرهنکی و سیاسی ، به تلویزیونهای آریانای افغانستان ، تلویزیون پیام افغان ، برنامه سازان سیاسی فرهنگی چون آقای عباسی، زن وحامعه زهره یوسف، پنجره اروپا، به تلویزیون  طلوع و شمشاد و تلویزیون آریانا در داخل افغانستان فرستاده شد. از جملۀ این بنگاه های نشراتی تنها و تنها تلویزیون آریانای افغانستان ، به  مسوؤلیت آقای نبیل مسکینیار، به پخش و نشر متن فراخوان ملی پرداختند و خود  نیز با آن اعلام همبسته گی نمودند.   همچنان بیشترین سایت های انترنیتی نیز  با نشر این فراخوان موضعگیری ملی خویش را به نمایش گذاشتند ، که مورد تقدیر اند.
ادامه مطلب...
 
وقتی تاریخ تکرارمیشود و زمین بهم میپیوندد

حمید عطا

وقتی تاریخ تکرارمیشود

و زمین  بهم میپیوندد

شنبه  ۵ فبروری ۲۰۱۱

اراده ندارم در فلسفه تاریخ و مفاهیم ان بپیچم ، اما میخواهم در وقایع تاریخی؛ در دو زمان و دو مکان مختلف از هم نگاهی داشته باشم . وقایعی که یکی از انهارا در این روزها  از پشت پرده های جهانمای موسوم به تلویزیون همچو میلیونها انسان دیگر بتماشا نشسته ام ، و دیگری را سالها قبل با تمام وجودم  با سر دست و پا همراهی میکردم.

شاید کمتر کسی باشد که از حوادثی که در کشور مصر و در میدانی موسوم به میدان تحریر ( آزادی) رخ میدهد خبرنباشد. توده های میلیونی مردم بدون اینکه توسط حزب ویا گروه معینی رهبری شوند به راه افتیده اند ودرمقابل یکی از رژیم های دیکتاتوری  که شاید هر چیزی در ان باشد بجز احترام بکرامت شهروند عادی غیر وابسته به حزب حاکم، همصدا شده اند :  "ما دیگر نمیخواهیم  تا حسنی مبارک و حزبش که با تزویر و تهدید حدود سی سال بر ما حکومت میکنند ما را زجر دهند... ".
ادامه مطلب...
 
جنگهای زیر پرده سیاست و نقش رسانه ها در این میان

جنگهای زیر پرده سیاست

و نقش رسانه ها در این میان

نوشتۀ خورشید از کابل - افغانستان

یکشنبه ۱۰ دلو ۱۳۸۹ - ۳۰ جنوری ۲۰۱۱

بعد از سقوط طالبان و به میان آمدن حکومت موقت، انتقالی و بعد هم دوره سلطنت اعلی حضرت سلطان عالم پناه حامد کرزی، افغاناستان تبدیل به بزرگترین میدان جنگ میان قدرت های جهانی و منطقوی گردید.

ده ها قدرت منطقوی و بین‌المللی برای رویارویی و مقابله با همدیگر و برای به دست آوردن امتیاز و جای پایی در افغانستان که به دلیل اهمیت استراتیژیک و جیوپولتیک آن در طول تاریخ  محل توجه تمام قدرت های جهانی و منطقوی بوده داخل افغانستان شده و برای خودشان رییس جهمور، وزیر، وکیل و قاضی استخدام کرده و دست به تشکیل حزب، سازمان، موسسه و اتحادیه زدند.

متاسفانه رسانه‌ها که همیشه و در هر کشوری بزرگترین و اساسی ترین رکن برقراری یک جامعه آزاد و دموکرات استند، از این جنگ و زد بندهای منطقوی در امان نمانده و حتی پیش از تاسیس شدن شان در دام یکی از این قدرت ها افتادند.

ادامه مطلب...
 
بازگشایی دومین دوره پارلمان افغانستان

بازگشایی دومین دوره پارلمان افغانستان

و داکتر رمضان بشردوست

نویسنده : علی جان محمدی ؛

پنجشنبه ۷ دلو ۱۳۸۹ - ۲۷ جنوری ۲۰۱۱ 

آقای داکتر رمضان بشردوست درسال ۱۳۸۸ از کاندیدان موفق وبه عنوان نفرسوم درعرصه انتخابات رياست جمهوري افغانستان شناخته شد. داکتر بشردوست اگرچه درظاهر نتوانست در سال گذشته پست رياست جمهوري اين كشور را كسب نمايد. اما درواقع توانست با حضور خويش مشكل واساسي ترين مسأله اي كه درافغانستان نهادينه شده بود، برروي آن خط بطلان بكشد. 

 
 ازراست به چپ :  داکتر بشردوست و استاد محمدی
ازراست به چپ : داکتر بشردوست و استاد محمدی
ناگفته پيداست كه متأسفانه مسأله اي تعصب قومی ونژاد گرايي، درافغانستان با انديشه تاريك طالبانيسم فشار زيادي برپيكره اي جامعه ما وارد ساخت وپيشنيه اي تاريخي اين مسأله هم برمي گردد حتي در زمان جاهليت عرب، چون درآن زمان قبيله گرايی وتفاخر وفخرفروشی به اوج رسيده بود، هرطايفه برسران وقبايل خود مباحات  می ورزيد ودرقبرستان مي رفتند به استخوان پوسيده ايي بي روح، ونشانه سنگ هاي مردگان خود برعليه يک ديگر امتيازطلبي مي كردند !
 

که در این مورد قرآن کریم ازآن ب خوبی سخن به میان آورده است: «أَلْهَئكُمُ التَّكاَثُرُ * حَتىَ‏ زُرْتمُ‏ُ الْمَقَابِرَ*»  (سوره تکاثر، آیات : ۱و ۲ )

ادامه مطلب...
 
کرزی با دل نا خواسته پارلمان را افتتاح کرد

کرزی با دل نا خواسته پارلمان را افتتاح کرد

عزیز احمد بارز

چهارشنبه ۶ دلو ۱۳۸۹ - ۲۶ جنوری ۲۰۱۱ 

عزیز احمد بارز
عزیز احمد بارز
امروز ششم دلو ۱۳۸۹ بعد از کشمکش های دور ودرازی حامد کرزی ریس جمهوری افغانستان مجلس نمایندگان را افتتاح کرد.

در مراسم اغاز به کار دومین پارلمان بعد از سقوط اداره ی طالبان علاوه از اعضای جدید مجلس نمایندگان- دو ثلث اعضای قبلی مجلس سنا - اپوزیسیون دولت - اعضای کابینه ودادگاه عالی -دپلومات های مقیم کابل ورهبران احزاب سیاسی شرکت نموده بودند.

کرزی چگونه حاضر شد بعد از چهار ماه پارلمان را افتتاح نماید؟ سوالی است که ذهن هر شهروند افغانستانی را بخود معطوف نموده است .کرزی وحلقه اییتلافی وی در ارگ از ترکیب پارلمان راضی نبودند وتلاش های زیاد صورت گرفت که نتایج پارلمان ملغی وانرا قبول ننمایند- دلایلی که ظاهرا به مطبوعات درز کرده که باعث نا راضی بودن ریس جمهورشده بود راه نیافتن تعدادی قابل ملاحظه ای از طر فداران وی و نمایندگان قوم پشتون در ولایت غزنی خوانده شده است علاوه بر این راه یا فتن تعداد از شخصیت های مخالف کرزی به پارلمان ( بهزاد- پدرام - منصور - داکتر مهدی ) دلیل مهمی محسوب میگردد برای دلهره ریس جمهور و تضعیف نقش حکومت در مجلس نمایندگان .

ادامه مطلب...
 
یاد داشت های مبرم در چهار موضوع!

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعید افغانی ۲۵ / ۱ / ۲۰۱۱

یاد داشت های مبرم در چهار موضوع!

تاریخ نشر چهارشنبه ۲۶ جنوری ۲۰۱۱

دوکـتــور صـلاح الــدیـن ســعـیـدی - سـعـیــد افـغـانــی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
خوانندﮤ معزز عنوان بالا درواقعیت عنوان نوشتــﮥ محترم عالم افتخار است که محتویات آنرا تمام سایت های افغانی و اذهان ما را درین روزها مصروف خویش ساخته. کما کان تلاش دارم تا کارهای را که مدت طولانی  روی دست دارم تکمیل و به کار های دیگری مصروف نه شوم ویا مختصر بنویسم  اما به آن قادر نمی شوم.

در موارد مجبورا  نظر و دید خویش را با شما شریک ساخته و ازین طریق برعلاوﮤ ادای رسالت ایمانی و وجدانی نموده وبرای خوانندﮤ معزز و هموطن خویش دیدگاه، الترناتیف و یا هم بخش دیگر از عین قضایا  را جهت انتخاب و قضاوت شان ارایه و پـیکش داشته باشم.  

در مورد یاد داشت های مبرم در چهار موضوع. نوشتـﮥ محترم محمد عالم افتخار:

۱ـ توطئهء ترور عبدالرزاق مامون ؛ و واکنش ها:

در مسایل جنائی و تحقیق و بازی های بزرگ سیاسی و استخباراتی سازماندهی حملات انتحاری،  دادن قربانی، سوء قصد ها و استفاده از سایر انواع وسایل و سازماندهی مسایل و دسایس  بی آبرو ساختن ها و ....  برای کسب و حفاظت  مصالح و منافع بزرگ بدون درنظر داشت برحق بودن و عدم برحق بودن آن مروج و آنقدر پیچیده و با ظرافت کار صورت میگیرد که در موارد زیاد ما را که این طرف پرده قرار داریم سر در گـــم  وگیچ میسازد.
ادامه مطلب...
 
چراعلماء متفق رأی وهمنظر نیستـند؟

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعید افغانی  ۲۵ / ۱ / ۲۰۱۱   

 چراعلماء متفق رأی وهمنظر نیستـند؟

تاریخ نشر چهارشنبه ۲۶ جنوری ۲۰۱۱

دوکـتــور صـلاح الــدیـن ســعـیـدی - سـعـیــد افـغـانــی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
خوانندﮤ معزز عنوان بالا درواقعیت عنوان نوشتــﮥ خانم مليحه ناياب منتشرﮤ سایت وزین وقابل افتخار افغان جرمن آنلاین( ۲۰/ ۱/ ۲۰۱۱ ) است كه توجه خاص من را مانند نوشته های دیگر جناب جلب کرد. به جاء بود درمورد هریک از نوشته های شان مطلب مستقل نوشته ودید گاه های خویش را  تقدیم خوانندﮤ معـزز مینمودم اما وقت یاری نه کرد.  بلی  تلاش دارم تا کارهای را که مدت طولانی  روی دست دارم تکمیل و به نوشتن دیگر مطالب نه پردازم. اما نمی شود که نمی شود. تلاش دارم نوشته های من مختصر و در حوصله ای خوانندﮤ امروزی شامل شود اما گمان میکنم به آن نیز موفق نمی شوم.

بلی هست مواردی که به اتکاء  بر اصل (الساکت عن الحق ملعـون - ساکت شونده و نه رسانندﮤ حق لعنت شده است.) مجبورا  نظر و دید خویش را با شما شریک ساخته و ازین طریق برعلاوﮤ ادای رسالت ایمانی و وجدانی برای خوانندﮤ معزز و هموطن خویش دیدگاه، الترناتیف و یا هم بخش دیگر از عین قضایا  را جهت انتخاب و قضاوت شان ارایه و پـیکش داشته باشم.

ادامه مطلب...
 
یاد داشت های مبرم در چهار موضوع

محمد عالم افتخار

یاد داشتهای مبرم در چهار موضوع

۱ـ توطئهء ترور عبدالرزاق مامون ؛ و واکنش ها            

۲ـ رمان « کوچهء ما»ی دکتور اکرم عثمان و جنجال مربوط

۳ـ « فراخوان ملی» و « فراخوان ملی و مدنی و تاریخی »

۴ـ واپسین تقلای قبیله سالاری منحط  و بازی های منحط تر

 دوشنبه ۴ دلو ۱۳۸۹ - ۲۴ جنوری ۲۰۱۱‍

محمد عالم افتخار
محمد عالم افتخار
به نام پاک و شریف مردمان نجیب افغانستان !

بنده متأسفانه وقت و بخت آنرا ندارم که پیرامون هر مسأله  و خبر و پیشامد روزانه  تبصره  و فضولی نمایم . اما استثناءً نمیتوان تأثر برداشت  و دم  نزد  و درد  کشید  و « وای » نگفت !

درین اواخر ؛ شاید از دیوید پتریئوس بود که پرسیدند ؛ به آینده خوشبین است یا بدبین ؟ پاسخ داد :

من نه خوشبین و نه بد بین ؛ بلکه واقعبین استم !

من طبعاً هم  برای جناب دیوید پتریئوس ، هم برای خود و هم برای شما عزیزان آرزوی چنین ستیژ در اندیشه  و عمل را  دارم . گرچه در حد  خود  اوپتیمیزم  و آرمانگرایی  و شور و اشتیاق مفرط  به آینده ؛ برای خوبی ها و زیبایی ها ، فضایل و کرامات ، روشنایی ها  و خرمی ها ، داد و عدل  و قسط  و برابر حقوقی  و برابر مقامی ... چیز بسیار نیک  و مطلوب  برای بشر  در مجموع  و برای هنرمندان  و کاشفان  و محققان  و مخترعان  و ژورنالیستان  و صنعتگران  و متشبثان کار های بزرگ در تولید نعمات مادی و ایجادیات معنوی است ؛ ولی  به همان تناسبی که ما به عرصهء عمل و پراتیک نزدیک  میباشیم ؛ واقعبینی ضروری تر و حیاتی تر میگردد .

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعد > پایان >>

صفحه 151 - 160 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer