.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سیاسی
از حقایق پرده پوشی تا بکی ؟!!!

قیوم بشیر

ملبورن - استرالیا

ششم سپتامبر ۲۰۱۱

از حقایق پرده پوشی تا بکی ؟!!!

تاریخ نشر چهار شنبه ۱۶ سنبله ۱۳۹۰ - هفتم سپتامبر ۲۰۱۱ 

قیوم بشیر
قیوم بشیر
اخیرآ شبکهء خبر تلویزیون دولتی ایران گفتگویی  داشت با محترم فضل الرحمن اوریا ژورنالیست شناخته شده و کارشناس مسایل سیاسی در افغانستان و منطقه که بصورت زنده از آن تلویزیون پخش شد. اما نکتهء مورد بحث  و تآمل برخورد ناشایست  مجری تلویزیون است که پس از تقریبآ دو دقیقه از آغاز مصاحبه  در حالیکه با سخنان سرتاسر نیش دار و در عین حال واقعی آقای اوریا مواجه میشود و باوجود اینکه  هنوز سخنان آقای اوریا خاتمه نپذیرفته بود با کمال پررویی و برخلاف تمام پرنسیب های  خبرنگاری اقدام به سانسور و قطع سخنان ایشان نموده و به این گفتگو خاتمه می بخشد. و با این اقدام شنیع و غیر اخلاقی نه تنها به شخص کارشناس توهین می نماید ، بلکه به موقف خود و همچنین آبروی نظام جمهوری اسلامی ایران لطمه می زند ، زیرا با این عمل خویش به جامعهء بین المللی ثابت ساخت که حتی خبرنگاران در جو نامساعد سیاسی اجتماعی بسر می برند که ناگزیر اند جهت خوشنودی اربابان زر و زور پا روی همه ارزش های انسانی بگذارند.

بد نیست قسمت هایی از این گفتگو را به خوانش بگیریم :

Image 

ادامه مطلب...
 
پیام تبریکی بمناسبت عید فطر

پیام تبریکی بمناسبت عید فطر

 تاریخ نشر سه شنبه هشتم سنبله ۱۳۹۰ - ۳۰ آگست ۲۰۱۱

انجمن حقوقدانان افغان دراروپا بمناسبت حلول عید سعید رمضان بهترین مراتب تهنیت وتبریکات خویش را به همه مسلمانان جهان بالخصوص مردم افغانستان منجمله حقوقدانان واعضای انجمن تقدیم میدارد.

 مردم باصبرواستقامت افغان امسال ماه مبارک رمضان رادرحال سپری وبه استقبال ایام عید میروندکه متاسفانه افغانستان کماکان درمحضرمداخلات گسترده پاکستان ودسایس ایران قرارداشته وسیاستهای کجداروپرابهام امریکا وانگلیس باعث تشدید قتل وکشتار مردم بیگناه وبیدفاع ما میگردد.کشتاراهالی ملکی بالاثر جنایات سازمان یافته انتحاری وبمبگذاری حالت دهشت ووحشت را درکشور مستولی نموده وهیچ کس خود را مصئون نمیداند و مصئونیت تمام افراد را به مخاطره انداخته است.دولت طرازمافیائی وجهادی ـ طالبی غیرمشروع وغیرملی که روز تاروز درکام بحران مشروعیت غرق گردیده،فقدان حاکمیت ملی ونبود حاکمیت قانون خطرات جدی را در برابر هست وبود افغانستان مطرح ساخته.

ادامه مطلب...
 
زند گینامه ی دلچسپ و الهامبخش

زند گینامه ی دلچسپ و الهامبخش

محمد عالم افتخار

سلیمان کبیر نوری

تاریخ نشر دوشنبه هفتم سنبله ۱۳۹۰ - ۲۹ آگست ۲۰۱۱

سلیمان کبیر نوری
سلیمان کبیر نوری
با یار قدیم، دوست عزیز و شفیق، صاحبنظر در امور و مسایل سیاسی کشور محترم سرور نیماد که  فرسخ ها دور از بلاد ِ دگری به دیدنم قدم رنجه کرده بود ؛ درد دل  داشتیم. هان ! ما که چه درد دل داریم؟ درد دل همه ی مان مشترک است. آن درد همانا درد وطن، مردم و بشریت است.

بعد ازینکه ساعاتی در مورد آثار گرانبار محترم عالم افتخار بحث هایی صورت گرفت، اتفاقا گوشی تلفون را برداشتم تا خبری از دوست عزیز دیگرمان بگیرم. دوست عزیز تحلیلگر خوب مسایل سیاسی؛ محترم دوکتور جهش بودند. با آقای جهش بازهم بعد از بحث روی مسایل داغ روز،  سخن در مورد اندیشه پردازمبتکر، اندیشمند و تحلیلگر نخبه ی کشور محترم محمد عالم افتخار آغاز شد. من که متاسفانه هیچگاهی چانس معرفت را از نزدیک با عالم افتخار نداشته ام ؛ و معرفتم فقط از طریق نوشته ها و آثار شان بوده و به آن خلاصه میشود؛ اما دوکتور جهش با آقای عالم افتخار روابط پارینه داشته و سالیانی زیاد در همسایگی باهم  میزیسته اند
ادامه مطلب...
 
با کسب استقلال، وحدت و یکپارچگی افغانستان را حفظ کنیم !

با کسب استقلال، وحدت و یکپارچگی

افغانستان را حفظ کنیم !

 Image

هموطن!

 اجداد من و تو نود و دوسال قبل از امروز در ۲۸ اسد ۱۲۹۸ با قیام سرتاسری و نثار نمودن جان شان استعمار انگلیس را که لقب سلطان جهان را به سینه می کوفت تکه و پاره کردند و پرچم استقلال و آزادی را بر آسمان کشور در اهتزاز درآوردند. اگر چه دوره شگوفایی جنبش مشروطه خواهی کشور هرچند کوتاه و با کمبودها همراه بود، اما روزنه ای بود به سوی سعادت و آزاد زیستن که با دسایس گوناگون داخلی و خارجی مواجه شد و درهم شکست و آرزوهای زنده یاد شاه امان اله، محمود طرزی، محمد ولی خان دروازی و یارانش که جز استقلال، آزادی، پیشرفت  و تعالی ملت افغانستان نبود به خاک وخون یکسان شد.

ادامه مطلب...
 
مکثی بر نوشتۀ دوم: نمی دانم کرزی

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعیدافغانی 

 مکثی بر نوشتۀ دوم: نمی دانم کرزی

با کې میخواهد صلح و مذاکره کند؟

۱۱ - ۸ - ۲۰۱۱ 

 تاریخ نشر سه شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۰ - ۱۶ آگست ۲۰۱۱

دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
نوشتـۀ جناب محترم هاشم انوری را تحث عنوان «ممنون از مکث دوکتور صلاح الدین سعیدی -سعید افغانی بالای نوشتۀ - نمی دانم کرزی با کی میخواهد صلح و مذاکره کند؟ » بتاریخ ۹/ ۸/ ۲۰۱۱ در سایت وزین افغان جرمن آنلاین با دقت تمام مطالعه کردم. مسرت دارم که بحث برای بحث و تذکر  برای تذکر ولفاظی نیست بلکه  بحث وتذکر برای راه یابی و افهام و تفهیم دقیق و ارایه استدلال بر موضوع است. مسرت دارم که تمرکز بحث  بالای اصل مسایل مطروحه است تا جهت  دادن آن به مسایل  جانبی،  شخصی و غیر ضروری.

ادامه مطلب...
 
فهم من از فرمان رئیس جمهور

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعید افغانی

فهم من از فرمان رئیس جمهورمبنی بر

ارجاع حکم محکمه به کمیسیون انتخابات

 ۱۵ - ۸ - ۲۰۱۱ 

تاریخ نشر سه شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۰ - ۱۶ آگست ۲۰۱۱

دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
آنچه در وطن میګذرد هیچ هموطن با احساس را آرام ګذاشته نمی تواند. بررسی عوامل دیروز و امروز آن، عوامل خارجی و داخلی آن وتمام مسایل و از جمله مناقشات بر سر انتخابات پارلمانی در افغانستان بحث عریض و طویل را ایجاب میکند.

تأمین عدالت مطلق درین جهان بشری ناممکن است. آنچه انسان امروز دراختیار دارد و به صورت نسبی و احسن تأمین عدالت کرده میتواند بکار ګیری وسیلۀ جز ګذاشتن اسناد وشواهد مشروع قانونی در ترازوی عدالت راه دیګری نسبتا عادلانه تروجود ندارد. یعنی اګر درین راستا جانب حق امکانات کافی و لازم به خرچ نداد و یا بخرچ داده نتوانست و جانب ناحق با نیرنګ و حقه بازی شواهد فریبندۀ به ترازوی عدالت ګذاشت، محکمه وقاضی مکلف است به اساس همان اسناد وشواهد مشروع که به پیشګاه محکمه ارایه وتقدیم میشوند قضاوت و حکم خویش را مستند سازد. حتی قاضی حق ندارد به فکر و استنباط شخصی خویش یا مستند به معلومات  خارج از محکمه استناد و اصدار حکم نماید. به همین دلیل  سمبول ملکۀ عدالت که خانم بلند بالابا چشمان بسته و ترازوی عدالت در دست تمثیل شده ګویندۀ این توضیح من است. به یقین ګفته میتوانم که محکمۀ اخیرخاص استئناف در مورد نتایج انتخابات درافغانستان  نیز ازین اصل وقاعده مستثنی باشد ویا هم بوده نمی تواند.
ادامه مطلب...
 
مکثی بر نوشتۀ نمی دانم کرزی با کې میخواهد صلح و مذاکره

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعیدافغانی

مکثی بر نوشتۀ نمی دانم کرزی با کې میخواهد صلح و مذاکره کند؟

 ۸ - ۸ - ۲۰۱۱ 

دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
نوشتـۀ جناب محترم هاشم انوری را تحث عنوان فوق بتاریخ ۸ - ۸ - ۲۰۱۱  در سایت وزین افغان جرمن آنلاین ناشرواقعی و رسالتمند  افکار و اندیشهای افغانان با دقت تمام مطالعه کردم. مطالب متذکره دیدګاه و بخشی از حقایق از جامعه ماست که از نظر جناب شان به خواننده پیش کش شده که امید مسؤولین امور افغانی نیز آنرا بخوانند و تعمق کنند. حاکمیت بداند که: دانی که برنګین سلیمان چه نقش بود- بر زر نوشته بود که این هم میګذرد. حاکمیت باید بداند که حکومات و جبروت های ګذشته و این هم خواهد ګذشت. نباید روش معمول قبلی را درپیش ګرفت که میګویند: (ٳگـنورش کُـن!) اهمیت اش نه تی!
ادامه مطلب...
 
بحران مشروعیت نظام سیاسی افغانستان

بحران مشروعیت نظام سیاسی افغانستان


قسمت ششم


عزیز احمد بارز / پژوهشگر حقوق وعلوم سیاسی

انتخابات پارلمانی سال۱۳۸۸

  تاریخ نشر دوشنبه ۱۷ اسد ۱۳۹۰ - ۸ آگست ۲۰۱۱

مقدمه :

عزیز احمد بارز
عزیز احمد بارز
انتخابات به شکل امروزی برای اولین بار در ۵ جولای سال ۱۹۴۵ در انگلستان  دایر گردید ؛ نتایج انتخابات  دربعضی نهاد ها تا ۱۲ جولای ۱۹۴۵ به تاخیرFout! De hyperlinkverwijzing is ongeldig. افتاد و حزب کارگربا   بدست آوردن ۶۰۳ کرسی برنده این انتخابات بود بدین ترتیب بریتانیا با داشتن این ریکارد اولین برگزار کننده انتخابات که مهم ترین رکن دموکراسی محسوب میگردد در جهان میباشد. انتخابات جریانی رسمی است که هر گام آن از پیش  تو سط قانون تعیین شده می باشد. انتخابات  راه را برای تصمیم گیری مردم یا بخشی از مردم است که شخص یا اشخاصی را برای مقام، پست یا مسولیتی ؛ برای مدتی معلوم با استعمال رای خود به صندوق‌های انتخاباتی  برمی گزینند.

 Fout! De hyperlinkverwijzing is ongeldig. هدف اصلی از انتخابات  سهم گرفتن در پروسه سیاسی است که مولود نظام مردم سالار میباشد انتخابات جهت اشتراک و تمثیل اراده عمومی از مجری استعمال رای  وگزینش نمایندگان مردم بهترین گزینه می‌باشد که به آن دموکراسی نمایندگی ‫(۳ ‫ ) می گویند.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه هیات اجرائیه انجمن حقوقدانان افغان دراروپا

اطلاعیه  

هیات اجرائیه انجمن حقوقدانان افغان دراروپا

تاریخ نشر دوشنبه ۱۷ اسد ۱۳۹۰ - ۸ آگست ۲۰۱۱ 

هیات اجرائیه بامسرت وافتخاربه اطلاع اعضای انجمن،هممسلکان گرامی وهموطنان عزیز میرساند که انجمن ما سرانجام دردفتر مربوطء کشورشاهی هالند ازتاریخ ۲۵ جولای سال روان بحیث یک سازمان اجتماعی ـ مسلکی وغیرانتفاعی درمقیاس اتحاد اروپا ثبت گردید واعتبار ازهمین تاریخ منحیث یک شخصیت حقوقی تبارز ودراختیار وخدمت شما قراردارد.

ادامه مطلب...
 
خطاب به آنهائیکه مصالحۀ سیاسی را نمی پذیرند

دوکتور صلاح الدین سعیدی - سعید افغانی

۱۶ - ۷ - ۲۰۱۱

خطاب به آنهائیکه مصالحۀ سیاسی را نمی پذیرند

و به تعریف رسمی دشمن تأکید دارند!

تاریخ نشر دوشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۰ - ۱۸ جولای ۲۰۱۱ 

دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی - سعید افغانی
اصل قبول شده است تازمانیکه در ستیج سیاسی یک کشور ویک جامعه تمام نیرو های سیاسی  واقعی جامعه از طروق مجاری نورمال و مردمی حضور  نه یابند  درآن جامعه صلح دوامدار قایم نه خواهد شد.   

ضرورت به تأکید است که جزئیات،  حدود وثغور مطلب فوق و در مجموع هــرتعـریف و افاده باید دقیق و باید جامع و مانع باشد. تعریف جامع: یعنی در بـر گیرندۀ تمام مشخصات و مانع: تعــریف که سبب منع دخول مفاهیم دیگر درتعریف  معین گردند. دریـن رابطه ضرورت جدی است مازمانیکه مصالحۀ سیاسی میگوئیم باید دقت کنیم که آنرا نباید با معاملۀ سیاسی مبنی بر خیانت به اهداف مطروحۀ که به آن معتقـدیم و آنرا برای حل مسایل مطروحه درست میدانیم، خیانت به اهداف مشروع خویش، خیانت و گذشت از معتقدات و نسخه های خویش ، خیانت به وطن، عبور گذرا از ملت، درخدمت قرار گرفتن دشمن و جور آمد مؤقت به هرقیمت، توافق بر ســربریدن ها  به کارد تیز و یا کُند، توافق بـرمثلا محلات  بمب گذاری ها وبمباردمان ها و...نیست.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعد > پایان >>

صفحه 101 - 110 از 387
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer