۲۴ ساعت

25 ژانویه
۱۲دیدگاه

پایان مسافرت پشت کوه قاف یا آسترالیا

تاریخ نشر یکشنبه ۵  دلو ۱۳۹۳ –  ۲۵ جنوری ۲۰۱۵ هالند

عکس 23

محمد مهدی بشیر

۲۵ جنوری ۲۰۱۵ هالند

دوستان عزیز ، خواننده گان گرامی و همکاران محترم  سایت ۲۴ ساعت و فیسبوک های آن سلام !
طوریکه اطلاع دارید بنده مدت شش هفته با خانواده سفری به پشت کوه قاف یا کشور آسترالیا داشتم و هدف از سفر بازدید از اقارب ، دوستان و عزیزان بود. در این سفر  بیست و سه ساعت از آمستردام به سدنی پرواز داشتیم و مدت ۵ ساعت هم در کوریای جنوبی توقف کردیم   و در بازگشت از سدنی علاوه از۲۳  ساعت پروازتا آمستردام ۲۰  ساعت توقف در کوریای جنوبی داشتیم  از این بابت نام آنرا سفر به پشت کوه قاف مانده ام .

متاسفانه قبل از رسیدن به کوه قاف دوستان و اقاربم بخصوص برادران ، خواهر ، خواهر زاده ها و برادر زاده ها ی عزیزم برایم پروگرام ساخته بودند که متاسقانه نتوانستم بعضی از عزیزان را ملاقات کنم بخصوص استاد محترم جناب پوهنوال داکتر اسدالله حیدری را که در شهر سدنی سکونت داشتند .ایشان لطف کردند یک جلد کتاب مجموعه شعری شان را  بنام قلب آسیا که اخیر با قطع و صحافت زیبا در ۱۲۰ صفحه نشر شده علاوه از پنج کتابی که بنام های

۱ – « تعلیم قران عظیم الشان برای نو آموزان ». که دارای ۶۲ صفحه میباشد.   

۲ -«مختصری از تعلیم تجوید قرآن کریم ». که دارای ۴۰ صفحه میباشد .

۳ – «شمۀ از ولادت تا شهادت حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها »که مجموعه مقالات و مناقشات انترنتی شان میباشد.
۴- مجموعه شعری « فریاد مهاجر» که دارای ۲۴۸ صفحه بوده و کتاب  پنجم راهنمای مناسک حج است که قبلا  به کتابخانه ۲۴ ساعت اهدا کرده بودند و همچنان کتاب برگ سبزمجموعه اشعار استاد که دارای ۲۰۰ صفحه میباشد و آنرا قیوم جان بشیر به کتابخانه ۲۴ ساعت اهدا نمود ند که از هردویشان جهانی سپاس . امید آنعده عزیزانیکه کتاب های خود را خود شان و یا از طریق دوستان شان چند مرتبه از طریق سایت ۲۴ ساعت معرفی کردند و یا بفروش رساندند و در مقابل معرفی آن  آدرس پستی بنده را گرفتند که یک چلد آنرا به کتابخانه ۲۴ ساعت بفرستند و تا کنون که ماه ها و سالها ګذشت از کتابهای شان خبری نشد امیدوارم که در آینده چنین کاری نکنند و منهم تا کتابشان بدستم نرسد از نشر و معرفی آن خود داری خواهم کرد.

چای همۀ عزیزان و دوستان ما خالی بود که در پشت کوه قاف از شهر های سدنی ، کانبیرا ، ملبورن ، آپولو بای و چند جای دیگر نیز دیدن نمودیم . این مسافرت برایم خیلی جالب و فراموش ناشدنی است و خوش گذشت.

عکسی را که در بالا مشاهده میکنید درختی است که اضافه از ۳۰۰ سال عمر دارد و در پارک زیبایی که در آپولو بای کشورآسترالیا و یا  پشت کوه قاف قرار دارد و با برادر عزیزم قیوم جان بشیر در داخل آن که مانند یک اتاق بزرگ است میباشم و قابل دیدن است و جای شما دوستان خالی بود. و در پایان درخت با برادرانم در کانبیرا و ملبورن هستم .

دوستان عزیز در پشت کوه قاف خبر جالبی از تلویزیون های افغانی شنیدم که خیلی خنده کنده بود و خبر از این قرار بود که آقای اسماعیل خان که از جمله به اصطلاح مجاهدین است و مدتی والی هرات ، مدتی هم  وزیر آب وبرق بود . وی طی مصاحبه یا سحنرانی  گفته بود که حقوق مجاهدین در کابینه داکتر غنی و داکتر عبدالله تلف شده و چوکی های وزارت به اشخاص دیگر داده شده است. من بحیث یک هموطن از جناب اسماعیل خان میپرسم که شما و قتی که والی هرات بودید و طالب ها بطرف هرات حرکت کردند ، شما چرا از هرات فرار کردید ؟ وقتی که فرار نمودید چرا  با چند موتر پول ملت روانه ایران شدید که بدبختانه سپاه پاسداران ایران پول باد آورده شده را با موتر ها ضبط کردند وشما هم در مقابل باداران خود خاموش ماندید و چیزی نگفتید  و وقتی که وزیر شدید باز هم ملیون ها دالر برای تهیه برق هموطنان در اختیار وزارت شما گذاشته شده بود ، اما مردم ما از شمع استفاده میکردند و حتی بعضی شمع هم نداشتند که روشن کنند و تنها خانه های تفنکسالاران و زور مندان برق داشت.

و جالب اینکه گفته بودید اگر به مجاهدین چوکی ندهند به کوه بالا میشوند . خوب بشنوید اول اینکه جناب داکتر عبدالله و معاونین شان و جناب دوستم و بعضی از وزرای پیشنهادی شان از جمله به اصطلاح مجاهدین و هم پیمانان شما نیستند ؟ این کافی نیست ؟ از کوه با جیب خالی  پایین شده بودید و پس میتوانید با جیب پر بالا شوید کسی جلو شما را نمیگیرد و خوش هم میشوند. حالا بگویید به کدام کوه بالا میشوید کوه قاف یا کوه های اطراف افغانستان که پایین شده بودید ؟

امیدوارم دولت جدید که بعد از تقریبا چهار ماه به پارلمان معرفی شده با کمی پند و تغییر از گذشته  شروع بکار کند و مردم مارا بتواند در یک فضای صلح و امنیت بدون هر نوع تعصبات زبانی ، قومی ، منطقوی و مذهبی متحدانه سوق دهد تا همه با هم زندگی کنند.

موضوع دیگری را که باید به اطلاع عزیزان برسانم این است که نسبت مریضی که دارم نمیتوانم بیشتر از یکبار در روز مطالب عزیزان را نشر کنم. مطالبی که تا ساعت شش عصر برسد در هما ن روز نشر خواهد شد و مطالب طویل یکروز بعد نشر خواهد شد. به امید صحت وسلامتی تمام دوستان و فرهنگیان عزیز و دوستان محترم فیسبوک.

در اخیر این کارتون زیبا را که جناب عتیق شاهد ترسیم نموده اند و نوشته بنده را صدق میکند حتما ببنید.

باعرض حرمت

مهدی بشیر

 

۱۲ پاسخ به “پایان مسافرت پشت کوه قاف یا آسترالیا”

 1. برهان الدین سعیدی گفت:

  سلام دوست عزیز بشیر صاحب ! خوش شدم که با خیر و سلامت همراه به فامیل محترم به مسکن بر ګشت کردیدو از رب العزت برای شما صحت و سلامتی استدعا دارم

  • admin گفت:

   دانشمند گرامی جناب آقای برهان الدین سعیدی ، ضمن عرض سلام و احترامات تشکر از پیام تان. واقعآ جای شما دوستان عزیز خالی بود . بخواست خداوند بخیریت برگشتم. احترامات بنده را به دوستان و عزیزان برسانید. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر – هالند.

 2. استاد بزرگوار کاکأ گرانقدرم عالی جناب محترم محمد مهدی بشیر هروی صاحب..!
  سلام و علیکم ورحمته الله برکاته..!
  خداوند رحمان و رحیم را شاکرم که بخیر و سلامت برگشتید و بزم معانی را دوباره چراغان نمودید.
  حضور سبز تان همیشه بهاری و مستدام.
  زندگی در امور خیر بکامتان باد.
  آمین.
  احمد محمود امپراطور
  از شهر حادثه ها و امید

  • admin گفت:

   محمود جان عزیز و گرامی ، خوشحالم که صحتت خوب باشد . شعر های زیبایت را همیشه دریافت میکردم . به خواست خداوند بزرگ بخیریت رسیدیم .احترامات بنده را به استاد بزرگوار برسانید. جای شما دوستان عزیز در پشت کوه قاف خالی بود . برای شما صحت وسلامتی آرزو میکنم. موفق باشید. مهدی بشیر – هالند

 3. سلام استاد گرانقدر بشیر صاحب ! اروزو دارم در مسیر راه طولانی که صفر داشتید خسته نشده باشید .آمید صحت و سلامتی با فامیل محترم تان .
  استاد عزیز.معلومات موختصر جناب توفیق .رحیمی را ارسال نموده بودم نشر نگردید آیا کدام مشکلات وجود داشت .

  • admin گفت:

   تشکر جناب بهزاد عزیز ، شما زنده باشید از سفر بسلامت برگشتم .من در این نوشته تان شاعر جوانی ندیدم و جناب توفیق رحیمی نامخدا سن شان از سن من بیشتر است. من هیچ مطلبی که دنباله دار باشد نشر نمیکنم. باید تمام مطلب برایم یک مرتبه فرستاده شود و بعدا اگر مطابق پالیسی نشراتی بود نشر خواهم کرد. همچنان همانطور که در همین مطلب نوشته کردم که اگر میخواهید کتابهای آقای رحیمی را معرفی کنید من معرفی نمیکنم تا یک یک جلد از هرکدام برایم نرسد. و دیگر مطلبی که برای نشر میفرستید باید پشت سر هم تیپ شود و در هرصفحه عکس نویسنده و چوکات در اطراف آن نباشد. حتما همین مطلب رابخوانید و به آن عمل نمایید. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر – هالند

 4. پوهنوال داکتر اسدالله حیدری گفت:

  بسمه تعالی
  از سفر برگشته ئی خدایارت
  مصطفی با اهلبیت،مددگارت
  خواهم زخدا شفاء کاملت را
  دوستان وطن همه دعا دارت

  برادر بسیار عزیزوگرامی آقای محمد مهدی بشیر!
  خدا را شکر گزارم که سفر پشت کوه قاف تان بخیر ،باخوشی ودیدن اقارب ودوستان گذشت ودوباره به منزل ومأوای خویش رسیدید.طالع یاری نکرد تادراین مدت که درآسترالیا بودید، ولو برای مدت کوتاهی شمارا درآغوش محبت بکشم. امید است درآینده این سعادت نصیبب ماگردد.
  تشکراز یادآوری کتابهای ارسالی ام بکتابخانه سایت وزین۲۴ ساعت. با درود فراوان برادر شما داکتر حیدری

  • admin گفت:

   استاد بزرگوار و برادر گرامی جناب آقای داکتر جیدری عزیز ، جهانی سپاس از پیام و نوشته زیبا تان. باور کنید که خیلی آرزو داشتم که شما را زیارت کنم ولی قسمت نبود و خیلی شرمنده هستم زیرا همانطور که به عرض رساندم برنامه سفرم بدست خودم نبود. بازهم خدا مهربان است که روزی موفق شویم که همدیگر را ببنیم . خانواده محترم سلام برسانید و همیشه زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر – هالند

 5. قیوم بشیر « هروی » گفت:

  برادر عزیزالقدر و گرامی ام مهدی جان عزیز از اینکه بخیر و عافیت به منزل رسیدید خوشحالم . از تشریف آوری تان به استرالیا و یا بعباره ای پشت کوه قاف بسیار خرسند شدیم ، اما افسوس که وقت تان کم بود و نتوانستیم از بسا جا های دیدنی دیدن کنیم. یکبار دیگر از شما تشکر میکنم و ارزومندم همراه با خانواده محترم تان از صحتمندی کامل بهره مند باشید. ایام بکام تان و سرفرازی دارین نصیب تان باد.
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر « هروی »

  • admin گفت:

   برادر عزیز و گرامی ام قیوم جان ، ضمن عرض سلام و احترامات به شما و خانواده محترم ،تشکر از رحمت های شما، خانواده ، رضا جان و خانواده . جای نمانده بود که ما را نبردید هم شما و هم رضا جان خیلی زحمت کشیدید. امیدوارم روزی شما تشریف بیاورید تا بتوانم زرۀ از زحمات تان را که متقبل شده بودید جبران نمایم . بجه ها را ببوسید و همیشه زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر – هالند

 6. شهلا لطیفی گفت:

  خیلی خُرسندم که از سفر تان حظ بردید. با سلامتی و شادیها همراه باشید.
  و تشکر که در همه حال همکار صادق و بزرگوار بوده اید. درود.

  • admin گفت:

   خواهر گرامی خانم لطیفی عزیز ، تشکر از لطف تان . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر – هالند

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما