۲۴ ساعت

14 مارس
۱ دیدگاه

معجزات ” چ ”

تاریخ نشر پنجشنبه  ۱۴ مارچ ۲۰۱۳ هالند

نجیب نجوا

نجیب نجوا

 معجزات ” چ ” 

 طنزی

 از نجیب نجوا

 ***

      برق چشمک زنان می رفت و بر می گشت. واژه های تحسین و سپاسگزاری از قبیل ” پدرنالت، خانه خراب، خیرنبینی، چوچۀ سگ، خر …” همواره در دهلیز های اعصابم می چرخیدند، و نثار برقی منطقه می نمودم. برق دو باره خانه را روشن ساخت و پردۀ تلویزیون تصاویر رنگه را نشان میداد. نطاق با ناز های دخترانه اش آغازگر برنامه شد.

(سلام بینینده های عزیز رادیو تلویزیون مزاحم! به برنامۀ ” معجزات واژه ها ” خوش آمدید. خوشبختانه مهمان این برنامه ما جناب محترم پروفیسور چمن گل” چرخه ” است، که در مورد واژۀ”چ” گفت و شنود داریم که توجه تان را به صحبت های ایشان جلب مینمایم. 

پرسش: جناب پروفیسور صاحب! لطف نموده پیرامون واژه متذکره کمی معلومات دهید؟

پاسخ: سپاسگزارم ازینکه وقت زیبای برنامه تان را در اختیار بنده قرار دادید. باید خدمت تان به عرض برسانم که یکی از عمده ترین واژه های فارسی دری که به مثابه بمب اتم از آن استفاده میشود و مشتقات ارزنده و معجزه آسایی دارد”چ” است. این واژه  که شامل( چرخه، چرخه گیر، چاپلوس، چرب زبان، چارتَکه، چشم سفید، چشم چران،چلیک انداز، چرسی، چلمی و… اند) دارای مشتقات بسا عظیم و قدرتمند است که در بعضی موارد شهری را آباد ویا ویران میسازد. این واژه به صورت عموم به دو دسته زیر تقسیم میگردد:

  قدرت سیاسی: واژه های چرخه، چرخه گیر،چاپلوس، چرب زبان در ادارات دولتی و خصوصی جامعه ما به منظور حفظ قدرت، مقام، چوکی، ارتقای موقف، بدست آوردن پول به کار میروند. اشخاص سیاسی  ازاین واژه ها به پیمانۀ بسیار وسیع و گسترده استفاده نموده و پدیده های شایستگی و استعداد را در قبرستان اندیشه های ما دفن می سازند. زعمای  وطن پرست ما که غذای قدرت در بیخ گلوی شان گیر می ماند، و صدای دُهل انتخابات را با گوش های کر شان می شنوند، واژه چرب زبانی را با آب و تابش بکار برده به اندیشه های گشنۀ ما تصاویر ( پلو ترکمنی امنیت، کباب دیگی بازسازی، داشی عدالت، مرغ بریان ترقی، ماهی بریان صلح و…) را می چکانند، و بعد از رسانیدن بز اعتماد ملت به دایرۀ انتخابات، به اندیشه های گشنه ما ” غذای انتظاری ” را می ریزند.

قدرت اجتماعی: واژه های چشم سفید، چشم چران،چارتَکه، چلمی، چرسی ،چلیک انداز، چرخه گیر ، چرب زبان و … به منظور فریب دادن، اذیت نمودن،پوره ساختن آرزوها، بدست آوردن اعتماد مردم … در اجتماع ما استفاده گردیده و کار های ناممکن را ممکن میسازند.

 پرسش: شما اشارۀ به بمب اتم داشتید یعنی چه؟

پاسخ: چنانچه که لحظات قبل توضیح دادم، قدرت تخریب واژۀ “چ” خصوصاً چرخه،چرخه گیر،چاپلوس و چرب زبان قویتر از بمب اتم است. کسانیکه خواهان مقرر شدن ، اجرای زود تر کار، ارتباط نزدیکتر با مقامات عالی رتبه ، موقف عالی و هزاران ترقی دیگر باشند، باید کاربرد این واژها را با آب و تابش مثل( جناب محترم…، بزرگوار معزز گرانقدر…، دانشمند گرانمایۀ با تدبیر، ایشان گل می گویند، خاک پای تان سرمۀ چشم هایم، نوکر و چاکر تانم و…) را بدانند، درآن صورت میتوانند که بالای اسپ آرزو های شان سوار شوند.  

پرسش: جناب پروفیسور صاحب! چرا تخلص تان را چرخه گذاشتید و این واژه با کار های تان چه ربطی دارد؟

پاسخ: امروز خوشبختانه این واژه و کاربردش در مملکت  چرخه پرور ما به پیمانه های بسیار وسیع و گسترده وجود داشته، و ازآن به مثابه آکسیجن در بدن استفاده می گردد. کاربرد این واژه توام با چاپلوسی و چرب زبانی انسان را از زمین به آسمان میرساند، چنانچه بنده با سواد که توانایی نوشتن نام را ندارم، به مقام پروفیسوری رسانیده است.  

پرسش: شما مهارت کاربرد این واژه ها را نزد کی ها آموختید؟

پاسخ: کاربرد این واژه ها و یک سلسله کارهای مهم و حیاتی دیگر از قبیل( ملت فریبی، ملت فروشی، قدرت فروشی، قوم پرستی، غلامی و…) را  نزد زعمای وطن پرست ” کشور یتیم بچۀ ما” فرا گرفتم، و خداوند را سپاسگزارم که زمینه های مرگ تدریجی مردم عزیزما را به دستان خدمتگزار ایشان صادر نموده است و…) 

برق چشمک زنان، چشمک زنان نا پدید گشت و ندانستم که آخر برنامه به کجا انجامید.

نجیب نجوا

 

یک پاسخ به “معجزات ” چ ””

  1. admin گفت:

    درود بر آقای نجوا، این طنز هم زیباست . موفق و سلامت باشید.
    مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما