.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
بیان حقایق
قسمت چهارم حماسۀ عشق
Image
 
  قسمت چهارم
 
 چهار شنبه ۲۴ قوس ۱۳۸۹ - ۱۵ دسامبر۲۰۱۰
 
Image 

محرم سال ۶۱ هجری بود.

جامعه و حکومتی که به بهای خون دل پیامبر، به بهای بدر و احد و خیبر و مجاهدت های علی، به بهای شهادت، به بهای مهاجرت ها و ۲۳ سال دعوت پیامبر به دست آمده بود، به افسانه تبدیل شده و صرف نامی از آن باقی مانده بود.

خلافت اسلامی به سلطنت تبدیل شده و روح یزیدیت تمام ارکان جامعه اسلامی را زنگ زده بود.

بدعت ها جای سنت ها را گرفت. شخصی مثل یزید بر مسند خلافت اسلامی تکیه زده و امیر مومنین خوانده شد.

یزیدی که آشکارا شراب می‌نوشید، بوزینه بازی می‌کرد، حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال می شمرد و فرزند آدمی مثل معاویه بود و مصمم بود که انتقام بدر و احد را از اسلام و آل محمد بگیرد.

عرب دوباره به قهقرا بر می گردد. روح آزادگی و عشق به حماسه در وجود مردمان از بین رفته و خورشید یک بار دیگر با زمین قهر می کند.

ادامه مطلب...
 
قسمت سوم حماسۀ عشق
Image
 
 قسمت سوم
 
سه شنبه ۲۳ قوس ۱۳۸۹ - ۱۴ دسامبر۲۰۱۰ 

Image

با وجود آنکه جلوه حق و نور الهی این حرکت در مدت بسیار کوتاه عده انبوهی از حق پرستان را که سالها با بی صبری تمام انتظار قافله عشق را کشیده بودند بسوی خودش کشید اما این دلیل آن نبود که این دین انسان ساز آسان به دست آمده باشد و قافله عشق به آسانی به مقصد رسیده باشد.

این دینی بود که به بهای سالها رنج و خون دل خوردن پیامبر اسلام، به بهای قبول شکنجه و درد و غم، به بهای مهاجرت ها و دل بریدن از زن، فرزند، خانه و سرمایه، به بهای رشادت ها و فداکاری های علی و بقیه رهروانان راه حماسه عشق، به بهای بدر و احد و حنین و خیبر، به بهای شهادت و شهامت و ... بدست آمد.

کاخ شیطان فرو ریخته و هبل و هبل پرستان دنیا سرنگون شد. طاغوت و طاغوتیان جایشان را به حق و حق پرستان دادند و نور دین حق دنیا را فرا گرفت.

بعد از ۲۳ سال جهاد و مجاهدت که هر روز آن در نوع خودش کربلا و عاشورا بود، دیگر قامت آن رسول گرامی (ص) خم شده بود. 
ادامه مطلب...
 
قسمت دوم حماسۀ عشق
Image
 
 قسمت دوم
 
دوشنبه ۲۲ قوس ۱۳۸۹ - ۱۳ دسامبر۲۰۱۰
 
Image

روح آزادی طلبی و عشق برگشت به اصل از بین رفته بود و همه موجودات، آنانی که روح غرق شدن در لجن و کثافت انسانی در آنها تجلی نموده بود به مانند خفاشانی که از نور و روشنایی وحشت داشتند و در تاریکی روان بودند، همدیگر را زیر پا نموده و آنکه قوی تر بود، ضعیف تر را می بلعید.

راستی قبلاً از حماسه سخن زدیم و گفتیم که همیشه در تمام اعصار و قرون قافله سالارانی بوده اند که قافلۀ عشق و آزاده خواهی را به پیش برده اند، اما این را فراموش کردیم که بگوییم که برخلاف حماسه و عشق برگشت به اصل و در نقطۀ مقابل آن، از همان آغاز بودند کسانی که روح ذلت، تن پروری، عشق به دنیا و لذات زودگذر و حیوانی در آنان به حد اعتلای خویش رسیده و همیشه در بعد خاک و آلودگی بشر خودشان را غرق نموده بودند. این دسته همیشه برخلاف کسانی که به دامن حق چنگ زده بودند. مذهب شان آزادی و پرواز از خویشتن بود. قدم زدن و همراهی نمودن قافلۀ عشق زندگی آنان بود و زیستن در کنار مردمانی که روح آزادگی و جوانمردی در آنان مرده بود برای آنان مرگ بود،  قرار داشتند. 
ادامه مطلب...
 
حماسه عشق

Image 

۱۲ دسامبر ۲۰۱۰ 

دور عاشقان آمد نوبت محرم شد
 

 خیز و جامه نیلی کن روزگار مانم شد

دور عاشقان آمد نوبت محرم شد

گریه کن گلاب افشان گل به خاک می افتد

باد مهرگان آمد قامت علی خم شد

نبض جاده بیدار از بوی خون خورشید است

کوفه رفتن مسلم گویی یا مسلم شد

تشنه اضطراب آورد آب می شود عباس

گو فرات خیبر شد مرتضی مصمم شد

ادامه مطلب...
 
واقعه غدير خم به استناد حدیث و آیات قرآن

 Image

امروز هجدهم ماه ذى الحجه و مصادف است با عید سعید غدیر. حلول این روز پر میمنت را به تمام مردم مسلمان و عزیز کشورم افغانستان و تمام شیعه های جهان تبریک و تهنیت عرض نموده و امیدوارم خداوند پاک به برکت این روز صلح و آرامش دایمی را در کشور ما برقرار گرداند و به ما توفیق بنده بودن و بنده واقعی بودن را عطا فرماید.

سید محمد اشرف فروغ

کابل -افغانستان

۲۵ نوامبر ۲۰۱۰ 

واقعه غدير خم به استناد حدیث و آیات قرآن

كتاب: فروغ ولايت ص ۱۲۴ تا ۱۴۲

نويسنده: استاد جعفرسبحانى

سید محمد اشرف فروغ
سید محمد اشرف فروغ
پيامبر گرامى صلى الله عليه و آله وسلم در سال دهم هجرت براى انجام فريضه وتعليم مراسم حج‏ به مكه عزيمت كرد. اين بار انجام اين فريضه با آخرين سال عمر پيامبر عزيز مصادف شد و از اين جهت آن را «حجة الوداع‏» ناميدند. افرادى كه به شوق همسفرى ويا آموختن مراسم حج همراه آن حضرت بودند تا صد وبيست هزار تخمين زده شده‏اند.

مراسم حج‏ به پايان رسيد وپيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم راه مدينه را، در حالى كه گروهى انبوه او را بدرقه ميكردند وجز كسانى كه در مكه به او پيوسته بودند همگى در ركاب او بودند، در پيش گرفت. چون كاروان به پهنه بى آبى به نام «غدير خم‏» رسيد كه در سه ميلى «جحفه‏» (۱) قرار دارد، پيك وحى فرود آمد وبه پيامبر فرمان توقف داد. پيامبر نيز دستور داد كه همه از حركت‏ باز ايستند وبازماندگان فرا رسند.

ادامه مطلب...
 
سانسور مطبوعات در زادگاه آزادی مطبوعات (آلمان)

مصلح سلجوقی

   کابلی  که من  دیدم در بیداد سانسور 

سانسور مطبوعات در زادگاه

 آزادی مطبوعات (آلمان)

اول  نوامبر  - ۲۰۱۰

Imageشوق دیدار سرزمین عاشقان وشیرین سخنان ، مرا واداشت تا در سفری با استاد گرانقدر و بزرگمرد عرصۀ ادب پارسی دوکتور لطیف" ناظمی " ، به سوی شیراز بشتابم وافتخار همراهی این ادیب وارسته را برای چند روزی داشته باشم .

 درامتداد سفر متوجه شدم که استاد ناظمی در تدارک تحریر سفرنامه یی هستند وروزمره به آن میپردازند . من با اشتیاق از استاد تقاضای شنیدن آن را داشتم تا دیدگاه ها و برداشت های  استاد را از محیطی که تازه به آن پای نهاده بودیم ، بشنوم.  استاد هرروزه با حوصله مندی تمام سفر نامه یی را که عنوان آن ( کابلی که من دیدم ) شد  می نوشتند ، و به من میخواندند و برداشتها و تحلیل های ناب آن نبشته از بعد های مختلف اجتماعی ، فرهنگی  و سیاسی مرا مسحور خویش میساخت .
ادامه مطلب...
 
صابر هروی صابر واقعی !

متن از  : استاد اسد الله  شعور

صابر هروی صابر  واقعی !

ارسالی :  زهره  صابر  هروی ۲۵ - اکتوبر ۲۰۱۰

شاد روان استاد صابر هروی
شاد روان استاد صابر هروی
زنده یاد استاد محمد محسن صابر هروی یکتن از شعرأ و پژوهشگران پرکار، بی ادعا، شکسته نفس و عیار صفت کشور ما بود که به فرهنگ و ادبیات به دیدۀ تقدس می نگریست و به این باور بود که فرهنگ و ادب برای ما خراسانیان یا افغانهای امروزی، بعد از دین  مقدس اسلام، دومین پدیدۀ معنوی حاکم بر حیات ما شمرده می شود که هم تأثیر شگرفی در رشد شخصیت فردی مان دارد وهم نمایندۀ هویت ملی و شخصیت جمعی ما شمرده می شود.

روی همین باوربودکه هیچگاهی درصددبهره وری مادی ازفرهنگ و ادب نشد. درپهلوی اینکه این پدیده راوسیلۀ معیشت و پیشه وری قرارنداد، کارهای سترگ ادبی وپژوهشی خویش رابرعکس بسیاری ازدیده درآیان فرهنگی، بدون نواختن کوس وکرنا، تبلیغات، به رخ دیگران کشیدن، در هرمحفل ومجلس قدبلندک کردن و انتظار سود مادی از آفریده هایش داشتن؛ آرام و بدون سروصدا به انجام رساند. نتیجۀ همین حسن خلق و بزرگواری او بود که هیچ یکی از آثار عدیده اش در زمان حیات او مجال چاپ نیافتند. با آنکه استاد صابر در حدود دودهه مدیر نشرات شورای ملی و متصدی نشریۀ آن مجلس بود و ازین طریق همه بزرگان دولتی اعم از وزیر و وکیل او را از نزدیک می شناختند، ولی او به علت بلندی طبع و عزت نفسی که داشت حتی برای چاپ کتاب هایش نیز به کسی مراجعه نمی کرد .
ادامه مطلب...
 
راتلونکې دنیا

داکتر محمد سعید «  سعید افغاني »  لیکنه

راتلونکې دنیا

علامه دوکتور محمد سعید « سعید افغانی»
علامه دوکتور محمد سعید « سعید افغانی»
د راتلونکې  دنیا  وضعه عامضه او  خطرناکه  ښکاري۰

سیاسي  کشمکشونه ، فعالیتونه ، مانورې او تهدیدونه  ویرونکې  دي۰

پټې  د سیسې او د پردې آخوا چال  او سازش ، پلانونه ،  نقشې  او زمینې  برابرول  هیڅ  د  حساب  او کنترول  لاندې را تللی  نشي۰

افسوس ؛ بیا په دنیا  کښې د قدرت خاوندان  ببر شوي  بریښې او په  خپلو بریتو لاس  وهي ، او داسې معلومیږي  چې د دنیا  د تیرو دوه عمومـــي جهاني  جګړو اکثر ترخه  خاطرات ورڅخه هیر شوي  دي .

ادامه مطلب...
 
آیا زبان فارسی در حال گسترش است

دکتر نورالحق نسیمی خراسانی

آیا زبان فارسی در حال گسترش است

و از انزوایی که قرن ها در آن قرار داشت

در حال خروج است؟

لندن ۹ - اکتوبر ۲۰۱۰

دکتر نورالحق نسیمی خراسانی
دکتر نورالحق نسیمی خراسانی
زبان، پديده‌اي متحول و زنده است که همواره در حال بازسازي خويش است. دليل آن نيز روشن است؛ اين پديده بر بستر وجود زنده انساني و ارتباطات و گستره عمل اجتماعي، حركت مي‌كند، در نتيجه، در يك رابطه دايمي با بستر خويش، متأثر از ديالكتيك تكامل و قوانين حاكم بر حركت جامعه است.

اگر دقت كنيم، درخواهيم يافت كه زبان فارسي در آخرين هزاره عمر خود، از پيشرفت فوق العاده‌اي در زمينه گسترش و ژرفش برخوردار بوده است و به همين نسبت، ظرفيت‌هاي آن در برآورده كردن نيازهاي كاربرانش، افزايش يافته است. دليل آن هم اين است كه دست كم در دوره‌هايي كوتاه، از اين شانس برخوردار بوده است که مورد حمايت سياسي، بر بستر رشد مدني و علمي، قرار گيرد و از سوي ديگر، كاربران نيز ‌آن را مورد توجه قرار داده‌اند وتقريبا همزمان زمينه‌هاي تكامل آن را فراهم كرده‌اند.

ادامه مطلب...
 
د پردی؛ آخوا او دی خوا

د داکتر محمد سعید « سعید افغاني »  لیکنه

د پردی؛ آخوا  او دی خوا

نشر  نیټه  :   ۹ ـ  ۱۰ ـ ۲۰۱۰  م  ـ  کال

علامه دوکتور محمد سعید « سعید افغانی»
علامه دوکتور محمد سعید « سعید افغانی»
د پر دی ،  دی خوا ؛  د قدرت  ، د خلکو د  ژوند  هڅې ، فعالیت او نڅا لیدله  کیږی او  د ژړا ، تاثر ، تجاوز ، بی نظمې  صحنې   نشته  دی .

ګل او بلبل ؛  دواړه ښه  په نظر راځی  او د ښکلا  میدانونه  سمبال  شوی  دی .

ساز، آواز ، خوږې  نغمې  او سندری ،  د حسن او جمال  قواری  مجسمې  جلب او جذب راولی .

دلته جلا او تجلآ، راز او نیاز ؛  زما په زړه او فکر باندی شور او ولولی  راوستې  دی.

دلته زما په زړه کښی د ګلو ډیری غوټی وغوړیدلی ، خوښ  شوم  او د ځان نه سره می  وویلی : چه شکر اوس نو د امید واری  کاروان مخ  په  وړاندی روان  دی.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 بعد > پایان >>

صفحه 21 - 30 از 62
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer