۲۴ ساعت

04 سپتامبر
۱۰دیدگاه

 باز هم چراغ دیگری از مطبوعات کشورما …

تاریخ نشر چمعه ۱۴ سنبله  ۱۳۹۹ –  چهارم  سپتامبر ۲۰۲۰ هالند

 باز هم چراغ  دیگری

از مطبوعات کشورما خاموش گردید .

دیروز ضمن صحبت تیلفونی با یکی از دوستان عزیزم  که در کشور ناروی مشغول کار های فرهنگی است  احوال همکارانم را که در روز نامه های انیس و هیواد بودند پرسیدم .

وی با کمال تاثرو تاسف برایم خبر وفات یکی از دوستان نهایت عزیزم را که سالها با من همکار بود و یکی از نویسنده گان  و ژورنالیستان  شناخته شده  کشور بود و  سالها  رهبری روزنامه های پرتیراژ کشور، مانند انیس ، هیواد و  ادارۀ امور مطبوعاتی ریاست جمهوری  پیش از اشغال کابل توسط گروه های به اصطلاح (مجاهدین) را به عده داشت برایم داد .

متاسفانه این خبر متاثر کننده  مرا خیلی ناراحت کرد و یکسال قبل اتفاق افتاده بود و من از آن خبر نداشتم .

این  دوست و همکار فرهنگی ام نگارنده و ژور نالیست موفق  کشور و زاده ی یکی از شهرستان های هرات باستان  بوده و زیادترین دوره ی زنده گی خویش را در کار های دشوار و پرارزش مطبوعاتی سپری نموده است .

وی غلام نبی دهستانی بود که در اثر مریضی که داشت در شهر زیبا کابل  دار فانی را وداع نموده و به ابدیت پیوست .روحش شاد ، یادش گرامی و خاطراتش جاودانه باد.

 دهستانی، تحصیلات عالی خود را تا درجه ی لیسانس در دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابل، رشته ی ژورنالیزم، و سپس در یکی از دانشگاه های معتبر هندوستان، تا مقطع ماستری به پایان رسانیده بود. این روزنامه نگار چیره دست کشورما، در سال های دوام جنگ و بحران، با وجود داشتن امکانات لازم مالی و سیاسی، ترک وطن نکرد و تا آخرین لحظه  حیات خود در کشور باقی ماند. از وی صد ها مقاله، سرمقاله و نوشته های دیگر همراه با نام و خاطره های نیک بجا مانده است.

مرحوم دهستانی شخص مهربان و با حوصله بود و به تمام همکاران خود از زن و مرد احترام داشت و همیشه از حقوق زنان حمایت میکرد .

با وفات این دانشمند و ژورنالیست ورزیده کشور باز هم چراغ  دیگری از مطبوعات کشورما خاموش گردید .

بنده مراتب  تسلیت و همدردی خود و خانواده را به  خانواده محترم دهستانی، دوستان و همکاران ایشان ودر مجموع جامعه فرهنگی کشور تقدیم نموده برای زنده یاد دهستانی عزیز بهشت برین وبه بازمانده گان شان صبر و شکیبایی تمنا دارم. 

مهدی بشیر

 

۱۰ پاسخ به “ باز هم چراغ دیگری از مطبوعات کشورما …”

 1. admin گفت:

  با وفات این دانشمند و ژورنالیست ورزیده کشور باز هم چراغ دیگری از مطبوعات کشورما خاموش گردید . مهدی بشیر

 2. سهراب دهستانی گفت:

  درود و عرض احترام خدمت آقای بشیر. نخست از همه خرسندم که بعد از سالیان متمادی و دور از دیار، یکبار دیگر اگاهی تندرستی و شادکامی شما را از طریق صفحه انترنتی حاصل نمودم. ثانیآ، جهان سپاس از اینکه با به یاد آوری از کارکرد های پدر مرحومم دهستانی، خاطرات شان را در دلها زنده ساختید. جایی ستایش است از اینکه دوستان و قلم بدستانی همچو شما و دیگر همکاران و کاوشگران راه علم و فرهنگ با حسن نیت و محبت همیشه همگام پدر مرحومم بودند و ایشان را در پیش برد کار های ژورنالیستی و فرهنگیشان یاری رساندند. شاد و پیروز باشید

 3. راز محمد حیدری گفت:

  خداوند دهستانی گرامی رامغفور ومبرور گرداند، انسان نیک ، آرام مهربان و مشفق بود،
  این ژورنالیست ونویسنده ی توانا، هیچگاه از همکاری ورهنمایی برای جوانانی که علاقمند نوشتن و خواندن بودند دریغ نمی کرد.
  خاطره ی چندین سال همکاری شان را که پدرانه رهنمایی ام میکرد باخود دارم. روحش شاد ویادش گرامی باد.

 4. عبدالغني نيكسير گفت:

  عبدالغنی نیکسیر
  روح این دوست گرامی من و مطبوعاتی چیره دست کشور شاد باد

 5. عبدالله هروی گفت:

  برادر گرامی بشیر صاحب !
  وفات این دانشمند فرهنگی را بشما و تمام فرهنگیان کشور تسلیت عرض نموده روحش را شاد میخواهم

 6. محمد ابراهیم میرزاد گفت:

  اظهارتسلیت و یاد آورى خاطرات فراموش ناشدنى چهره شاخص،مطرح و تابناک مطبوعات کشور
  (مرحوم مغفور شادروان غلام نبى دهستانى)
  من باتآثروتآلم فراوان خبرمرگ بهترین وناب ترین نویسنده ، ژورنالیست نخبه ، دوست ، رفیق و همکارم را ازطریق سایت ۲۴ ساعت به مدیریت محترم محمد مهدى بشیر دریافت کردم ، قلبم جریحه دار شد .
  من دراواسط دهه ۴٠ دردوران سلطنت اعلیحضرت محمد ظاهرشاه پادشاه افغانستان خبر نگارى حرفوى راتحت نظرشادروان دهستانى به روزنامه اصلاح
  آغاز کردم و تا سال ١٣٧١هجرى شمسى درروزنامه هاى اصلاح ، انیس جمهوریت و سایر بخشهاى نشرات همکارى مستقیم و غیرمستقیم داشتیم او شخص خیلى حلیم ، متواضع خلیق ، مهربان و دلسوزبود زمانیکه مرحومى درمنطقه قلعه واحد کابل زندگى میکرد صبح و عصرازمحل کارتا منزل به یک موتر رفت و آمد میکردیم.
  خاطرات زیاد دارم ، ولى در این صفحه کنجایش ذکرآن نیست.
  روحش شاد، یاد و خاطراتش گرامیباد !
  من بنوبه خودم وازطرف خانواده ام مرگ و فقدان شادروان دهستانى رابه خانواده محترم و معززشان تسلیت عرض میکنم .
  ازبارگاه ایزد متعال براى متوفى اجرجزیل وبهشت برین و براى باز ماندگان مرحومى صبرجمیل وتحمل کثیر استدعا میکنم. الحکم لله

 7. قیوم بشیر هروی گفت:

  برادر عزیزم مهدی جان گرامی مدیر محترم سایت وزین ۲۴ ساعت !
  درگذشت دوست صمیمی و همکار فرهنگی تان مرحوم مغفور دهستانی را حضور شما ، خانوادهء معزز ایشان و همه فرهنگیان کشور تسلیت عرض نموده ، از خداوند بی نیاز برای آن مرحوم بهشت برین و به بازماندگان آن مرحوم صبر و شکیبایی تمنا دارم . روح شان شاد ، یاد شان گرامی وخاطرات شان جاودانه باد
  باعرض حرمت
  قیوم بشیر هروی
  ملبورن – آسترالیا

 8. نواب کوهدامنی گفت:

  >>> با عرض سلام!
  من خودم به عنوان یک شهروندی کشورم افغانستان و یکی از عضو مجاهدین اقای دهستانی را در زمانیکه آقای مجددی به قدرت بودند زیارت کرده ام ولی از اون قبل هم در باره شان خیلی ها شنیده و تحقیقات کرده بودم یک انسان وطنپرست عاقل و‌دانشنمند و از این خوب به یاد دارم که بیانات اقای مجددی با قلم دست این دانشمند ابر مرد شروع وًخاتمه میافت. اقای دهستانی نویسنده ریاست دولت ‌و یگانه نویسنده مطبوعات پدیده یی بودند که‌ باز تکرار نخواهد شد . یگانه انسان وطنپرست‌ که هیچ گاهی وطنش را ترک نکرد و بخاطر عشق میهنش و کلمه وطن در این راه جام سعادت را نوشید. یادت گرامی روحت شاد ای اهل بهشت .

 9. Fawad گفت:

  مرحوم دهستانی صاحب خداوند متعال رحمت شان کند
  یک انسان وطن پرست و مردم دوست بودند .
  از خداوند متعال برای مرحوم جنت فردوس را از بارگاه ملکوتی خواهانم.

 10. خبر مرگ دهستانی صاحب، که در دومین روز درگذشت ایشان برایم رسید، به من باور نکردنی و خیلی تکان دهنده بود.
  من و ایشان برای مدت ۱۷ تا ۱۸ سال باهم همکار بودیم. در این دوره در پهلوی اینکه از ایشان در مورد فن روزنامه نگاری و ادبیات زبان فارسی بسیار آموختم، از ایشان صداقت و مهربانی های بسیاری نیز دیدم. آنچه که دوستان در مورد خوبی های این استاد عزیز نوشته اند، مورد تایید وحمایت من نیز می باشد.

  من با آقای دهستانی نه فقط همکار دفتری بودم، بلکه رفت و آمد های پراگنده ی خانواده گی نیز داشتیم. خانواده ی جناب آقای دهستانی از جمع خانواده های خیلی با عزت شهر کابل به شمار می آیند.

  دهستانی بزرگوار مانند همه ی ما، جناب آقای مهدی بشیر، مسوول سایت ۲۴ ساعت را زیاد دوست می داشت و به خاطر داشتن مهارت در کار های روزنامه نگاری بویژه امور طباعتی، بالای ایشان خیلی حساب میکرد.

  خداوند دهستانی عزیز را بیامرزد و به دوستان و بازمانده گان شان عمر دراز پر از شادی و سعادت ارزانی فرماید.

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما