۲۴ ساعت

17 ژوئن
۲دیدگاه

ختم قرآن عظیم الشان درنماز تراویح

تاریخ نشر جمعه ۲۸ جوزا  ۱۳۹۵ – ۱۷ جون  ۲۰۱۶ هالند

ختم قرآن عظیم الشان درنماز تراویح

تتبع ونگارش  : الحاج  امین الدین «  سعیدی– سعید افغانی »
مدیر
مرکز مطالعات ستراتیژیکی افغان و مسؤل مرکز فرهنگی دحق لاره  – جرمنی

ماه رمضان ماه قرآن است، و قرآن نیز در این ماه در لیله القدر نازل شده، و اجر و پاداش چند برابر میشود، لذا یکى از بهترین اعمالى که یک شخص در این ماه باید انجام دهد کثرت قرائت قرآن عظیم الشان است، چه در نماز باشد و چه هم درخارج از نماز.

بنابراین، در نماز تراویح و یا تهجد نیز میتوان قرآن را خواند تا اینکه ختم کرد، و در حدیث صحیح از ابن عباس وارد شده است که:  » کان النبی صلى الله علیه و سلم أجود الناس بالخیر، و کان أجود ما یکون فی رمضان حین یلقاه جبریل، و کان جبریل علیه السلام یلقاه کل لیله فی رمضان حتی ینسلخ، یعرض علیه النبی صلى الله علیه و سلم القرآن، فإذا لقیه جبریل کان أجود بالخیر من الریح المرسله» (متفق علیه)

یعنى:  » پیامبر صلى الله علیه و سلم سخاوتمندترین مردم از لحاظ خیر بود و در ماه رمضان وقتی که جبرئیل او را ملاقات می‌کرد بیشتر سخاوتمند می‌شد، و جبرئیل هر شب در ماه رمضان تا پایان ماه با او ملاقات می‌کرد و پیامبر صلى الله علیه و سلم قرآن را بر او می‌خواند و وقتی که جبرئیل با اوملاقات می‌کرد، او برای بخشش خیر، از تندباد سریع‌تر می‌شد».

 و میتوان گفت که قرائت کل قرآن در نماز تراویح یک نوع از این مدارسه بشمار میرود زیرا تمامى قرآن را مرور میکند، لذا امام احمد بن حنبل دوست داشت کسى که امامت را بعهده بگیرد تمامى قرآن را در نماز تراویح ختم کند، لذا اگر تمامى قرآن در نماز مراجعه و ختم شود بهتر است زیرا تمامى آیات قرآن مرور میشود، ولى نباید بحجت ختم کردن قرآن به سرعت قرائت طورى افزود که معلوم نشود امام چه میخواند و خشوع را از بین ببرد، وگرنه آرام تر خواندن و کمتر خواندن از این بى خشوعى بهتر است و لو اینکه قرآن را با آن بى خشوعى ختم کند. 

مورخین مینویسند که : ائمه اربعه در ماه مبارک رمضان معمولا دروس علمى و حدیث را تعطیل میکردند و فقط مشغول خواندن قرآن عظیم الشان میگردیند .

 

 

۲ پاسخ به “ختم قرآن عظیم الشان درنماز تراویح”

  1. admin گفت:

    جناب دانشمند محترم جناب الحاج سعیدی عزیز ، تشکر از مقاله عالی تان. خداوند روزه ونماز تانرا قبول گرداند . موفق وسلامت باشید.
    مهدی بشیر

  2. امین الدین سعیدی گفت:

    استاد محترم مهدی بشیر سپاس از تشویق ولطف مهربانه شما خداوند پاک شما را در حفظ خود داشته باشد .

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما