۲۴ ساعت

23 مارس
۳دیدگاه

جشن آغاز بهار نو و افغانهای مقیم مسکو

تاریخ نشر  شنبه ۲۳ مارچ  ۲۰۱۳ هالند

noroz

جشن آغاز بهار نو و افغانهای مقیم مسکو

گزارشگر: فروغ سلطانی

***

عصر روز چهار شنبه مصادف با نوروز ۱۳۹۲ در حالیکه هنوز زحمت لشکر برف و سرما از پهنای زمین مسکو بر نخواسته بود ولی عطر و بوی دل انگیز باد بهاری  و ابر های سپید در هم شکسته آسمان نیمه آبی مسکو پیروزی و فرا رسیدن لشکر سبزینه پوش رستاخیز طبعیت و افراشتن قامت رنگین بهار را به  گوش زمین و فضای شهر زمزمه نموده و نغمه شوق پرستو های شاد و گرمی و جوشش پرواز کبوتر های مست صحرایی در گوشه و کنار شهر مسکو با تائید این زمزمه ها  مژده بهار را در غربت غریب شقایق با صدای بی صدایی فریاد میزدند.

n

اتحادیه سراسری افغانهای مقیم روسیه نیز به ادامه این نغمه ها و هلهله ها و گرمی زمزمه ها با سازماندهی و براه اندازی محفل بزرگ افغانی همراه با بخش های مختلف موسیقی ، پایکوبی و طنز  در تالار پوهنتون دوستی خلقها از نوروز جمشیدی و سال نو خورشیدی استقبال بعمل آورد.  

در این محفل شاد و پر شور که به گرامی داشت از مقدم بهاران ترتیب یافته بود  علاوه از هئیت رهبری و نماینده گی های اتحادیه سراسری افغانها، محترم نجیب الله شینواری اتشه فرهنگی سفارت کبرای ج. ا. ا. ، محترم واگرام وارکیسویچ نماینده شارولی مسکو ، عده ی  از افسران پولیس افغانی شامل  اکادمی پولیس شهر مسکو  و تعدادی از مهمانان خارجی ، بیشتر از ۱۲۰۰ نفر افغان و فامیل های هموطنان حضور یافته بودند .

nor

بخش اول پروگرام که توسط محترم فهیم قاضی زاده و محترمه مهوش پویه گر گراننده گی میشد با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید – پخش سرود ملی ، دیکلمه اشعار زیبا و خوانش پارچه های  نثر مسجع آغاز و در ابتدا محترم میر عبدالله معاون اتحادیه سراسری افغانها به نماینده گی از هئیت رهبری اتحادیه حضور هموطنان و مهمانان محفل را خیر مقدم گفته ضمن تهنیت و شادباش روز باستانی نو روز و اظهار سپاس از همکاری متداوم رهبری پوهنتون دوستی خلقها با اتحادیه سراسری مختصراً در مورد تاریخچه عنعنات و رسوم نوروزی در کشور عزیز ما افغانستان صحبت نموده و از دست آورد های فرهنگی اتحادیه چون بزرگذاشت و زنده نگهداشتن اعیاد ، روز ها و مناسبت های ملی و مذهبی ، تدویر کنفرانس های علمی ، براه اندازی نمایشگاه های هنری (نقاشی ، رسامی و صنایع دستی) کمک مالی و معنوی به نیاز مندان و تشکل نماینده گی های اتحادیه و بسیج افغانها در کلکتیف ها ، بازار ها و شهر های مختلف روسیه یاد آوری نموده گفتند:

10

با وجود داشتن دستاورد های معین و مشخص طوریکه لازم است تا هنوز نتوانسته ایم فرهنگ کار مشترک را میان افغانها ترویج نموده و همکاری همه جانبه مادی و معنوی هموطنان خویش را در اجرای فعالیت های بزرگ اجتماعی همچون ایجاد کورس های آموزشی لسان روسی و لسان های مادری، تثبیت هویت ملی افغانی و همچنان ایجاد یک مرکز فرهنگی بصورت فعال و موثر جلب نمائیم .

متعاقباً محترم نجیب الله شینواری اتشه سفارت کبرای ج. ا.ا. ضمن اینکه روز نوروز و آغاز سال نو هجری خورشیدی را به حاضرین محفل و همه هموطنان تهنیت و شادباش گفتند در رابطه به قدامت تاریخی و ارزش های معنوی نوروز موجزاً صحبت نموده و از محصلین پوهنتون دوستی خلقها خواستند تا اخلاق و آداب اسلامی و افغانی  را دقیقاً رعایت نموده و به قوانین و موازین وضع شده روسیه فدارتیف و پوهنتون مربوط جداً احترام بگذارند .  

به ادامه صحبت ها محترم واگرام وارکیسویچ نماینده شاروالی مسکو نیز به نوبه خویش حلول سال نو خورشیدی و مقدم نو روز  را به حاضرین محفل تهنیت گفته و به همه افغانها سعادت و صحت همیشگی آرزو نمودند .  

درجریان بخش اول برنامه پیام تبریکیه محترم فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه که به مناسبت نو روز و آغاز سال نو خورشیدی عنوانی اتحادیه سراسری افغانها مواصلت ورزیده بود توسط خانم مهوش پویه گر به قرائت گرفته شد 

بخش دوم برنامه با نوای موسیقی و غزل های آبدار ذکی غفوری هنر مند موفق افغان آغاز گردیده و به تعقیب آن نور نصیب هنر مند مستعد ما به اجرای آهنگ های شاد و مست جشنی پرداخت که سرزمین روح و تن شنوده گان را در نوردید . د راخیر این بخش ذبیر پادش هنر مند محبوب و پیشکسوت ا فغان در عرصه طنز  و موسیقی که از کشور آلمان دعوت گردیده بود با تقدیم پارچه های طنز و فکاهی شور و هیجان حاضرین را بر انگیخته و مورد تحسین و تشویق حاضرین محفل قرار گرفت .  

 

63

بخش سوم برنامه که توسط اسدالله نوری انانسر موفق و فروغ سلطانی محصلین پوهنتون دوستی خلقها با هنر مندی ویژه یی گرداننده گی میشد با دیکلمه اشعار نوروزی و نثور زیبای پشتو و دری آغاز گردیده  و پارچه های اتن ملی – قرصک، آهنگ  هزاره گی و رقص های قطغنی و وطنی توسط محصلین پوهنتون دوستی خلقها بشکل بسیار زیبا دلنشین و موزون اجرا گردیده که اجرای هر پارچه آن یاد بود و هوا و فضای وطنی و افغانی سرزمین مردخیز و هنر پرور ما را در ذهن هر بیننده و شنونده زنده و مجسم میساخت . در لابلای پارچه های رقص و اتن جیلان آرین آواز خوان نو پا و خوش آواز افغان با اجرای آهنگ های شاد و دلپذیر با کمپوز ها و اشعار دلنشین و شیرین فضای تالار را هوا و نوای دیگری بخشیده و شور و هیجان حاضرین را برانگیخت .

در جریان اجرای برنامه ها دسته گل هایی که ا زجانب اتحادیه سراسری افغانها تهیه گردیده بود به عنوان محبت و قدر دانی توسط محترمان هر یک محمد بصیر عمر ، جمعه دارد خان ، عبدالرحیم لنگر ی، جنرال محمد عوض ، نور الله ملتفت ، داکتر شیر حسن حسن ، جعفر یاوری و داود پیلوت به هنر مندان و گرداننده گان محفل تقدیم گردید .  

در اخیر محترم خواجه میر احمد معاون اتحادیه سراسری افغانها ضمن تهنیت نوروز از حضور گرم هموطنان اظهار سپاس و قدردانی نموده و برای همه سال نو را توام با سعادت و موفقیت های بی پایان آرزو نمود .

محفل که ساعت ۵ عصر آغاز یافته بود حوالی ساعت ۱۱ شب با صرف طعام لذیذ افغانی در یک فضای آگنده  از صمیمیت و محبت وطنی و آرزوی سال خوش و سعادتمند به همدیگر به پایان رسید .

گزارشگر: فروغ سلطانی

 

 

۳ پاسخ به “جشن آغاز بهار نو و افغانهای مقیم مسکو”

  1. admin گفت:

    دوستان عزیز ، محفل جالب و دیدنی بود . سال نو به همۀ شما مبارکباد . موفق باشید. مهدی بشیر

  2. ولی پوپل گفت:

    چشمم از دیدار این هممیهنان روشن شد .

    همه شاد و آزاد باشید .

  3. man ba nomyadege az mardom AFG az shoma tashakor mekhonam va khososan az gozarshgar shoma forugh soultani

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما