۲۴ ساعت

27 مارس
۲۵دیدگاه

نورانی طنز نویس مشهور کشور در گذشت

تاریخ  نشر دوشنبه هفتم  حمل  ۱۳۹۶ –  ۲۷  مارچ  ۲۰۱۷  –  هالند

جلال نورانی طنز نویس مشهور کشور در گذشت

وی سالها در مجله دکمکیانو انیس و روز نامه انیس

همکارم بود

محمد مهدی بشیر

با کمال تآسف و تآثر عمیق اطلاع یافتم  که دوست دیرینه و همکار عزیزم ، نویسنده ، ژورنالیست و طنز نویس مشهور کشور  محترم جلال نورانی که یکی از پیشگامان طنز و مشاور سابق وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان بود  در سن ۶۹ سالگی داعی اجل را لبیک گفت و  در کابل در گذشت.

إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیْهِ رَاجِعونَ

نورانی  در سال ۱۳۲۷ خورشیدی در شهر کابل تولد شده  و پس از آموزش‌های دوره ابتدایی و لیسه در شهر کابل، از دانشکده حقوق دانشگاه کابل فارغ تحصیل شد.

وی سالها با من در مجله دکمکیانو انیس و روز نامه انیس همکار بو د.

نورانی در یکی از مقالاتش که به مناسبت بیست و ششمین  سال وفات پدر ما شاد روان استاد علی اصغر بشیر هروی نشر شده چنین نوشته بود : 

آشنایی من با استاد بشیر و خانوادۀ نجیب وی از اواسط دهه چهل آغاز شد. در تمام سالهای چاپ جریده تر جمان در کابل ، من به عنوان شاگرد و دستیار استاد معظم بشیر هروی با ایشان همکاری داشتم و با هفت نام مستعار برای ترجمان مطلب می نوشتم.

اینکه استاد بشیر هروی تا چه حد در تربیه ذوق طنز نویسی من و سایرآغاز گران طنز نویسی نقش اساسی داشته اند درین مختصر نمی گنجد.

نورانی هنوز دانشجو بود که در حلقات مطبوعاتی شهر کابل به حیث یک طنزنویس با استعداد شناخته شده بود.

پخش نمایشنامه‌های طنزی جلال نورانی از رادیوی افغانستان در نخستین سال‌های دهه ۵۰ خورشیدی آغاز شد و سبب شهرت او شد. او سپس عازم اتحاد شوروی سابق شد و چند سال در آن جا به تحصیلات عالی ادامه داد.

وی قبل از آمدن به اصطلاع مجاهدین به کابل  مانند هزاران هموطن ما مجبور به ترک وطن شد و با فامیلش به  آسترالیا  رفت و در آنجا با برنامه های رادیویی همکاری داشت 

  نورانی در آسترالیا با برادرم قیوم جان بشیر به نشر مجلات افغانستان و جهان امروز و گلبرگ پرداختند .

بنده ضمن عرض تسلیت همدردی به خانوادهء محترم نورانی  و سایر فامیل  های وابسته  و همچنین جامعه فرهنگی و ادبی  کشور ، روحش  را  شاد میخواهم . وفات وی ضایعه جبران ناپذیری است به جامعه  فرهنگ وادب کشور ما.

دوستان محترم و فرهنگیان عزیز ، باور کنید که باشنیدن این خبر تاثر کننده نمیتوانم چیزی بنویسم. نه دستم و نه فکرم کار میکند.  امیدوارم مغذرت مرا بپذیرید.

روحش شاد ، یادش گرامی و خاطره اش همیشه جاودانه باد.

مهدی بشیر

 

۲۵ پاسخ به “نورانی طنز نویس مشهور کشور در گذشت”

 1. admin گفت:

  تکرار:
  بنده ضمن عرض تسلیت همدردی به خانوادهء محترم نورانی و سایر فامیل های وابسته و همچنین جامعه فرهنگی وادبی کشور ، روحش را شاد میخواهم .، وفات وی ضایعه جبران ناپذیری است به جامعه فرهنگ و ادب کشور ما.
  روحش شاد ، یادش گرامی و خاطره اش همیشه جاودانه باد. مهدی بشیر

 2. قیوم بشیر «هروی» گفت:

  برادر گرامی ام مهدی جان عزیز !
  مراتب تسلیت و همدردی مرا بمناسبت درگذشت دوست و همکار دیرین ما محترم جلال نورانی پذیرا باشید. همانطور که نوشتید شنیدن این خبر متآثر کننده توان نوشتن مرا نیز ربود ، انشآالله بعدآ برایتان خواهم نوشت. وفات این شخصیت فرهنگی و آگاه را خدمت شما ، فامیل محترم ایشان ، دوستان وهمکاران آن مرحوم و جامعه فرهنگی کشور تسلیت گفته روح آن عزیز را شاد می خواهم. روانش شاد ، یاد و خاطره اش جاودانه باد
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر «هروی»
  ملبورن – استرالیا

 3. عتیق شاهد گفت:

  روحش شاد بفامیل ودوستان شان صبر میخواهم .

 4. Farida Sahim گفت:

  روان شان شاد باد واقعا خیلی متاثرم نمیشود چیزی نوشت

 5. محمد علی فرحتیار گفت:

  این ضایعه ى بزرگ فرهنگى را به جامعه ى ادبى کشور ، باز ماند گان مرحوم و شما برادر خردمند مهدى بشیر تسلیت میگویم ، روحش شاد و جنت ماوایش باد.

 6. شهاب سادات گفت:

  روحشان شاد و بهشت برین به نصیبشان باد .

 7. نذیر ظفر گفت:

  روح اش شاد و خاطراتش همیشه باد
  در گذشت این قلم سالار یک ضایعه فرهنگیست و نبودش جبران نا پذیر است

 8. بتول بشیر گفت:

  روحش شاد ویادش گرامی باد بهشت برین نصیبشان باد

 9. راضیه هوتکی گفت:

  راضیه هوتکی روحشان شاد باشدخاطره های شان گرامی باد..

 10. هر که آید به جهان اهل فنا خواهد بود
  آنکه پاینده وباقیست،خدادا خواهد بود
  وفات مرحوم جلال نورانی را یک ضایعهء فرهنگی دانسته وتأثرات
  عمیق خودرا خدمت فامیل مرحومی، همه دوستان وهمکاران شان
  تقدیم داشته وجنات النعیم را نصیب شان استدعا دارم.
  داکتر حیدری

 11. عبدالرشید آشتی گفت:

  وفات جلال را براى همه همکارانٌ تسلیت عرض میدارم ، بدرستى همان طور که اقاى بشیر تذکار دادند سالیان متمادی بأهم دوست و همکار صمیمى بودیم و خاطرات بس فراموش ناشدنى از همدیکر داریم . بخصوص در همین سالهاى اخیر هر بار در کابل بأهم میدیدیم و بأهم روزها و ساعتها هم صحبت میشدیم روان این شخصیت عالى شاد باد !بدینوسیله براى فأمیل محترم بخصوص برادر إنش زلمى خواهر ان محترمه آش که افتخار همکارى شانرا در مطبوعات کشور داشتم: ذلیخا جان ، یاسمین جان، فأطمه جان ومریم جان و جناب محترم أنجنیر صدیق (أیشان) وسائر أعضاى محترم فأمیل و دوستان و همکارانٌ تسلیت عرض مینمایم. وفات ( جلال نورانى ) ضاعیه جبران نابذیر در جامعه فرهنکى و مطبوعات کشور است ، خداوند رحمتش کند!

 12. عزیزه عنایت گفت:

  روحش شاد و یادشان گرامی باد .
  تسلیت عرض میکنم به فرهنگیان عزیز و خانوادۀ محترم شان

 13. هژبر شینواری گفت:

  مهدی عزیز، خبر نهایت دردناک است، خداوند روح این دوست عزیز و بی همتا را شاد و بهشت برین منزلگه اش باد!!!!

 14. عبدالهادی رهنما گفت:

  روح آن بزرگوار شاد و یادش جاودانه و مانده گار باد .

 15. عبدالتواب وهاب گفت:

  خداوند مغفرت کند ضایعه بزرگ فرهنگی میباشد ایشان از نام های مشهور ادبیات زمان بود

 16. محمد زرگر پور گفت:

  روحش شاد و یادش گرامی باد.

 17. امان کبیری گفت:

  با درد و دریغ از درگذشت مرد فرهنگ و اندیشه طنز نویس خبره و بی بدیل کشور جلال جان نورانی اطلاع حاصل شد که فوق العاده متاثر شدم ، دریغا که جایش همیشه در قلب های فرهنگیان با خاطره ها ، ماندگار خواهد ماند. روحش شاد و یادش گرامی باد.
  من تاثرات و تسلیت خود و تمام خانواده ام را خدمت خانم ، فرزندان، خواهران ،فامیل ،فاطمه جان ، زلیخا جان نورانی و همه فرهنگیان ابراز میدارم. درود یاهو..

 18. ناصر امیری گفت:

  با جلال در زمانی که برای روزنامه ی انیس و مجله ی ژوندون کارمیکردم آشنا شدم. جوانی نازنین و دارای شخصیتی در خور یک انسان واقعی بود. روانش شاد و خدایش بیامرزاد.

 19. نورالدین همسنگر گفت:

  روانش شاد ویادش گرامی وجایگاهش بهشت برین باد.

 20. عبدالغفور امینی گفت:

  روحش شاد وخاطراتش گرامی باد. بازگشت همه به سوی او ست

 21. سید جلال علی یار گفت:

  سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز
  مرده آنست که نامش به نیکویی نبرند
  درگذشت نابهنگام شخصیت هنری ، طنز و داستان نویس چیره دست زبان فارسی دری مرحوم جلال نورانی نه تنها خانواده متوفا را داغدار ساخت بل تمام اهل هنر و قلم را متٱثر و اندوهگین ساخت تا جای که باوی شناخت داشتم نامبرده بر علاوه که در ادب و ادبیات ید بالا داشت یک انسان حلیم ، بردبار خوش صحبت ، صمیمی ، رفیق و خوش برخورد بود من هم عرض تسلیت به خانوادهٔ محترم و همه اهل ادب و هنر نموده از خداوند منان برای متوفا بهشت برین و طلب مغفرت خواسته و برای بازماندگانش صبر جمیل.
  انالله و انا الیه راجعون.

 22. Nillab Pazhwak گفت:

  Enjoyed his work as a kid growing in Kabul and had the pleasure of meeting him in literary events. May god bless his soul. With respect and regards!

 23. Abu Kaka گفت:

  روحش شان شاد و به فرد فرد فأمیل عزیز وعزیزانش از صمیم قلب تسلیت بعرض میرسانم. خبر نا بهنکام جلال جان صدمهء عظیم بهر فرد فأمیل که بنده هم از أنجمله حساب میدارم رسانید. بهمه برادران و خواهران تسلیت خوده میرسانم. یادت بخیر جلال عزیز. رازق توره کى از جرمنى

 24. معروف قیام گفت:

  روان این بزرگمرد فرهنگ ما جاودانه شاد باد.

 25. نجم الدين سعيدي گفت:

  روحش شاد باد پرور دگار غریق رحمتش کند . آمین

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما