.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
بیان حقایق
انرژی برق يکی ازحياتی ترين نيازهای انسان معاصراست

انرژی برق يکی ازحياتی ترين

 نيازهای انسان معاصراست

خلیل الله عالم ، متخصص برق

خلیل الله
خلیل الله
 ضرورت انرژی برق اصلی ترين و ضروری ترين عامل زيربنايی در ايجاد راهبرد وتوسعه صنايع دریک کشور میباشد.اگرسران یک کشور میخواهند که مردمان آن زندگي آبرومندانه داشته باشند دست گدایی به سویی دیگران درازنکنند و مردم جهان به چشم احترام به آن ها نگاه کند باید در تولید انرژی خود ، کم وبیش خود کفا باشد . یعنی اگربه گونۀ مثال ، یک کشور بیست درصد ازانرژی مورد نیازخود را تولید کند.به این معنا است که هشتاد در صد در تمامی عرصه ها ،نیاز به کمک دارد. انرژی و متخصص به اندازه مهم است که هر مشکل که دراین عرصه ها باشد به تمامی عرصه های دیگرسرایت میکند چی آن کشور صنعتی باشد یا هم زراعتی فرقی نمیکند البته آنچی که یک ملت را زنده نگاه میدارد  وجهان به چشم احترام به او  نگاه میكنند تواناهی های داخلی یک کشوراست نه وابسته گی های خارجی آن این یک آمری ثابت شده است .

ادامه مطلب...
 
خشونت بر زنان سبب ناهنجاری و بدبختی بیشتر در جامعه
نوشته:    سید احسان الدین طاهری

خشونت بر زنان سبب

ناهنجاری و بدبختی بیشتر در جامعه

بنام خدای پاک

سید احسان الدین طاهری
سید احسان الدین طاهری
سوره توبه، آیت ۷۱:

"... مردان و زنان با ايمان دوستان يكديگرند كه به كارهاى پسنديده وا مى‏دارند و از كارهاى ناپسند باز مى‏دارند و نماز را بر پا مى‏كنند و زكات مى‏دهند و از خدا و پيامبرش فرمان مى‏برند آنانند كه خدا به زودى مشمول رحمتشان قرار خواهد داد كه خدا توانا و حكيم است ..."

خشونت واژه ی منفی و بد ترین پدیده ی عقده بر انگیز، ناموزون و تقویت کننده ضدیت ها میباشد که در زندگی خانوادگی یا اجتماعی انسان ها به وجود آمده و طعم زنده گی را که باید شرین و لذت بخش باشد، تلخ و ناگوار می سازد. این واژه از ریشه ی بی عدالتی، حق تلفی، زورگویی و نا سازگاری آب میخورد. بعضی از افراد رفتار خشونت آمیز خود را کشمکش های عصبی و یا شخصی می نامند. خشونت محبت و دوستی را از بین برده، بدبینی و رنج را جاگزین آن میکند. با واژه ی خشونت، سوالی بوجود میآید که چرا خشونت در زنده گی انسانها پیدا شده و چرا به وجود می آید؟

ادامه مطلب...
 
میعادگاهء حج وعظمت آن

قیوم بشیر  

ملبورن - آسترالیا  ۲۳  نوامبر  ۲۰۰۹

میعادگاهء حج وعظمت آن

قیوم بشیر
قیوم بشیر
کنگرهء عظیم جهانی حج که همه ساله بر مبنای والاترین ارزشهای بشری در سرزمین وحی ( کشور عربستان سعودی) برگزار میگردد بعنوان مهمترین میعادگاهء عبادی سیاسی مسلمین بشمار میرود  که با گردهمایی ملیونها تن از شیفته گان راهء حق وحقیقت اعم از اقشار مختلفهء مردم چه زنان ومردان عاری از هرگونه تبعیضات نژادی ، زبانی ، مذهبی ، منطقوی  و سلیقوی  تجلیل میشود.

آری ! میعادگاهء حج  یگانه جایی میباشد که درآن سیاه و سفید ، شرقی و غربی ،عرب و عجم و در نهایت غنی و فقیر همه یکسانند و با رنگهای گوناگون ، لهجه های مختلف ، عادات و رسوم متفاوت از سراسر گیتی با شور و شوق فراوان و با قلب های مملو از ایمان و خداپرستی بصوب کعبه سرازیر میشوند و به زیارت خانهء خدا می شتابند .

Imageانتخاب کعبه به عنوان قبلهء مسلمین  برای اینست که اولین خانهء توحید و معبد یکتا پرستی و همچنین قدیمی ترین بنای است که پس از ویران شدن در طوفان نوح (ع) به امر پروردگار متعال بدست حضرت ابراهیم خلیل (ع) تجدید بناء یافته است و از آن ایام تا کنون عبادت گاهء عبادالصالحین و مورد احترام و افتخار عموم مسلمین میباشد . بر هر مسلمان مستطیح واجب است تا برای یکمرتبه در عمرش دراین مراسم الهی شرکت جسته و فریضهء حج بیت الله الحرام را که یکی از فرایض بزرگ اسلامی بشمار میرود انجام دهد . چنانچه شرکت جستن در مراسم حج و انجام مناسک آن منافع عظیم مادی و معنوی را برای مسلمین بهمراه دارد و بر همه مسلمانان است تا در هنگام شرکت در این مکان مقدس و نورانی علاوه بر انجام مناسک حج در بارهء مشکلات سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی خویش بحث و تبادل نظر نموده و جهت فایق آمدن بر مشکلات جاریهء خویش چاره جویی نمایند.

ادامه مطلب...
 
هزاره ها به کرزی رای دادند

نوشتهء : سید محمد اشرف فروغ

هزاره ها به کرزی رای دادند

سید محمد اشرف فروغ
سید محمد اشرف فروغ
همیشه انتخابات در هر کشوری که برگزار میشود فرصت خوبی هست برای تبارز و خودی نشان دادن احزاب سیاسی و گروه های قومی واینکه اشتراک یک حزب و یا یک قوم خاص تا حدی در نتیجه یک انتخابات مهم و سرنوشت ساز است.

پنج سال پیش (۱۳۸۳) اولین انتخابات ریاست جمهوری در یک فضای ناباوری و در حالیکه بیشتر مردم به آن نا آشنا بودند برگذار گردید.

مردم برای اولین بار بعد از جنگ و خونریزی به پای صندوق های رای رفتند و اولین تجربه شان از دموکراسی را عملی نمودند.

در حقیقت اکثر مردم به این دل خوش بودند که فقط رای بدهند و به نتیجه آن چندان اهمیتی نمیدادند.

خوب بلاخره جناب کرزی که مردم امیدوار بوند بعد از اینکه کرسی ریاست جمهوری افغانستان را بدست بیاورد کمی هم به تکلیف گوش هایش رسیده گی نماید، برنده اولین انتخابات آزاد و دموکرات افغانستان اعلام گردید.

یکی دوسال که از انتخابات گذشت و مردم متوجه شدند که جناب کرزی اصلاً به تکلیف گوش هایش توجهی ندارد و هیچ فریادی به گوش او نخواهد رفت و حکومت تحت اداره او مرتکب یک سلسله شاهکارهای بسیار فجیع شده و دست آوردهای بسیار وحشتناکی دارد، تازه درک نمودند که مرتکب چه اشتباهی بزرگی شده اند و نباید رای و رای دادن را تا این حد ساده میگرفتند.

ادامه مطلب...
 
آگاهی بخاطر رهایی غوث زلمی

 آگاهی

بخاطر رهایی غوث زلمی

هموطنان گرانقدر، فرهنگ دوستان ومدافعان حق وعدالت،

  طوری که در جريان قرار داريد، شماری ازهموطنان ما دست بدست هم داده وميخواهند با فرياد های داد خواهانه از رهايی غوث زلمی ژورناليست محبوب القلوب دفاع وکمپاين وسيع حمايت از حق وعدالت را راه اندازی کنند.

در اين پروسه تاکنون کميته ای تحت عنوان" کميته انسجام ودفاع از رهايی غوث زلمی" تشکيل يافته وکار آن ادامه دارد، کميته مذکور توانسته است با طيف وسيعی از وطنداران ما درتماس شده وحمايت ايشان را جلب کنند، چنانچه تاکنون بيشتر از ۱۸۰۰ امضا را در پای نامه سرگشاده درج وتعداد نام های ديگری هم  آماده است که درج شود، همچنان شمار قابل ملاحظه رسانه ها چون:

ويب سايتهای وزين ۲۴ ساعت، کانون، سپيده دم ،مشعل، واهب، نی، اديب وروشنايی، پيام وطن، ميهن، انجمن افغانها در سويدن، وطن، روزنه، وبسا رسانه های ديگربه شمول تلويزيونهای پيام افغان و آريانا بويژه برنامه های خانم ذکيه کهزاد وآقای نادر کمياب پيرامون دفاع از غوث زلمی پروگرامها، متنها ونوشته های وزين وارزشمندی را نشر وکار وسيع روشنگری در اين خصوص را رويدست دارند.

ادامه مطلب...
 
ماه مبارک رمضان ، ماه شکوفایی

قیوم بشیر
قیوم بشیر
  ماه مبارک رمضان 

      ماه شکوفایی      

     فضایل اخلاقی 
 

                      قیوم بشیر   

              ملبورن - آسترالیا  
 
ماه مبارک رمضان ، ماه نزول قرآن ، ماه عبادت و خویشتن داری ، ماهیست که پس از یازده ماه غفلت و بی توجهی آنهایی را که عنان اسب سرکش هوی و هوس را از دست داده اند و غرق در گرداب مادی پرستی شده اند ، ندا می دهد که ای انسانی که در خواب غفلت فرو رفته ای ، هنگام آن فرا رسیده است تا سرنوشتت را خود به دست گرفته و بسوی اهداف مقدس ایمانی ات که همانا با نخستین آذانی که پس از تولد و قدم گذشتن از کتم عدم در گوش ات زمزمه شده و به تو منتقل یافته است قدم برداری ، زیرا ماه مبارک رمضان ، ماه دستیابی به آرزو ها و ماه سرشار از اعمال نیک و شایستهء بندگان خدا ( ج ) می باشد. درین ماه که ماه برکت و شکوفایی فضایل اخلاقی است ، انسان را آگاه می سازد تا نه تنها اندکی به خویش بیاندیشد ، بلکه قدری به ماحولش نگریسته و به همنوعانش نظری افگند. نه تنها به آنجمله از همنوعانش که در عالم فقر و تنگدستی و مصیبت و بدبختی دست و پنجه نرم می کنند ، بلکه به آنهاییکه بدستور نفس اماره پا در رکاب شیطان نهاده و بیگمان از فردای قیامت به هر سو می تازند ، توجه داشته باشد.
ادامه مطلب...
 
شیر یا خر

نوشته ء : سید محمد اشرف فروغ

شیر یا خر  

سید محمد اشرف فروغ
سید محمد اشرف فروغ
     نمیدانم از کجا و چه زمانی در فرهنگ ما آمده که  همیشه زمانی که میخواهند کسی را به شجاعت  و دلیری بستایند  او را  به  شیر   ( و امثال آن ) تشبیه مینمایند و آن شخص هم بدون درنظرداشت اینکه شیر یک حیوان درنده، وحشی و خونخوار هست از این موضوع احساس افتخار و سربلندی مینماید. زمانی هم که میخواهند مثالی از حماقت و نادانی و بی ارادگی را به کسی بزنند میگویند مثل خر است و در فرهنگ افغانی هم اهانتی از این بالاتر نمی شود که به کسی بگویند که خر هستی.

خوب این موضوع مختص به فرهنگ کشور ما نمی باشد و تا جایی که بنده اطلاع دارم در تمام جهان خر بودن و خر خطاب شدن اها نتی محسوب میشود اما نمی دانم چرا و به چه دلیلی و از میان این همه حیوان جور واجور رفته اند و حیوان بی آزار و سربزیری مثل خر را انتخاب نموده اند.

در حالیکه من تا امروز ندیده ام که خر ها هم جنسان خودشان را بکشند و از آنها سواری بکشند و جنگ سفید و سیاه و نژادی و مذهبی راه بیاندازند و عده از آنها از سیری و عده هم از گرسنگی بمیرند و ... بقیه اعمالی از قبیل که معمولاً مختص به ما حیوان های دوپا میباشد.

 خوب به این موضوع کاری نداریم که چرا و چطور همیشه خر بیچاره را با وجود آنکه شرافت و برتری اش نسبت به بسیاری از آدم های دوپای دور و بر ما مثل روز روشن است مثال حماقت و لودگی میدانند، اما تا جایی که مربوط به کشور خودما می شود متاسفانه آنقدر ما در این مسئله افراط نموده ایم که حالا به استثناء یک عده محدود همه کسانی که در افغانستان زندگی می کنند (عده به شکل طبیعی و عده هم جبراً) یا شیر هستند و یا هم خر.

ادامه مطلب...
 
ما رای نخواهیم داد...

سید محمد اشرف فروغ

ما رای نخواهیم داد... 

 

سید محمد اشرف فروغ
سید محمد اشرف فروغ
باز هم زمزمه های انتخابات و رای دادن به گوش می رسد.

درست مثل پنج سال پیش.

آنزمان چقدر تبلیغات نمودند. به چه اندازه پول مصرف نمودند و ما هم با چه شور و شوقی به پای صندوق های رای رفته و رای دادیم.

رای دادیم به امید اینکه فردای بهتری را برای فرزندان خود به ارمغان آورده باشیم.

رای دادیم به امید اینکه دیگر فرزندان ما خواب نان را نبینند.

رای دادیم و مطمئن بودیم که رای ما سرنوشت و آینده ما را تغیر خواهد داد.

رای دادیم و به این فکر بودیم که این رای میتواند گره کور مشکلات و بدبختی های سی ساله کشور ما را بگشاید.

هر نفر برای خودش، کشورش و کسی که او را به عنوان رهبرش انتخاب می کند خواب ها و آروزهایی دارد. 

خوب ما هم رای دادیم و امیدوار بودیم که رئیس جمهور ما کسی باشد که برای بهتر شدن امروز و فردای ما بکوشد. مشکلات ما را درک نموده و همیشه ما را به چشم یک افغان ببیند.

میخواستیم که رئیس جهمور ما مثل یک شمشیر فولادین و مشت آهنین بر فرق و دهن دشمنان داخلی و خارجی ما فرود آید و ما از سخنان، کردار و روح آزاد منشی او لذت ببریم و احساس غرور و افتخار نمائیم.

ادامه مطلب...
 
چهار تن سکه، پنجصد کیلو زیورات و تعدادی آثار تاریخی

Image

این مطلب جالب را استاد غلام حیدر یگانه به نقل از مجله ( پیوند )    به این سایت فرستاده اند که با تشکر از ایشان تقدیم شما عزیزان خواننده مینمایم. 

  روزنامۀ ملی انیس (۱۳۸۳ش) می نویسد: ( چهار تن سکه باب، پنجصد کیلو زیورات و یک تعداد آثار تاریخی در جریان سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۳م از منطقۀ میرزکه ولایت پکتیا طور غیرقانونی حفاری و به پاکستان انتقال گردیده است.) پروفسور بوباراشی متخصص و باستان شناس آسیای مرکزی و هند مطلب فوق را به آژانس اطلاعاتی باختر اظهار داشته گفت: سکه ها، زیوارت و آثار گنجینۀ میرزکه ولایت پکتیا مربوط به قرن دوم الی پنجم  قبل از میلاد و بعضا مربوط به دوره های سکندر کبیر و امپراطوری هخامنشی می باشد. پرو فیسور بوبارشی علاوه نمود: آثار به دست آمدۀ متذکره بعد از انتقال به پاکستان به کشورهای امریکا، جاپان، سویس، انگلستان و جرمنی به طور قاچاق انتقال گردیده و مردم با مشاهدۀ آثار گمان می کردند که این آثار از مناطق همجوار دریای آموز به دست آمده است.

ادامه مطلب...
 
چرا مسئولان حاضر به گفتگو با رسانه ها نميشوند؟

پوهنیار سخی منیر
پوهنیار سخی منیر
نوشته : پوهنیار سخی منیر

 چرا مسئولان حاضر 

 

به گفتگو با رسانه ها 

      

       نميشوند؟

  مسئولان دولتي اكثرا به  مصاحبه در رسانه هاي همگاني حاضر نميشوند. اين از مشكلاتيست كه هميشه رسانه هاي همگاني ازآن شكايت دارند.  وقتي رسانه اي مسايلي را به بحث ميگذارند، عموما از بخش هاي مختلف دولتي و غير دولتي افرادي را دعوت ميكنند تا ميان شان جر و بحث  به راه بيافتد و به اينصورت براي بيننده و يا شنونده جذاب شود. از جائيكه در شرايط امروزي اكثر مردم از وضعيت ناراضي ميباشند و بحث هاي انتقادي مورد پسند مردم قرار دارند، لذا شركت كتتدگان كوشش ميكنند تا درين بحث ها  ضعف هاي را بر ملا كرده و به مردم نشان دهند كه كار ها از كجا ها عيب بر ميدارند. اين رسانه ها در چنين بحثهاي ميكوشند تا جهت حفظ تعادل هميشه افراد دولتي را هم با خود داشته باشند،  اما اكثر اين مسئولان به جهات مختلفي از شركت درين بحث ها طفره ميروند و حاضر نميشوند.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 بعد > پایان >>

صفحه 51 - 60 از 62
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer