.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
دوستان واقعی

این داستان تاریخی و واقعی که در ایام عید سعید فطر رخداده است. 

 یکی از مورخان دانشمند بنام ابوعبدالله واقدی که در سال 207 هجری قمری وفات یافته است، حکایت کرده است:

 این مورخ چنین گفته است: من دو نفر دوست داشتم که هر سه نفر خود را مانند سه جان در یک بدن یا یک جان در سه بدن میدانستیم، اتفاقآ یکسال عید فطر پیش آمد و من بکلی بی پول بودم نه در جیبم دیناری یافت میشد و نه در خانه ام چیزی! 

مادر فرزندانم بمن گفت:

ای مرد، عید آمده است، برای اطفالت رخت نو تهیه کن تا در برابراطفال همسایگان که جامه های رنگارنگ به تن دارند احساس حقارت نکنند!
ادامه مطلب...
 
اصلاحات اداری

نویسنده و ژورنالیست سابقه دار کشور محترم درمحمد وفا کیش، اصلاحات اداری را به گونه یی طنز به رشتۀ تحریر در آورده است که مطالعه آن خالی ازدلچسپی نخواهد بود.

همکاران عزیز!

شیک پوشی و شیک بودن مطابق به زمان، نشانه یی از یک فرهنگ عالی و تجارب کاری در یک کشور پیشرفته است. اینکه میگویند اصلاحات اداری با وارد کردن چند تا تسهیلات برای مراجعین ویا پارۀ از اجراآت به اصطلاح درست و عادلانه محدود میگردد، به عقیده من یک کند ذهنی است، زیرا اصلاحات اداری همه جانبه وقتی میسر است که هر تازه واردی در یک اداره، باید تغییرات را ببیند.

بطور مثال:

وقتی یکی از مراجعین دید که میز مامور دفتر همان میز فرسوده و کهنه قبلی نیست، طبعآ باور میکند که خود مامور نیز عوض شده و این باور وقتی دو چندان خواهد شد که به کمک شما همکاران آگاه، لباس و کرکتر مامور ما نیز مطابق به خواست یک کشور دارای فرهنگ عالی گردد.

ادامه مطلب...
 
پاسخ به ایمیل های تان
تقریبآ یک هفته از گشایش سایت 24 ساعت میگذرد، در این مدت ایمیل های زیادی از هموطنان گرامی خود از داخل افغانستان و اکثر کشورهای جهان دریافت کردم که اکثر شان ابراز رضایت نموده اند.آنها ضمن عرض تبریک، پیشنهادات سالمی برای بهتر شدن این سایت ارایه کردند و همچنان سوالاتی را مطرح نموده اند که خدمت شما عزیزان تقدیم میکنم.
ادامه مطلب...
 
روانشاد استاد علی اصغر بشیر هروی درحافظۀ آرشیف ملی

(این مطلب از مجلۀ گلبرگ چاپ استرالیا مختصرآ انتخاب شده و در آینده بطور مکمل در این صفحه به نشر خواهد رسید)

روانشاد استاد علی اصغر بشیر هروی
روانشاد استاد علی اصغر بشیر هروی
از چهره های پذیرفته و برجسته فرهنگی معاصر کشور ما یکی هم روانشاد استاد علی اصغر بشیر هرویست، که هستی پر بارش را وقف مطالعات و پژوهشهای علمی ساخت و با نگاشتن کتابها ورسایل مقاله های فراوان ادبی و تاریخی، استخراج های دقیق نجومی و سرایش اشعار، نه تنها در پروسۀ باروری و گسترش دانش بشری سهمش را به جا آورد، بل وجیبه و دین خود را در برابر فرهیخته گان و فرهنگ سالاران سرزمین خراسان، این مرز و بوم تاریخی و دانشپرور، نیز به نیکوترین وجهی ادأ کرد.

ادامه مطلب...
 
24 ساعت در خدمت هموطنان

دوستان عزیز و گرامی، هموطنان نهایت محترم!

مهدی بشیر
مهدی بشیر
خوشحال هستم که با گشایش این صفحه ( ۲۴ ساعت) در خدمت شما هموطنان عزیز، جوانان و نوجوانان گرامی قرار گرفتم. هجده سال قبل را بخاطر می آورم که مدیریت مسوول مجله دکمکیانوانیس یگانه نشریه کودکان و نوجوانان را درکابل زیبا به عهده داشتم و اکنون اظهار خرسندی میکنم که خواننده گان آن زمان مجله کودکان هم از دختران و پسران که همیشه مرا در تهیه مطالب جالب و خواندنی کمک میکردند اکثر شان درنشریه های متعدد در داخل کشور ویا هم در خارج از مرز های افغانستان ایفای وظیفه میکنند و مستقیمآ مسوولیت بعضی از موسسات نشراتی را به عهده دارند و هد ف من از گشایش این صفحه برای کسانی است که همین اکنون در داخل کشور اند و یا هم در کشورهای مختلف جهان در حال غربت زنده گی میکنند و مشتاق نوشتن و مطالعه اند و ضرورت با صفحه یی دارند که خود را به آن نزدیک احساس نمایند و درد دل خود را بیان کنند وبه آن علاقه بگیرند. من هم میکوشم با گشایش صفحه ( ۲۴ ساعت) این خلا را از میان بر دارم تا آنها از هر گوشه وکنار افغانستان که هستند بدون هر نوع تعصبات قومی و نژادی ، بهتر بتوانند در مورد آینده خود و کشور خود مستقلانه تصمیم بگیرند و اظهار نظر نمایند.

ادامه مطلب...
 
معرفی کتاب: نگینه و ستاره

پروین پژواک
پروین پژواک
نگینه و ستاره نام مجموعه ای از داستانهای شیرین و زیبا، دوست وهمکا ر خوب من محترمه داکتر پروین پژواک است. این کتاب در کابل توسط راکت های کور دشمنان فرهنگ مردم افغانستان با مطبعه دولتی یکجا به آتش کشیده شده بود و باردوم در کشور کانادا چاپ شده است.

از این نویسنده جوان تا کنون چند کتاب زیبا دیگر ننشر شده است که عبارتند از:

-   گل و گل من، کابل من ( سفر نامه )

-  ماجرا های آرش (رمان برای اطفال )

-  مرگ خورشید (مجموعه شعرهای پروین پژواک)

 - دریا در شبنم (مجموعه اشعار پروین پژواک )

پروین جان در زمستان سال 1345 در شهر زیبای کابل در یک خانواده روشنفکر چشم به جهان گشود . زمانی که من مدیر مسوول مجله "دکمکیانو انیس" بودم ، او  محصل فاکولته طب بود و در پهلوی تحصیل به سرودن اشعار مقبول ونوشتن داستان های جالب برای کودکان ونوجوانان میپرداخت، از وی داستان های زیادی در مجلۀ دکمکیانو انیس وسایر نشرات به چاپ رسیده است.

ادامه مطلب...
 
یک چیزک دیگر بنویس!

جلال نورانی
جلال نورانی
من او را دوست داشتم. برایم موجود عزیزی بود، عزیز و دوست داشتنی. اما افسوس! بلایی به سرش آمد که جگرم را خون ساخت. من او را بردم پیش داکتر، خواهش کردم که به دقت او را ببیند. اما میدانید در غیاب من داکتر با او چی کرد...؟ قصه اش جالب است.

داکتر به دقت او را دید، برایش گفت:

- دهنت را باز کن.

او دهنش را باز کرد. داکتر با دیدن دندانهای او گفت:

- اوهو... بسیار تیز است... بسیار.

چهار پنج دندان او را کشید. بعد دوتای دیگر را کشید. گوشهایش را هم دید. یکی از گوشهای او، داکتر را خوش نیامد. با کاردی که در پهلویش بود یک گوش او را برید. آیا این برخورد ظالمانه قابل تحمل است؟

ادامه مطلب...
 
اندیشه های عرفانی پیر هرات

پير هرات خواجه عبدالله انصاري
پير هرات خواجه عبدالله انصاري
تألیف:

مرحوم استاد علی اصغر بشیر هروی

      بخش پانزدهم

        زهد 

دلبستگی به زخارف دنیوی یکی از حجابهای خطرناک در راه سلوک است. بزرگان اهل تصوف در عین حال که نسبت به کار و کسب روزی حلال اظهار خوشبینی می کنند ( چنانکه در مبحث گذشته سفارشهای خواجه ابو عبدالله طاقی درین موضوع نقل شد) بازهم از آن سبب که ممکن است دوستی دنیا انسان را به جایی بکشاند که یکباره بر سر همهء اصول اخلاقی پای بگذارد، راجع به زهد توصیه می کنند.

     زهد عبارت است از ترک لذایذ دنیا وهرچیزی که امکان دارد نفس آدمی را به طغیان وا دارد.

   با این تعریف حتی خود زهد هم گاهی در داخل عنوان لذایذ دنیا می تواند درآید، مثلآ وقتی که زهد متوجه شود که مردم نسبت به او اعتقادی پیدا کرده اند و احترام بیشتری برایش قایل می باشند، ممکن است از این احساس ، متلذذ شود وبر اثر آن دچار عجب و خودپسندی گردد. پیر هرات ، کسی که تمام مراحل زهد را طی کرده است ، گفته است :
ادامه مطلب...
 
تو انسان

در محمد وفا کیش
در محمد وفا کیش
تو انسان ! رب عالمیانت آفرید تا هستی آفرینی و با افراشتن رایت انسانیت، نوع خواهی ، ستیزنده گی در برابر پلشتی ها و هر آنچه بدی و زشتی است بر مقام « اشرف مخلوقات » تکیه زنی.

تو انسان ! خوب درخشیدی و با ارائه بهترین نمونه های از ایمانداری ، عطوفت ، تقوی و پایمردی در برابر مظالم و آنچه انسان و انسانیت را به بیراهه میکشید ، از مقام شایسته انسان و امر سترگ انسانیت جانانه دفاع نمودی .

ولی ما در دهر در قالب و پوشش تو اهریمنانی نیز زاد که در تناقض با فلسفه هستی بی با کانه تیشه به ریشه انسان و آتش به خرمن بودش زدند.

ادامه مطلب...
 
متلها وضرب المثلهای عامیانه

 دانستن میراث های فرهنگی از جمله ضرب المثل ها هموطنان عزیز را یاری میرساند تا با یك جمله كوتاه مفهوم بزرگی را دریابند و یا خود ارائه دهند. بویژه نو جوانانیكه دور از وطن و با كاربرد ضرب المثل ها قرار دارند، آشنائی بدان، خود آشنائی با نیاكان و اجداد است. متل های كه طی قرن ها بوجود آمده، تصادفی نبوده؛ بلكه باز تابی است از كلی ترین و معجز ترین مفاهیم آموزنده كه زبانزد عام وخاص شده است.با انتقال این مفاهیم كلی بدیگران میتوانیم ایشانرا ساده و بهتر به مطلوب وخواسته ها آگاه ساخت. اینک شماری از متل های عامیانه را که جمع آوری کردم خدمت شما هم میهنان عزیز تقدیم داشته تا از یكطرف دستخوش فراموشی سالمندان و  نوجوانان قرار نگیرد ، و از جانب دیگر  بر این گوهر های نایاب ارث فرهنگی خویش دسترسی کامل پیدا کرده و با شنیدن آن و یا خود در كار بردن آن بیگانه نباشند. جمع آوری ، طرح و ترتیب متلها و ضرب المثلهای عامیانه ادامه دارد.

24 ساعت امیدوار است که هموطنان گرامی که میخواهند در آینده  ضرب المثل به این سایت بقرستند کوشش کنند که تکرار نباشد.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 191 192 193 بعد > پایان >>

صفحه 3841 - 3850 از 3850
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

آر اس اس

spacer

spacer